10 NIEUWS Het Glazen Huis staat dit jaar in Heerlen. Limburgse kinderen zetten hun beste beentje voor om geld in te zamelen. Giel schrijft Vanavond laten dj's Giel Beelen, Paul Rabbering en Do- mien Verschuuren van 3FM zich tot kerstavond opslui ten in het Glazen Huis aan de voet van de Sint Pancratiuskerk in Heerlen. Het concept is bekend: een week lang draaien zij non-stop muziek voor een project van het Rode Kruis om zoveel mo gelijk geld in te zamelen. Dit jaar wordt geld vergaard om kinderen in oorlogsgebieden weer naar school te krijgen. In Heerlen-Noord slepen pas toor Wim Miltenburg en zijn In diase kapelaan Rijo Muprappallil - in Heerlen bekend als 'de kape laan met de moeilijke naam' - kar tonnen dozen binnen bij katholie ke basisschool de Horizon. De traditionele kerstactie van de kerk, voedselpakketten voor de allerarmste parochianen, gaat óók door. In Heerlen leeft 15 procent van de huishoudens onder de ar moedegrens. „We delen tweehon derd kerstpakketten uit onder de parochianen. En de vormelingen van onze parochie, kinderen van 12 jaar, zetten zich ook in voor Se rious Request", zegt meneer pas toor. De schoolkinderen hebben levensmiddelen meegebracht voor de kerkactie, maar ze zijn vooral bezig met het feest rond het Gla zen Huis. Flessen „Kom mee, kom mee!" De kinde ren van de leerlingenraad tonen hun kopieerhok met honderden le ge flessen, gesorteerd op super markt. Die zakken zijn voor de Lidl, die andere voor de Aldi. In al le klassen van de Horizon wordt geknutseld. Juf Kim probeert in groep 7/8 de lange warme draden die het lijmpistool trekt van haar kleding en vingers te houden. „Jongens, even aandacht! Zó moet-ie worden. Dan alleen nog schilderen en glitters erop." De ster van geplakte houten knijpers zal honderden Heerlense kerstbo men sieren. Opa's en oma's, va ders en moeders mogen ze kopen. Thssen de 1000 en 1.500 euro moe ten de knutselwerkjes opbrengen, had de slimste van de leerlingen- raad uitgerekend. „Zoveel? Oei, dan worden ze opeens wel érg rijk", zegt Sara van Wesel (10) en schiet in de slappe lach. 'Ze' zijn kinderen in oorlogsge bieden die niet naar school kun nen. „Met ons geld kopen ze boe ken en stiften", weet Sara. „In Irak en Syrië waar kinderen weer naar school moeten", zegt Milan Mol nar ('ik ben over vijf dagen 11 jaar'). Milan heeft buiten de schoolactie om zelf 80 euro ver diend met de verkoop van zelfge bakken cupcakes. Zoals Milan zijn er vele tiental len kinderen. Vandaag wordt Len te uit Maastricht 10 jaar. Haar ver jaardagsfeestje groeide afgelopen zaterdag uit tot een mini Pro land live Brabant van Guus Meeu- wis te mogen zingen. Horecaondernemer John Vij gen staat niet te kijken van de in zet van zijn streekgenoten. „Heer len is wel toe aan een feestje." Hij heeft vier zaken aan het Pancra- tiusplein waar het Glazen Huis is opgebouwd. Voor de kroegen staan de biertaps klaar. „En we hebben sateetjes, schnitzels, soep en chocomel. Als iemand hele maal naar Heerlen komt en het is al laat, wil je toch iets warms." Hij is een week lang 24 uur per dag open, net als 36 andere horecaon dernemers. Het moet een feest worden dat carnaval naar de kroon steekt. Kassa voor Vijgen? „We zijn vooral heel trots op onze stad. Ik hoop dat het een succes wordt, dat mensen gul geven en niet teveel denken: hier in Heer len is ook veel ellende." Indoorcamping De trots dat 3FM Serious Request Heerlen heeft uitgekozen, heeft een prijs. 175.000 euro wilde de or ganisatie van de gemeente heb ben. Met alle aanpassingen en in vestering in Heerlen is de gemeen te zo'n 7 ton kwijt aan de mara thonuitzending van de radioma kers. Maar de stadspromotie is on gekend, hoopt Heerlen. Een week lang wordt het stadje genoemd op 3FM en op tv. De stad denkt ko mende week met Glazen Huis en 32 andere evenementen een half miljoen bezoekers te trekken. Heerlen is voor veel Nederlan ders een flinke reis. Voor wie van ver komt en geen geld voor een ho tel heeft, heeft de stad een indoor camping gemaakt: honderd tent jes kant-en-klaar met luchtbed den. Serious Request in Zuid-Lim burg wordt, denkt Heerlens burg meester RalfKrewinkel, een 'eve nement waar mensen nog jaren over spreken'. ject-X met 150 gasten. „De tien vriendinnetjes mochten ook alle maal gasten uitnodigen. Wie kwam, doneerde voor Serious Re quest. We vierden het in een zaal en alles werd gesponsord. Lentes actie heeft al 2.500 euro opgele verd", vertelt haar moeder Josje Smeets. Lente kreeg zelf ook ca deautjes, want je wordt tenslotte maar één keer 10. De 11-jarige Niels Sievers uit Sit- tard is door zijn actie uitgegroeid tot local hero. Het Limburgs 'men- neke' geeft al wekenlang huiska merconcerten voor 15 euro. Daar na gaat het jochie met de pet rond. „Hij wilde wat doen toen hij hoorde van Serious Request en nu DJ Giel Beelen schrijft voor deze krant vanaf morgen een dagelijkse column vanuit het Glazen Huis. Zijn honorering komt volledig ten goede aan Serious Request. heeft hij al ruim 1.300 euro", ver telt zijn trotse moeder Katja. De jongen met het gouden keeltje neemt volgende week woensdag zijn gitaar mee als hij de op brengst naar het Glazen Huis brengt. „Hij droomt dat hij even binnen mag om voor heel Neder- PRAATJE EN PLAATJE VOOR HET GOEDE DOEL door Ton Voermans Lees ook op pagina Cultuur het dubbelinterview met 3FM-dj Paul Rabbering en zijn vriendin, zangeres Krystl. Kinderen van basischool De Hori- Voor bezoekers is er een indoor- zon in Heerlen knutselen geld bijeen, camping. Foto's Marcel van Hoorn Lente uit Maastricht (midden, met pet) zamelt tijdens haar verjaardags feestje geld in voor 3FM Serious Request 2015. 3FM Serious Request wordt dit jaar voor de twaalfde maal gehouden. Tijdens de actie wordt geld ingezameld voor projecten van het Neder landse Rode Kruis. In de week voor kerstmis laten drie dj's van Radio 3FM zich zes dagen lang opsluiten in het Glazen Huis. Zij eten niet en draaien non-stop muziek in ruil voor een donatie. Tot nog toe deden 12 dj's mee. Tegelijkertijd vinden in het land inzamelingsac ties plaats en zijn er vei lingen. Een enkele keer draagt de overheid ook geld bij. Het thema is dit jaar on derwijs voor kinderen in oorlogsgebieden. Tijdens vorige edities ging er on der meer geld naar kinde ren in Congo, slachtof fers van landmijnen, drinkwatervoorzienin gen, malaria, weeskinde ren en babysterfte. De laatste jaren leveren de acties ruim 12 miljoen euro op. Tijdens de vori ge editie in Haarlem werd het uiteindelijke be drag met 380.000 euro naar beneden bijgesteld tot exact 12 miljoen. Een deel van de incasso's kon niet worden geïnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10