Crowdfiinding film 'Petit Paris' loopt twee weken langer door 'Dorpshuis Retranchement houden' Coördinator herkent zich niet in kritiek 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Veiligheidsnotitie wijst op problemen met begeleiding statushouders, maar Vluchtelingenwerk is niet gehoord. Vrolijk voorschot op kerstmis TERNEUZEN. Vluchtelingenwerk in Terneuzen herkent zich niet in de kritiek op de begeleiding van erkende asielzoekers. „We la ten niemand los", laat coördina tor Joke de Roon weten. De kritiek stond in een on langs verschenen gemeentelijke notitie over het veiligheidsbeleid in Terneuzen. Vluchtelingen werk heeft de begeleiding recen telijk teruggebracht tot één jaar, wordt gemeld, wat eerder twee jaar was. In de praktijk, gaat de notitie verder, ontvangen erken de vluchtelingen oftewel status houders 'kort begeleiding wat ver volgens voor onrust en onbegrip in de wijken zorgt'. De Roon verwijst voor een toe lichting in eerste instantie door naar Vluchtelingenwerk Zeeland, maar, omdat daar niemand be reikbaar was, is ze bereid zelf te reageren. Ze kent de notitie op merkelijk genoeg niet. „Ik herken me er ook niet in." De begeleiding is inderdaad verkort tot één jaar, maar dat kan volgens De Roon geen argument 'We moeten Vluchtelin genwerk gewoon een keer uitnodigen voor een toelichting op haar activiteiten' zijn. De termijn is dit jaar terug gebracht. Alle statushouders die in 20t5 naar Terneuzen zijn geko men, hebben nog begeleiding en wie sinds 2024 in Terneuzen ver blijft, had nog recht op twee jaar. Dus ook de lichting 2024 heeft nog altijd begeleiding van Vluch telingenwerk. Stopt begeleiding via Vluchte lingenwerk, dan neemt welzijns organisatie Aan Z dat over. „Maar we houden wel contact met de mensen", vertelt De Roon. „Vrij willigers hebben een relatie met hen opgebouwd." Vluchtelingenwerk heeft het drukker. Verwacht werd dat er dit jaar ruim vijftig statushou ders naar Terneuzen zouden ko men. Dat zijn er 93 geworden. Het eerste halfjaar van 2016 moet Terneuzen er 65 huisvesten, vol gens een landelijke verdeling. Om die extra mensen te begelei den, heeft Vluchtelingenwerk meer geld nodig. Vanavond praat de gemeente raad van Terneuzen daarover. De VVD-fractie wil naar aanleiding van de veiligheidsnotitie dat Vluchtelingenwerk 'een zwaar der accent legt op het voorkomen van overlast in de woonomge ving'. Wethouder Cees Liefting liet eerder blijken dat onnodig te vinden. Het is volgens hem beter Vluchtelingenwerk eens uit te no digen om haar activiteiten in de gemeenteraad toe te lichten. Dat moet nog gebeuren. Producent Jan Lievens uit IJ- zendijke laat weten dat 550 dona teurs inmiddels 65.000 euro bij elkaar hebben gebracht. Lievens wil 100.000 euro via crowdfun- ding inzamelen. Dat geld moet 9 januari binnen zijn, anders wordt het project afgeblazen. Wie wil doneren kan daarvoor te recht op de website www.petitpa- risfilm.com. Totaal is voor de film een bedrag van 1,7 miljoen euro nodig. Het verhaal van Petit Paris is losjes gebaseerd op de Franse suc cesfilm Bienvenue chez les Ch'tis. Lievens schreef het zelf met het idee om Zeeuws-Vlaanderen bij een breed publiek onder de aan dacht te brengen. Het verhaal draait om Max, die door een mul tinational naar Zeeuws-Vlaande- ren wordt gestuurd om er zo veel mogelijk windmolens neer te zet ten. Vol vooroordelen gaat hij op pad, maar dan ontdekt hij de charme van regio en bewoners. Petit Paris (de bijnaam van IJzen- dijke) wordt geregisseerd door Eddy Terstall en Erik Wünsch. RETRANCHEMENT. Het dorpshuis in Retranchement mag pas wor den verkocht als blijkt dat een dorpshuisfunctie in de kerk ex ploitabel is én de gemeenteraad daar goedkeuring voor heeft ge geven. Dat vindt de fractie van Nieuw Gemeentebelang in de Sluise gemeenteraad. De Stichting Behoud Dorps kerk kocht eerder dit jaar de voor malige hervormde kerk aan de Dorpsstraat van de PKN-gemeen- te Zuidwesthoek. B en W heb ben wel oren naar de plannen: die passen in het beleid om ker ken in dorpen te behouden door er nevenfuncties aan te geven. Het dorpshuis zou dan verkocht kunnen worden. Nieuw Gemeentebelang is nog niet overtuigd van een dorpshuis functie voor de kerk aan de Dorpsstraat. De dorpsraad in Retranche ment wil echter het huidige dorpshuis behouden. Daar moet het college rekening mee hou den, vindt Nieuw Gemeentebe lang. Die fractie wil dat B en W uitzoeken of een dorpshuisfunc tie voor de kerk wel exploitabel is. Daarnaast moet de raad eerst goedkeuring geven aan eventue le investeringen in de kerk en verkoop van het dorpshuis, meent de partij. Nieuw Gemeentebelang dient het voorstel morgenavond in tij dens een vergadering van de ge meenteraad. In de regio Mijn dorp, mijn stad AXEL. Gregoriuscen- trum, 23.30 uur: Vrij kaarten, biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 10.00 uur: Schilderen; 14.00 uur: Solodans; CLINGE. Malpertuus, 13.00 uur: KBO biljar ten; 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten (bie den); HEIKANT, 'tHeïke, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen, bingo; Café Du Commerce, 19.45 uur: Bingo; HENGSTDIJK. Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK. De Bovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soosmiddag HULST. Reynaertcolle- ge Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Ser re, 10.00 uur: Geheu gentraining; 14.00 uur: Sjoelen; Blaau- we Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 18.45 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Biljar ten, pedicure; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Handwer ken, koersbal, pedicu re, biljarten; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Kaartclub; Curamus Zoutestraat 28,13.45 uur: Gym nastiek; Antonius, 14.00 uur: Optreden Chor Amu se; De Binnendeur, 9.45 uur: Gymclub; 13.15 uur: Callanetics; 15.00 uur: Line dan ce; Zaal de Linde, 13.30 uur: Mantel zorgcafé; LAMSWAARDE. Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor oude ren; Warande, 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Kids club; 19.30 uur: Bloem schikken Zorgsaam; TERNEUZEN. De Ves te, 9.30 uur: Wande len; 12.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Hand werken, sjoelen, soos; 19.00 uur: Bridge; De Vliegende Vaart, 9.30 uur: Galm; De Kameleon, 19.30 uur: Tekenclub. Vluchtelingenwerk laat niemand los door Harmen van der Werf Wethouder Cees Liefting. foto Peter Nicolai door Peter van den Assem IJZENDIJKE. De actie om via het pu bliek geld binnen te halen (crowd- funding) voor de ZeeuwsVlaamse speelfilm Petit Paris is met twee weken verlengd tot zaterdag 9 ja nuari. door Martijn de Koning TERNEUZEN Kerstmarkt Op het pleintje voor De Vliegende Hollan der in Oud-Terneuzen wordt zaterdag en zondag een kleine kerstmarkt gehouden. De markt begint bei de dagen om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Vanaf 15.30 uur zorgt Da- mesverband Native Man voor de muzikale omlijsting. Op zondag middag doen The Fla- geolettes dat en sig neert Maikel Harte tussen 14.00 en 17.00 uur de dvd van zijn show Na de Re gen. AARDENBURC Kerstconcert 'Even stil' is het thema van het kerstconcert dat Jongerenkoor Aar denburg zaterdag geeft. Het jongeren koor staat tijdens het concert stil bij het mo ment van rust dat kerst geeft en brengt. Het koor wordt bege leid door het eigen combo met negen mu zikanten. Het concert begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de kerk aan de West straat in Aardenburg. Toegang is gratis en de kerk is verwarmd. TERNEUZEN Engelstalige dienst In de Grote Kerk aan de Noordstraat in Ter neuzen wordt zondag voor de derde keer een Engelstalige kerst dienst gehouden. De in Engeland populaire formule 'nine lessons and carols' wordt ge bruikt, waarbij negen inwoners van Terneu zen korte lezingen ver zorgen. Ook worden er bekende Engelse kerstliederen gezon gen met ondersteu ning van gospelgroep 'OrTamim. De voor ganger is reverend Ro nald Bos. Na de dienst kan er nagepraat wor den met Engelse lek kernijen zoals mince pies en mulled wine. Aanvang 20.00 uur en toegang is gratis. WESTDORPE. Westdorpe nam gisteren al een voorschot op kerst. Met kerstmutsen op of kersttruien aan laveerden bezoekers met kommen dampende soep en glühwein tussen de houten chalets van Farmwood aan de Kapittelstraat. De oudervereniging van basisschool De Kreeke tekende voor de derde keer voor de organisatie van de markt, die iede re keer een stukje groter wordt. Peuterleidsters Annelies en Joyce ver kochten voor peutergroep Olleke Bolleke van kinderdagverblijf 't Kreekeitje verschillende cakes. „Allemaal door moeders gebakken", ver telde Annelies. „We hopen net als vorige keer honderd euro op te ha len, zodat we een houten keukentje voor de kinderen kunnen kopen." De kinderen zelf vermaakten zich met het knutselen van kerstballen en de allerkleinsten werden ais een magneet naar de verlichte zweefmo len getrokken voor een gratis ritje, foto Camile Schelstraete Donderdag KLOOSTERZANDE SINT JANSTEEN. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83