alsnog failliet Luide boerentraditie met carbid verovert de steden sL. B> NIEUWS 7 NIOD doet opnieuw onderzoek naar val van enclave Srebrenica Band hervat Europese tour 'Groene' kerst verwacht Herdenking terreuraanslag DHL wil geen carbid in de bus ££;)K00PJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van 17 december Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie gaat bronnenonderzoek doen naar de val van Srebrenica. Dat ge beurt op verzoek van het kabi net, schrijft minister Hennis van Defensie aan de Tweede Ka mer. Aanleiding zijn opmerkin gen van haar voorganger Joris Voorhoeve. Die verklaarde in juni in het tv-programma Ar- gos dat een geheime afspraak tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de reden is geweest dat Neder landse VN-militairen in de De Eagles of Death Metal, de Amerikaanse rockgroep die op trad in het theater Bataclan op het moment van de dodelijke schietpartij in Parijs op 13 no vember, hervat de Europese tournee. Op 16 februari staat de band ook weer in Parijs 'voor wat ongetwijfeld een zeer emo tioneel concert wordt', meldde organisator Live Nation giste ren. De Eagles of Death Metal verschenen vorige week ook even in Parijs. Daar speelden ze als verrassingsact mee aan het einde van een optreden van U2. Vanaf februari willen ze hun tournee voortzetten. Bosnische moslimenclave in juli 1995 geen luchtsteun heb ben gekregen. WD en PvdA wilden een onderzoek naar de bewering van Voorhoeve. Het NIOD publiceerde in april 2002 al een rapport over de val van Srebrenica. Het instituut gaat nu 'een verkenning' uitvoeren naar bronnen en wetenschappe lijke literatuur die sinds het rap port zijn verschenen. Ook wordt in kaart gebracht welke nieuwe bronnen van onder meer buitenlandse overheden beschikbaar zijn. Het is zacht weer en daar komt voorlopig weinig verandering in. Ook volgende week met Kerstmis niet, als we de weer modellen mogen geloven. Vol gens Weerplaza blijft het op eerste kerstdag 'groen' met wol ken en zon. Tweede kerstdag wordt mogelijk aan de natte kant. Met temperaturen tot 10 graden is dat in lijn met de afge lopen jaren. 2010 was de laatste kerst dat het echt wat kouder was en dat het wit was. Nu is het erg zacht. De maxima lig gen boven de 10 graden en 's nachts daalt het kwik nauwe lijks onder de 10 graden. Minister Bussemaker twijfelt nog of zij bestuurders van het ROC persoonlijk aansprakelijk moet stellen voor wanbeheer wanbeleid. „Zij zitten nu met een mojito in de hand in hun leunstoel naar dit debat te kij ken", stelde Jasper van Dijk. PvdA-Kamerlid Tanja Jadnanan- sing viel hem bij: „Zij denken: pak me dan, als je kan." De kans dat de bestuurders van de school zich inderdaad moeten verantwoorden voor hun rol in het debacle, is groot. De huidige raad van toezicht on derneemt stappen om het oude bestuur aansprakelijk te stellen. Ook minister van Onderwijs Jet Bussemaker (PvdA) en onder wijsbond AOb kunnen dat doen. Toch aarzelt de bewindsvrouw nog. Bussemaker: „Het lijkt me niet verstandig als er drie proce dures door elkaar gaan lopen." „De omzet tussen stad en platte land is inmiddels fifty fifty gewor den", zegt Wesley Zantinge van melkbusshop.nl. Vanuit een boer derij in Ruinerwold sturen ze jaar lijks duizenden pakketten in het rond, met melkbussen, carbid en met speciale startersets. De knallen, die bij iedereen in de maagstreek en het middenrif resoneren, zijn luider dan van welk legaal vuurwerk ook. Carbid schieten ofwel het 'vuurwerk van het platteland' staat sinds juni vo rig jaar op de werelderfgoedlijst. In regio's als Salland, in Twente, in IJsselland en Drenthe gebeurt het onder politietoezicht. Plaatsen als Kampen en Holten gelden als de carbidhoofdsteden in de regio. In het oosten kroop het fenomeen al eerder naar de steden toe. Zut- phen en Deventer hebben bijvoor beeld al veldjes aangewezen waar het schieten met melkbussen ge controleerd kan gebeuren. Vaak begint het met een simpe le startersset van twee tientjes: een groot verfblik met een alumi nium deksel dat er gemakkelijk af- knalt en 'mini-carbid' - alvast goed voor 30 keer schieten. „Het jaar er op komen ze dan vaak te rug voor het grotere werk", zegt Wesley. Daarvoor zijn melkbussen no dig: in 1998 officieel afgeschaft in Nederland. „We weten elk jaar nog steeds 3000 bussen te vinden. Opvallend veel gaat naar Zeeland. Allemaal plekken waar het carbid schieten zo goed als onbekend was. Maar ze zien het op tv en op Youtube." Met de groei van het fenomeen vallen er ook meer gewonden. Ja renlang zagen ze bij het carbid schieten rond de jaarwisselingen zo'n drie gewonden met letsel bin nenkomen in het Brandwonden centrum Groningen (samen met die in Rotterdam en Beverwijk een gespecialiseerd ziekenhuis). Maar bij de laatste jaarwisseling waren het er opeens tien, zegt chi rurg Gerard Beerthuizen. Ook ge wonden uit Gelderland en Overijs sel eindigen bij hen doorgaans op de behandeltafel. Bij de jaarwisse ling 2013/14 was nog acht procent van de brandwonden te wijten aan carbidongelukken, bij de laat ste jaarwisseling steeg dat naar 72 procent. „We zagen wel veel min der vuurwerkletsel. Cijfers zijn er niet, maar ik denk dat er sprake is van een verschuiving." Het meeste onheil komt als mensen kijken waarom het carbid in hun bus niet is afgegaan. Een klassieker: „Dan halen ze het dek sel of de bal uit de opening en ex plodeert het carbid alsnog. Daarop volgt een korte en hevige steek vlam, omdat er plotseling zuur stofbij komt. Doe dat dus alleen als alles voldoende is afgekoeld". Het gevolg: brandwonden aan het gelaat, de ogen en de handen. Vervoerder DHL is per direct gestopt met het bezorgen van pakketten waar carbid uit Ruiner wold in zit. „De schrik is ons om het hart geslagen. We willen niet dat onze chauffeurs in gevaar worden gebracht", zegt Ewout Blauw namens DHL pak- ketpost. Grotere be stellingen verstuurt Melkbusshop.nl met een speciale transporteur, maar ook kleinere hoe veelheden zijn vol gens Blauw verbo den. Volgens het car- bidbedrijf mag het tot 50 kilo wel. Carbidschieten Nu slechts 29,95 Vanaf slechts 89,- DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 DEN HAAG PARIJS HILVERSUM LAHORE. Pakistaanse christenen herdenken voor hun kerk in Lahore de 151 doden die een jaar geleden vielen bij een aanval op een school door talibanextremisten. foto Arif Ali/AFP door Jelle Boonstra ZWOLLE. Het carbidschieten, van oudsher de traditie van het platte land, rukt op in de steden. Sinds de wet het luidste knalvuurwerk ver biedt, is het schieten met bussen en carbid opeens interessant. Nu ook het aantal uren is beperkt waarop vuurwerk mag worden af gestoken in de nieuwjaarsnacht, wordt de populariteit nog groter. BESTELLEN Met gemak veilig shoppen DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVREDEN? GELO TERUG! J acethyleengas gevormd. Aanstekeïh met lange k fakkel. Zodra water Acethyleen- en carbid in de bus 9as zitten, gaat het deksel erop. 171215 I TU Oudejaarsdag in Wilsum bij Kampen, carbidschieten is een vast onderdeel. foto Freddy Schinkel Een nieuwjaarsgebruik waarbij oorverdovende dreunen worden gemaakt met een melkbus en carbid. Carbid (ca. lOOgr) Water (ca.150 ml) korting Bluetooth Smartwatch - Werkt met Android, Apple en Windows Smartphones 1/ Ontvang meldingen van o.a. Facebook en Twitter op je horloge Handsfree bellen Geleverd voor kerst! Adviesprijs 149,95 Korting 80% U bespaart: 120,- Luxe NASA Topdekmatras van Nordic Design Ideaal bij heup-en rugklachten Ondersteunend druk-verlagend Geen last meer van een spleet tussen twee matrassen NASA Traagschuim; vormt zich langzaam naar je lichaam Adviesprijs 299,- Korting 70% U bespaart: 210,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7