Honderden 'lichtjes voor Bas' en wensen in boom 'Eerst iets aan verkeer doen, dan pas een label' Strao's beginnen vroeg dit jaar Bevlogen auteur en boekhandelaar 1931-2015 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Waardering kerkwerk Daar worden in een me tershoge kerstboom de lichtjes ontstoken die de afgelopen weken vir tueel voor de BAS stich ting zijn verkocht. En dat zijn er inmiddels honderden, zegt moe der van Bas en medeor ganisator Annita van den Ouden. Niet alleen door mensen in Zee land, maar door mensen uit heel het land. „Dat is waar we een beetje op hoopten en dat gebeurt. Erg leuk." Voor de licht jes, die tot en met het ontsteken ervan zater dagavond nog gekocht kunnen worden, moet 5 euro worden betaald. „Dankzij Boerderij Mo lenberg is ieder lichtje nu 10 euro waard. Dat is wel heel bijzonder." De BAS stichting haalt met de actie geld op voor onderzoek naar juveniele dermatomyosi- tis (JDM), de ziekte waaraan Bas is overle den. Elet ontsteken van de lichtjes in de kerst boom op zaterdag is ech ter veel meer dan dat. „Ook mensen die geen lichtje kopen, zijn van harte welkom. We wil len er gewoon een hele 'Ook mensen die geen lichtje kopen, zijn welkom. Het wordt mooi' leuke avond van maken. De boom is ook een wensboom trouwens. Mensen kunnen gratis een wens ophangen of bijvoorbeeld een bood schap ter nagedachtenis aan iemand." Elly Geelhoed Ballet en Popwave treden op. Er staan vuurkorven en buurman Grand Hotel Ter Duin zorgt voor cho colademelk en glüh wein. „Volgens mij wordt het bijzonder en mooi." Aansluitend is ie dereen nog welkom in de Molenberg. Onder meer oud-voetballer Ben Wijnstekers en bur gemeester Rabelink, am bassadeurs van de BAS stichting, zijn present. De avond begint om 18.45 uur. „Al jaren proberen bewoners hier voor elkaar te krijgen dat er maat regelen worden genomen", zegt Edwin Hendriks. Hij bewoont sinds vijftien jaar een woning aan de Lageweg, waar veel te hard wordt gereden. In die vijftien jaar zijn er, ondanks de vele keren dat bewoners van zich hebben laten horen, nooit afdoende maatrege len genomen. „Er staan wat bloembakken zodat auto's moeten slalommen, maar ze staan te ver van elkaar vandaan om dat effect te hebben", geeft Hendriks als voorbeeld. Met stijgende verbazing las Hendriks dan ook de berichtge ving over de onthulling van het buurtlabel door wethouder Jacque line van Burg en Veilig Verkeer Nederland (WN). „Dan wordt zo'n label uitgereikt zonder dat be woners daarover geïnformeerd zijn en dan staat de gemeente ge lijk vooraan. Terwijl de gemeente al jarenlang alles van onze kant af houdt; dit kan niet, dat kan niet. Dat steekt mij wel." Cris van der Werf, die precies op de splitsing Dorpstraat met de Lageweg woont, typeert het Buurt label Veilig Verkeer als 'een beetje makkelijk'. „Het lijkt me een zoet houdertje, want verder valt er niets te regelen. Ook niet op eigen initiatief. Het draait allemaal op niets uit." Verzoeken om drem pels of de invoering van eenrich tingsverkeer worden niet ingewil ligd. Om het verkeer te remmen, zette Van der Werf deze week zelfs zijn rolemmer op straat. „Dan krijg je een briefje in de bus of je dat niet meer wilt doen, om dat je het verkeer belemmert. Ja, dat was nu juist de bedoeling." RENESSE. De strao, de rituele voetwassing van de trekpaar den in de zee, is een voor jaarsritueel dat gekoppeld is aan het begin van de vasten tijd. Pasen valt vroeg volgend jaar en dus gaat het straoseizoen vroeg van start. Renesse is, ook traditio neel, de eerste kustplaats die er mee begint. Het evene ment staat gepland op zater dag 23 januari. „Het programma is nog niet af maar dit zal (vrijwel) identiek zijn aan het pro gramma van 2015. Omdat de strao zo extreem vroeg gere den zal worden, leek het mij toch nuttig dit alvast door te geven," meldt Bertie Steur van het Renesser straocomité. Cor Pols De Zierikzeese auteur en boekhandelaar Cor Pols is vrijdag in het ziekenhuis in Rotter dam overleden aan kanker. Cor Pols, vader van twee zo nen, was bekend van de tiental len fotoboeken over Zeeuwse plaatsen die hij samenstelde. Die boeken kregen titels als 'Zierik- zee in vroeger tijden' en 'Kamper land in oude ansichten.' Hij schreef ook twee delen over de RTM-stoomtram. Critici prezen het gedegen on derzoek dat Pols voor deze uitga ven deed. De in Dreischor gebo ren schrijver had of kende alle boeken die er over de Ramp zijn verschenen. In januari richtte hij in zijn Zeeuwse Boekhandel aan de Korte St Janstraat een tafel in met boeken over de watersnood. „Het zal me een zorg zijn of ze verkopen," vertelde hij aan de krant. Want het ging hem niet om het geld, maar om blijvende aandacht voor de watersnood van 1953. Voor het Watersnoodmu seum struinde hij tot voor kort boekenbeurzen af. „Een verschrikkelijk lieve en attente man", zo herinnert Karla Feleus van Stoomerette De Toren Cor Pols. „We kwamen vaak bij elkaar in de zaak. Hij bracht altijd wel een cadeautje of een plak cho colade voor me mee. Cor woonde alleen. Sinds enkele jaren had hij een vriendin waarmee hij regel matig op vakantie ging. De laat ste maanden ging zijn gezond heid hard achteruit, maar klagen deed hij niet." Na overname van de Zierikzee se Nieuwsbode door de PZC, ver zorgde Pols vijfjaar de PZC-ru- briek 'Schouwen-Duiveland in oude ansichtkaarten'. Toen de krant vele jaren daar na de rubriek 'Raadkaart' begon, schroomde Pols niet om mee te doen. Hij won twee keer. Vanavond om 19.30 uur wordt in het MFC in Zierikzee afscheid genomen van Cor Pols. In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Mu ziekles; 19.30 uur: Zangvereniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Mu ziekvereniging Cres cendo, 19.45 uur: Re petitie Fanfare Mu ziekvereniging Cres cendo; Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer op halen; Dorpshuis 't Zuudèn- de, 13.30 uur: Meer Bewegen voor Oude ren 55+Gym, 13.30-15.30 uur: Schil derclub 18.30 uur: Bellydance; Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/joker; Dorpshuis, 19.30 uur: Vrouwen van Nu; Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koers- balmiddag van d'An- tilopen; 18.45 -19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45-22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schil derclub; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga Steffine; Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling minia tuur- en spionageca- mera's; Gemeente huis, 8.30-17.00 uur: Expositie Schilder achtige Lichtschrijve- rij; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Kerk plein, 18.30 uur: Gla zen Huis Zierikzee; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling VASTei- land. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE. Boerderij Molenberg in Burgh-Haamstede ver dubbelt de opbrengst van de actie 'een lichtje voor Bas' die zaterdag 19 december bij Boerde rij Molenberg wordt ge houden. Annita van den Ouden door Esme Soesman SIRJANSLAND. 'Zullen we eerst iets aan de verkeersonveiligheid doen en dan pas dat label onthullen?' Het is één van de vele scherpe reac ties van inwoners van Sirjansland op de onthulling van het Buurtla- bel Veilig Verkeer op hun dorp eer der deze week. door Ton van den Nouweland NOORDWELLE Kerkdiensten In de kerk van Noor- dwelle vindt zondag om 11.00 uur een me ditatieve, muzikale en poëtische dienst plaats. De dienst wordt ge leid door Piter Coodijk. Een gelegen heidskoor zingt mee onder leiding van orga nist Ton Kranendonk en pianist Kees Groen- leer. Op donderdag 31 de cember is er om 18.00 uur een Oudjaarsvesper. Het koor 'Canto ad mare' zingt onder leiding van Elvira Vos. Ook op deze avond is Ton Kra nendonk de organist en Piter Goodijk de voorganger. RENESSE Atelier exposeert in Hotel De Zeeuwse Stromen Atelier Ja Mar Natuur lijk exposeert zater dag en zondag in ho tel De Zeeuwse Stro men in Renesse. De nieuwe expositie De Zeeuwse kust in zwart-wit bevat beel den van het Zeeuwse kustgebied in zwart-wit. De opna mes krijgen daardoor een andere sfeer in een winters beeld. De werken zijn afgedrukt op verschillende mate rialen en uitgevoerd in diverse afmetingen. Ook is er een diashow te bekijken. De ten toonstelling is op bei de dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Daarnaast exposeert het atelier onder het thema 'Zeeuwse Kust' in kleur bij Allévo Bor- rendamme, Borren- damme 6 in Zierikzee en studio De Jonge, Nijverheidsstraat 35 in s-Heer-Arendskerke. Beide exposities zijn gratis te bezoeken tus sen 22 december en 4 januari en alleen op afspraak. BURGH-HAAMSTEDE. Piet Remijn en Tini Remijn-Vermue zijn sinds 1975 betrokken bij de kerk in Burgh-Haamstede. Naast het werk op hun agrarisch bedrijf zetten zij zich in als lid van de parochiële werk groep van de Onze Lieve Vrouwe op Zee-kerk. Samen hebben ze zich ook ingespannen voor de realisatie van een informatiepaneel in de dui nen, daar waar ooit de kapel van Onze Lieve Vrouwe op Zee stond. Bo vendien is Tini 24 jaar bestuurslid van Tafeltje Dekje en is Piet betrok ken bij de KBO. Als erkenning hiervoor heeft koning Willem-Alexander het echtpaar benoemd in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Gerard Rabelink speldde de lintjes gisteren op. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR ELLEMEET KERKWERVE NOORDGOUWE OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67