snel gaan werken' I Duitsland begint vandaag al, en in Nederland krijgen vluchtelingen ook hun eigen tv-programma's. NIEUWS 5 ^:;vr Ê^KOOPJEDEALNL) extra aanbieding van 17 december 'aSRPS'.as—--- r i uflr-'i - HILVERSUM/BERLIJN. Hoe maak je honderdduizenden vluchtelingen zo snel mogelijk vertrouwd met de samenleving? Geef ze een thuis, werk en... zet ze voor de tv. Dat is zowel in Nederland als bij onze oosterburen de gedachte ach ter een speciale programmering voor vluchtelingen. 'Net in Nederland' wordt een on line platform van de publieke om roepen. In elk geval zullen pro gramma's die een inkijkje geven in het leven hier vertaald worden, in zowel het Arabisch als het Ne derlands en Engels. „Zo kan de tv helpen om Neder lands te leren", zegt een woord voerder van voortrekker VPRO. Komen voorjaar moeten de pro gramma's beschikbaar zijn, maar de precieze invulling is nog niet bekend. Laat Heel Holland Bakt zien waar we in Nederland voor staan? Of wordt het serieuzer kost, zoals Nieuwsuurl In Duits land zijn media al verder. Zij ont wikkelen speciale Arabischtalige programma's, die zich richten op de vluchtelingen uit het Mid den-Oosten. Vanavond is bij de commerciële zender N-TV een succesvol format te zien, dat eer der online werd uitgezonden. In het programma 'Marhaba' ('Welkom') legt journalist Con- stantin Schreiber (36), die lang in het Midden-Oosten leefde, in vloeiend Arabisch uit hoe het er in de Bondsrepubliek aan toe gaat: wat betekent godsdienstvrijheid, wat staat er in de grondwet? Schreiber behandelt thematisch onderwerpen als 'liefde en seks' en 'vrouwen in Duitsland'. Hij hoopt zo op meer begrip, van twee kanten. „We zien op so ciale media een golf van haat, zo wel tegen islamitische asielzoe kers als tegen de westerse we reld", beargumenteert Schreiber in een column bij zijn program ma. „Het is tijd om te praten, met en aan beide zijden." De tv-versie is breder dan het online-origineel: de uitzending is ook in het Duits, zodat het ook geschikt is voor au tochtone Duitsers. Andere zen ders begonnen deze week even eens met Arabischtalige program ma's. Deutsche Welle, de internatio nale zender van de publieke om roep, richt zijn uitzendingen nu ook op vluchtelingen in Duitsland en West-Europa, 'om Europese waarden over te brengen'. Al eer der gaf DW uitgebreid uitleg voor mensen in de Arabische wereld, die naar Duitsland willen komen, bijvoorbeeld over het Duitse asiel recht, de Duitse cultuur, het ge zondheidssysteem en de Duitse geschiedenis. Zo moet het ook in Nederland gaan, zeggen de publieke omroe pen, die de lat in elk geval niet laag leggen. Er moet inzicht wor den gegeven in Nederlandse ge schiedenis, gebruiken, taal, wet ten, geschreven en ongeschreven regels, volksaard én onze eigenaar digheden. Een behoorlijke lijst, waarbij ook vluchtelingenwerk en het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) bij betrokken zal wor den, net als vluchtelingen zelf. Vluchtelingenwerk is nu al en thousiast over het idee. „Dit draagt bij aan de integratie", zegt een woordvoerder. „Toevallig sprak ik pas een jongen uit Alep po, die Nieuwsuur gebruikte om te zien wat er in zijn oude woon plaats gebeurt." Met google trans late worden Nederlandse nieuws sites nu ook al nauwlettend in de gaten gehouden. Maar in Duits land wordt het nieuws al voor asielzoekers in het Arabisch ver taald. Een nieuwsbulletin van de publieke zender ARD bijvoor beeld, 'Tagesschau in 100 Sekunden'. Er zijn radio-uitzendingen voor vluchtelingen, Refugee Radio', en zelfs het 'Programma met de Muis' werd door de WDR in het Ara bisch online gezet, als speciaal aan bod voor vluchtelingenkinderen. zijn geen succesverhaal." Dat die groepen asielzoekers het slecht doen op de arbeidsmarkt komt deels door een lage opleiding, weinig werkervaring en het ont breken van een sociaal netwerk. Maar ook de lange asielprocedu re is er schuldig aan. Het duurt lang voordat een asielzoeker 'de regie' over zijn eigen leven weer terugkrijgt. „Er zijn nu tienduizenden status houders tijd aan het verliezen. Hun leven staat in standby, ter wijl ze door willen. Het angst beeld is dat er straks weer een grote groep asielzoekers voor lan ge tijd in de bijstand belandt. Dat moeten we voorkomen." De drie adviesorganen adviseren het kabinet daarom asielzoekers zo snel mogelijk te laten begin nen met Nederlandse les. Al in het azc. Ook moet er al in die op vang plekken worden geregis treerd welke opleiding en wer kervaring een asielzoeker heeft, zodat er sneller een passende baan kan worden gevonden. „In Eindhoven willen ze graag tech neuten, huisvest daar dan ook techneuten. En geef uitzendbu reaus bij wijze van spreke een ta feltje op een azc. We vinden dat je asielzoekers eerder de kans moet geven om te gaan werken. Wat ook voor Nederlanders geldt: hoe langer je niet gewerkt hebt, hoe moeilijker het is weer een baan te krijgen." 699,00 72% 500,- Vanaf slechts €199,00 DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 Bovenste foto: de politie loste en kele waarschu wingsschoten bij het gemeentehuis van Geldermalsen om demonstran ten op afstand te houden. De sfeer rond het Gelder se gemeentehuis was om te snij den. De politie verrichtte meer dere arrestaties, foto 's William Hoogteyling en ANP Arabische tv tegen de haaf door Carla van der Wal en Wierd Duk Dreigt dat nu weer te gebeuren? Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij- en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten Profiteer mee van honderden euro's korting door groot inkopen Garantie: 5 jaar Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! Adviesprijs Korting U bespaart: r n BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen (~f\ DPDfK^l Mpj) NIET TEVREDEN? GELD TERUGlT post i VLi KEUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5