6 I UIT DE SPANNING VAN EEN 44 Carol Toen Todd Haynes hoorde dat het filmplan voor Carol nog geen regisseur had, hapte hij gelijk toe. Twee vrouwen worden in het geheim verliefd in het New York van de jaren vijftig. Het helpt als een actrice uit haar comfortzone durft te stappen. Dat daagt haar uit NU IN DE BIOS Publieke Werken DRAMA Suffragette DRAMA Rams DRAMA Star Wars: The Force Awakens SCIENCE FICTION Verwacht van regis seur Todd Haynes geen films die door snee zijn. Neem zijn spraakmaken de jeugdzonde Su perstar: The Karen Carpenter Story waarin hij Barbiepop pen gebruikte om de tragische carrière van de zangeres die leed aan anorexia na te vertellen. Het kwam hem op een proces te staan van Richard Carpenter, de broer van Karen, die de grap niet kon waarderen. Ook in zijn Bob Dylanfïlm I'm not there koos Haynes voor een gewaagde aanpak: zes acteurs, Richard Gere is één van hen, speelden een facet uit het leven van de singer-songwriter na, onder wie zelfs Cate Blanchett. „Ik weet nog dat Cate het eng vond aan de ze film mee te werken", vertelt Hay nes in Zürich, waar hij op het plaatse lijke festival een masterclass geeft. „Maar ik ben ervan overtuigd dat een actrice beter wordt als zij uit haar com- fortzone durft te stappen. Dat daagt haar uit." Dezelfde Oscarwinnares vertolkt ook de titelrol in Carol, een verfilming van het boek The Price of Salt dat detec tiveschrijfster Patricia Highsmith (1921-1995) aanvankelijk onder een pseudoniem schreef. Een lesbisch lief desverhaal in het New York van de ja ren vijftig was destijds een gewaagd onderwerp. Het duurde dan ook gerui me tijd voordat het verhaal over de ver houding tussen een getrouwde, welge stelde vrouw (Cate Blanchett) en een winkelverkoopster (Rooney Mara) ver filmd kon worden. „Vijftien jaar om precies te zijn", zegt Haynes. „Het film plan rouleerde al enkele jaren in Hol lywood, maar kwam niet van de grond. Toen ik van mijn kostuumont werpster begreep dat de film nog geen regisseur had, heb ik onmiddellijk mijn vinger opgestoken. Cate was toen al gecast en dat maakte de kans &D00R AB ZAGI Todd Haynes regisseur dat dit project zou doorgaan na tuurlijk groter." Haynes vermoedt niet dat de lange aanloop te maken had met het lesbische karak ter van Carol. „Ik denk dat de reden veel banaler was: de film draait om twee vrouwen die vrij wel continue in beeld zijn. Mannen komen er slechts zijdelings aan te pas. Ik vermoed dat dit aspect in commercieel opzicht niet aantrekke lijk genoeg werd gevon den." Carol, dat op het eerste gezicht conventioneler oogt dan zijn vorige werk, heeft vol gens de regisseur behalve de in sociaal opzicht enigszins scheve verhouding tussen beide vrouwen ook een thriller element. „Het gaat om twee geliefden met een totaal verschillende achter grond. Het winkelmeisje is duidelijk ondergeschikt. De vraag is of zij zich laat zich ringeloren door die geculti veerde vrouw die ook nog getrouwd is. Hoe gaat haar echtgenoot ermee om? Dat roept spanning op." Zonder twijfel is Carol een van de stijlvolste films van het jaar. Het New York van de jaren vijftig wordt won derschoon in beeld gebracht. „Ik heb mij nu eens niet door de speelfilms uit die periode laten inspireren, maar door de fotojournalistiek van toen. In het bijzonder Saul Leiter (1923-2013 red.), die zijn foto's vooral van achter winkelruiten maakte." Vrouwen spelen vaker de hoofdrol in films van Haynes, die zelf als kind in commercials van onder meer McDo nald's optrad. Ook zijn volgende pro ductie heeft een vrouw als onder werp: zangeres Peggy Lee die bijna ze ventig jaar optrad. Een ding is zeker: Haynes zal geen Barbiepoppen nodig hebben om haar verhaal te vertellen. Mannenharten 2 Lichte toon en met liefde gemaakt ROMANTISCHE KOMEDIE Tussen wisselen van luiers door zit Wouter achter zijn droomvrouw aan Donderdag 17 december 2015 De verfilming van de literaire bestseller van Thomas Rosen- boom over twee goedwillende, wereldvreemde neven wijkt af van het origineel. Het levert een zeer geacteerd drama op met Hollywoodachtig einde. Carey Mulligan speelt een jon ge wasvrouw die zich in het En geland van de jaren twintig in zet voor het kiesrecht voor vrouwen. Haar strijd zet haar hele gezinsleven op het spel. IJzersterk filmdrama uit IJsland waarin de strijd tussen twee broers uitmondt in een jaren lange vete. De twee mannen op leeftijd zijn net zo koppig als de dieren die zij onder hun hoede hebben. Het zevende deel van de Star Wars-saga is een spectaculai re en geestige kennismaking met vertrouwde gezichten, on derwie Han Solo. Harrison Ford excelleert in deze vertol king. Maar ook Carrie Fisher, Mark Hamill en hun niet-men- selijker hulptroepen mogen er zijn. Een aanrader! LESBISCHE UEFDE Jeroen Spitzenberger als Wouter en Katja Herbers als Nicole, foto pr Regie: Mark de Cloe. Hoofdrollen: Jeroen Spitzen berger, Barry Atsma, Daan Schuurmans De eerste Mannenharten was gebaseerd op een Duitse film. Bij deel 2 had Mark de Cloe (Het leven uit een dag, Shocking Blue) vrij spel. Resul taat is, uitzonderlijk voor een sequel, een film met meer nu ance. Hees Wouter (Jeroen Spitzen berger) zich vorige keer nog lu diek in een rendierpak om de liefde van zijn leven te verove ren, nu moet hij tussen het ver schonen van luiers door knok ken om zijn droomjob en zijn droomvrouw te behouden. Want een baby is niet zaligma kend. Wouters vriend Tim (Daan Schuurmans) verbrak zijn ver loving, ging reizen en zwoer vrijgezel te blijven. Bij het eer ste stoplicht na Schiphol loopt dat al anders. En hoewel pla tenbaas Dennis (Barry Atsma) de dames nog steeds voor het uitkiezen heeft, valt hij net voor die ene chick die moeilijk doet. Liefde laat zich niet stu ren. Hoewel ook daarop weer een romantische uitzondering in Mannenharten 2: fietskoerier Younes (Mingus Dagelet) crost dwars door Amsterdam op zoek naar het meisje met wie hij één magische nacht door bracht. Hoe licht het genre ook is, de talentvolle cast heeft duidelijk genoeg liefde in deze romanti sche komedie gestoken. (Tisha Eetgerink)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59