4 8? 1 REDENEN OM UITTE GAAN Laatste expositie in kazerne Willem3 Jeroen Jongeleen stelt moderne denkbeelden aan de kaak in Willem3. 8?DOOR NICO OUT The Saints treden op in Kortgene Christmas Carols in Zierikzee Geknutseld rijm en bordkartonnen nepdecors 'U Ik kan niet wachten tot de gemiddel de belastingbetaler gaat bepalen wat kunst is en wat niet." „Een kind van vier maakt mooiere dingen." „Hoog tijd voor het fatsoen ergens wat van te weten voor je je mond opentrekt." Enkele van de op afgedankt plaatmateri aal van goedkope meubels geschreven tek sten die Jeroen Jongeleen (Apeldoorn, 1966) in de Willerrt? als kunst presenteert. Een kind van vier kan dit niet maken, maar het ziet er bepaald niet mooi uit. En beant woordt in het geheel niet aan het idee dat de gemiddelde belastingbetaler van kunst heeft. Wat is dan de zin en de waarde van deze tentoonstelling? Het is de laatste expositie die in de Wil- lem3 te zien zal zijn. De gemeente moet be zuinigen en over een paar jaar moet de Cul- tuurwerf het zonder subsidie doen. Met beeldende kunst verkoop je geen bier en haal je geen 5000 bezoekers in een weekend binnen, zoals dat bij festivals als 'Wonder- stroom' wel lukt. Afstoten van de beeldende kunstpoot is dan een logische stap. Met zijn expositie haalt Jeroen Jongeleen de discus sie die over kunst gevoerd wordt, de ten toonstellingsruimte in. Die discussie heeft niet altijd het niveau dat hij etaleert. Maar oneliners en schreeuwers nemen in de pu blieke ruimte wel vaak de plek in van genu anceerde oordelen en zorgvuldige formule ringen. Die laatste zijn elitair en wie zich daarvan bedient, is niet populair. Het ooit als basis van cultuurpolitiek ge kozen motto 'Verheffing van het volk' is ge smoord in de postmoderne idee dat ieder een in zijn eigen stukje wereld leeft, De Waarheid niet bestaat en dus het onder scheid tussen hoge en lage cultuur niet rele vant is. Daarmee is een essentieel deel van de verlichtingswaarden verdwenen en te vens de basis voor een overheidsbemoeienis met kunst. Waar zou de overheid het recht vandaan moeten halen om aan iets mee te betalen dat een subjectieve waarde is voor een relatief beperkt publiek? De tentoonstelling van Jeroen Jongeleen gaat daarover. Hij confronteert je met denk beelden, meningen en onderbuikgevoelens die hij op internet vond. Je staat middenin de 'discussie'. Hoewel tekst de inhoud vormt, gaat het hier wel degelijk om beel dende kunst. De visuele vorm is namelijk bepalend voor de zeggingskracht. De afge dankte materialen waarop Jongeleen de tek sten schreef, zijn symbool voor het verdwij nen van de moderne idealen. Hun composi tie in de ruimte is te herleiden tot werken van Mondriaan en zijn collega's van De Stijl. Zij waren bij uitstek vertegenwoordi gers van een optimistisch vooruitgangsidee dat zo kenmerkend was voor de moderne kunst. Jeroen Jongeleen stelt de vraag waar wij nu staan in onze samenleving, met onze cul tuur en onze kunst. U maakt dat zelf (wel) uit. Maar ik permitteer me een bescheiden bijdrage. Wij zijn wat naïef omgesprongen met de waarden die vanaf de jaren '60 in ons land meer en meer de toon aangaven. De kostbare vrijheid waarvan de kunst één en wellicht de meest uitgesproken expo nent was, hebben we onvoldoende weten te verbinden met verantwoordelijkheid die er bij hoort. Eén van de verschijnselen daarvan is de minachting voor wie die vreemde, rare eigentijdse kunst niet begrijpt. Mensen op zoeken, betrekken en de dialoog aangaan, zal de basis moeten worden waarop nieuwe initiatieven zich bestaansrecht gaan verwer ven. T/m 20/12. Willem^, Oranjestraat 4, Vlissin- gen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. Zo. 16.00 uur 'Een goed gesprek. Over kunst in Vlissingen en verder. Met Loek Grootjans, Jeroen Jongeleen, Leon Riekwell, Bianca Runge en het publiek. Om 16.45 urn optreden Joe Kisser, daarna 'Vuurwerk'en tot 18.00 uur 'dark ambient' muziek door The Denzer. CONCERT IN DE POMPWEIE 'CEREMONY' NIEUWE KERK HET VOLK IN DOTHAN IN 'T BEEST GOES Donderdag 17 december 2015 -> Frans van Dixhoorn schreef met houtskool woor den en stukken zin op aan de wand hangende vellen te kenpapier. Zonder dat zich een logische ordening ver toont, is het mogelijk om re laties te leggen tussen de schijnbaar willekeurige verza meling woorden en fragmen ten. T/m 20/12. Frans van Dix hoorn. Ik-eiland. Vlissingse- straat 239A, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00 - 17.00 uur. - Stichting Johan Hendrik Van Dale toont regelmatig werk van jong talent. Gijs Scholten is onlangs afgestu deerd aan Academie Sint Joost. Hij maakt prachtige portrettekeningen op groot formaat. Zoekend tast hij de vormen af van de mensen die hij tekent. Tegelijkertijd probeert hij het innerlijk te verbeelden van degene die hij voor zich heeft. T/m 7/2 2016. Raadskel- der, Museum Het Belfort, Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00-16.30 uur. Een kleine zaal vol Jorien Brugmans is een feest van zien. Vorm, kleur en ritme krijgen een verbeelding die dat feest oproept. Vooral Zee land komt aan bod, het sa menspel van land en water. Brugmans intensiveert het waargenomen beeld. T/m 3 /4 2016. Historisch Mu seum de Bevelanden, Singel straat 13, Goes. Ma. t/m vr. 11.00 -17.00 uur, za. en zo. 13.00 -17.00 uur. JONGELEEN ZET OVER KUNST OP SCHERP Met zijn expositie haalt Jeroen Jongeleen de discussie die over kunst gevoerd wordt, met oneliners de tentoonstel lingsruimte in. De band The Saints, in 1963 begonnen op de zeevaart school in Vlissingen en in 1981 nieuw leven ingeblazen, treedt zaterdag op in De Pompweie in Kortgene. De band speelt hoofdzakelijk muziek van The Shadows. Aangezien dit optreden vlak voor kerst is, wordt het reper toire voorzien van de nodige kerstnummers in een Shadows/Saintsjasje. Het concert begint om 20.00 uur. 6 In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt morgenavond voor de 25e keer de Ceremony of Christmas Carols uitgevoerd. Vanwege de jubileumeditie tre den, naast alle gebruikelijke koren zoals het koor van de Thomaskerk, vocaal ensemble Waisisi, het Prins Mauritskoor uit Middelharnis en het koper ensemble, ook de solozange res Martine van de Kar en een strijkensemble op. Thema is dit jaar 'herders van mensen'. Aanvang: 20.00 uur. Het Fonds van de Podiumkun sten ziet Het Volk als 'kleine meesters van het literaire volkstoneel'. Mooie lof voor een paar hardwerkende to neelfanaten. Want structurele subsidie krijgen ze pas sinds achttien jaar, en ze bestaan dit seizoen veertig jaar. Dat wordt gevierd, met de reprise van één van hun grootste suc cessen Het Volk in Dothan uit 1996. Dit oude bijbelse treurspel (Vondel), waarin Joseph door zijn broers in een put gewor pen en verkocht wordt, is niet meer zo bekend. Drie docen ten van het hoger onderwijs betreuren dat en proberen hun studenten een eigentijd se versie aan te bieden. Maar het vlot niet zo goed tussen de drie, dat wordt dra ma in een drama. Kromme zinnen, geknutseld rijm, bordkartonnen nepde cors, het bepaalt allemaal mee het zogenaamde 'volkse' karakter. Maar het machtelo ze en het onvolmaakte heb ben zo iets treurigs, dat het én universeel én tragiko misch wordt. Het Volk speelt Het Volk in Dothan vanavond in 't Beest in Goes. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Het Volk in Dothan. het roK K KauVreNAAI -t* WTtef.fl iGD i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57