Johnny de Meijer in Temeuzen vov UIT THUIS 3 REDENEN OMTHUISTE BL JVEN Drs.p KOV en Vlissingen Wij beginnen het concert feestelijk met paukenslagen en trompetgeschal Soep voor Syrië Heftig en compromisloos Supertalent in verval Geniale taalvernieuwer TROIXA TKOIKJ The Bridge III damse stedentrip met zijn ouders lang geleden heeft ge voeld. Met accordeonmuziek was Ver biest opgegroeid. Zijn vader was begenadigd speler en liet vaak van zich horen in zijn ca fé De Accordeonist in Zelzate. Het lag voor de hand dat de jonge Rony die kant op zou gaan. Maar het was de saxo foon in de muziek van Louis Prima die hem aanvankelijk deed kiezen voor dat instru ment. Daar kwam later ook nog percussie bij. Hij studeerde klas siek en jazz aan verschillende conservatoria. Toch bleef de lief de voor de muziek uit zijn jeugd. In de Belgische muziekwereld duikt de muzikant uit Zelzate regelmatig op. Met zijn ensem bles tekent hij voor een karakte ristiek eigen geluid. De herken bare melodieën, de melancholie die als een soundtrack van het leven meevaarthet zijn in grediënten die daar onlosmake lijk aan verbonden zijn. En juist in die eigen handteke ning is veel van zijn inspirato ren en voorbeelden terug te ho ren. Dat maakt de muziek toe gankelijk. En in dat geluid huist die kiem die hij opdeed bij dat concert in een Amsterdams ca fé, lang geleden. Het was niet al leen de virtuositeit die hij daar hoorde. Eerder een toon die on der de huid kroop en iets los maakte. Rony Verbiest en trio Johan Cle ment: zondag 20 december, Por- gy Bess Terneuzen, presenta tie I Remember Johnny, aanvang 15.00 uur. ganist Jos Vogel en het Holland Symfo nie orkest onder leiding van Pim Over duin ook de Krönungsmesse KV 317 voor koor, solisten en orkest van W.A. Mo zart vertolkt en na de pauze wordt na het Te Deum nr. 2 van Haydn het eerste deel van The Messiah, waarin het kerst verhaal centraal staat, van G.F. Handel vertolkt. Als solisten verlenen Lauren Armishaw (sopraan), Veronique van der Meijden (mezzosopraan), Peter Vos (tenor) en Ruben Chapp (bariton) hun medewerking. De Koninklijke Oratorium Vereni ging (KOV) uit Middelburg blijft hele maal in de kerstsfeer en presenteert het publiek vier cantates van het Wei- hnachts Oratorium van Bach. „Wij voe ren dit werk graag uit in deze perio de", zegt dirigent Arno van Wijk. „Bach schreef het in 1734. De zes canta tes zijn inhoudelijk met elkaar verbon den, maar kunnen perfect afzonderlijk worden uitgevoerd. De eerste drie de len horen bij de eerste, tweede en der de kerstdag en deel zes werd op de feestdag van Drie Koningen gezon- gen." Voor de begeleiding zorgt het ka merorkest TY, dat samengesteld is uit Zeeuwse en Brabantse musici. Het en semble heeft zich in korte tijd ontwik keld tot een orkest dat naast de koorbe geleiding ook concerten met een aan trekkelijke programmatie verzorgt. Als solisten verlenen Hanneke de Wit (so praan), Margareth Beunders (alt), Jan van Elsacker (tenor) en Martijn San ders (bas) hun medewerking. Kerstconcert Vlissingse Oratorium Ver eniging met werken van Handel, Mo zart en Haydn: zaterdag 19 december, Sint Jacobskerk Vlissingen, aanvang 20.00 uur. Dit concert is tevens het slotconcert van de viering van Vlissin gen 700 jaar stadsrechten. Kerstconcert Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg met het Wei- hnachts Oratorium (delen 1,2,3 en 6) van Bach: zaterdag 19 december, Zeeuwse Concertzaal Middelburg, aan vang 20.00 uur. doorMarkRoos (XI BOEK O MUZIEK FILMDOCUMENTAIRE CC BOEK SERIE Donderdag 17 december 2015 De Oratorium Vereniging van Middelburg is opge richt in 1834. In die perio de werd ook de Vereeni- ging voor Instrumentale Muziek opgericht, de voor loper van Het Zeeuws Or kest. De Oratorium Vereni ging 'Tot Oefening en Uit spanning' is nu 180 jaar oud en kreeg in 1934 de toestemming om zich ko ninklijk te noemen. Johan nes Cieuver stond aan de wieg van de zangvereni ging en het orkest. Nu is Ar no van Wijk dirigent. In 1946 werd doorJan Kui ler en Annie Meijer de Vlis- singse Oratorium Vereni ging (VOV) opgericht. In 1947 vond de eerste uit voering plaats in de Sint Ja- cobskerk; de in het Duits gezongen Messias van Handel. Voorde oorlog leidde Kuiler al de Zang en de Orkestvereeniging. Hij was de musicus die het concertleven initieerde tot 1967. De jonge Zeeuwse musicus Daan Manneke nam het stokje over. Na hem hanteerden Izaak Ruissen, Henk J. Harinck en Lukas Groen het diri geerstokje en sinds 2008 leidt Pim Overduin. Vanaf 1998 is organist/pianist Jos Vogel vaste begeleider. Concert van de Vlissingse Oratorium Vereniging, foto vov SOEP ooor SYRIË Onder het motto 'make soup, not wak verzamelde de Libanese culinair auteur Barbara Abdeni Massaad 75 recepten van 50 topchefs. Ron Blaauw, Jonnie Boer, Anthony Bour- dain, Alexis Couquelet, Greg Malouf en Yotam Ottolenghi: ze leverden al lemaal hun favoriete soeprecept in. Massaad maakte er verhalen en fo to's bij en portretteerde zowel vluch telingen als recepten. De opbrengst van Soep voor Syrië komt ten goede aan het voedselprogramma van UNHCR voor Syrische vluchtelingen. Soep voor Syrië is verschenen bij Lemniscaat (24,95) Eindjaren zestig, vlak na het verschijnen van het titelloze der de album, geeft The Velvet Underground achttien iiveshows op vier verschillende plekken in San Francisco. De optredens worden opgenomen op een cassettebandje en verschijnen nu in fraai opgepoetste versies in een cd-box met de titel The Complete Matrix Tapes. Hoewel alles niet bepaald fout en vlekkeloos klinkt, is het een intrigerend luisteravontuur. The Complete Matrix Tapes is verschenen bij Universal Was de documentaire Amy, die eer der dit jaar in de bioscopen draaide, nu een hartverscheurend en oprecht document over een vallende ster of een sentimentele uitwas van puur ef fectbejag? Wij houden het op het eerste, wat niet wegneemt dat het soms ronduit ongemakkelijk voelt om de teloorgang Amy Winehouse van zo dichtbij her te beleven. Vooral als ze op jonge leeftijd flirt met de camera die later haar grootste vijand wordt en haar ondergang inluidt, wordt het schrijnend. -> Amy is op dvd verschenen bij Cineart De eerder dit jaar overleden Drs. P. heeft een oeuvre nagelaten vol bizar re liedjes, vreemdsoortige korte ver halen en bijna geniale gedichten vol gens zelfbedachte rijmschema's. De versvorm ollekebolleke, met een pro minente rol voor het zeslettergrepige woord, is hiervan de bekendste. Met de bloemlezing Troika hier, Troika daar proberen de jonge schrijvers Renske de Greef (1984) en Ringo Maurer (1998) het oeuvre van de droogkomische taalvernieuwer, dwarsligger en eigen heimer te redden van de vergetelheid, waarvoor hulde. Troika hier, Troika daar is verschenen bij Nijgh Van Dit- mar De Deense hoofdpersoon Martin Rohde is uit de serie geschreven, dus in de derde aflevering van de fe nomenale Deens-Zweedse thrillerse rie The Bridge draait alles om de ei genaardige Zweedse rechercheur Sa ga Norén. In serie drie krijgt ze te ma ken met een aantal extreme moor den, die op het eerste gezicht weinig met elkaar te maken lijken te heb ben. Maar net als in eerdere delen is niets wat het lijkt. The Bridge 3 is op dvd verschenen bij Lumière

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56