2 IIS Rony Verbiest eert zijn held Neusje van de h a rd roek -zalm in 't Beest Drie bands op podium Concerten in Middelburg Dat op een eiland als Walcheren twee Oratorium Verenigingen floreren is bijzonder. Zaterdagavond geven ze beide hun jaarlijkse kerstconcert. t«?D00R JEAN TE VERGOUWEN De Vlaamse jazzmuzikant Rony Verbiest zag tijdens een reisje naar Amsterdam accordeonist Johnny de Meijer. Dat maakte een onuitwisbare indruk op de toen 6-jarige Rony. Nu, bijna een halve eeuw later, presenteert Ver biest met zijn trio in Porgy Bess een jazzy eerbetoon aan zijn held. Mijmerende muziek voor een verloren zondagmiddag. In de accordeonklanken die Ro ny Verbiest (Zelzate, 1956) uit zijn in strument haalt, klinkt altijd iets van melancholie. Verbiest haalt het verle den terug. Tristesse alom, verpakt in nederigheid die zich manifesteert in de invloeden van grote voorbeelden. Dave Brubeck, Theolonius Monk, Astor Piazzolla ze kregen zo allemaal hun standbeeld van Verbiest. De (voor lopig) laatste tak aan die discografische boom is gewijd aan Amsterdammer Johnny Meijer, de volksman uit de Jor- daan die halverwege de jaren zestig op het toppunt van zijn kunnen de jonge Rony van z'n sokken blies. De titel van het laatste ablum van Rony Verbiest, I Remenber Johnny', is meer dan een eer betoon. Verbiest legt er de hartstocht en de passie in die hij op die Amster- De hardrockbands Bliksem en Death Alley heb ben al naam gemaakt. Ze staan vrijdag op het podium in 't Beest. Samen met de Goese band Harbour of Souls, die dan voor het eerst zijn nieuwe EP speelt voor thuispubliek. et Bliksem en Death Al ley haalt 't Beest het neusje van de zalm van de huidige hardrockscene binnen. Afsluiter Bliksem uit Ant werpen speelt heftig groo- vende rock met vuige vrouwelijke vocalen. Ze worden voorafgegaan door Death Alley uit Am sterdam, die uit hetzelfde vaatje van jaren- '70-har drock tappen. De avond wordt afgetrapt door de Goese band Harbour of Souls. Sinds Bliksem zijn eerste muziek uitbracht in 2010, is de band onmiddellijk internationaal in de schijnwerpers beland. De band brengt een mix van hardrock uit de seventies met metalinvloeden uit de eighties. Het geheel wordt gepresenteerd in een eigentijds jasje, om dat de heavy muziek te genwoordig vetter klinkt. Zo vinden we ook gelui den terug uit de heden daagse doomscene en groove-metal. Het laatste album, Grueso me Masterpiece, staat bol van de midtem- po-rockers. De hoofdrol wordt daarbij opgeëist door zangeres Peggy Meeussen. Met haar schreeuwende zang voegt ze veel energie toe aan de toch al opzwepende mu ziek. De ritmische basis leent veel ideeën uit de trash- metal en is daardoor erg aanstekelijk. De band heeft inmiddels door heel Europa opgetreden en het podium gedeeld met de groten in het genre, zoals Anthrax, Megadeth en Mastodon. Een mondiale doorbraak is slechts een kwestie van tijd, volgens de grote Nederlandse en Vlaamse vakbladen. Death Alley is een nieu we Nederlandse band, op gericht door Oeds Bey- dals, voormalig gitarist van het bejubelde the De vils Blood. Samen met ex-leden van andere be kende Nederlandse bands nam hij eerder dit jaar zijn debuut, Black Magick Boogieland, uit. Een plaat met rockinvloeden en rau we energie van de jaren '70. De Goese band Harbour of Souls bracht in augus tus zijn nieuwe EP Moun tain of Fire uit. Deze zal morgen voor het eerst op het Goese publiek afge vuurd worden. Bliksem, Death Alley en Harbour of Souls: vrij dag 18 december, 't Beest Goes, aanvang 20.30 uur. De Oratorium Vereni ging van Middelburg mag zich 'koninklijk' noemen, maar beide 'zangvereenigingen' zor gen regelmatig voor feestelijke uitvoe ringen die meer dan een gouden kroontje verdienen. Bekend zijn hun uitvoeringen van de Passionen van Bach. Daarnaast worden concerten ver zorgd met feestelijke muziek buiten de paasperiode. In de decembermaand hoort daar kerstmuziek bij. Daarom klinkt zaterdag in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg het Weihnachts Oratorium van Bach door de Koninklij ke Oratorium Vereniging (KOV) Mid delburg en in de Sint Jacobskerk in Vlissingen The Messiah van Handel en feestelijke muziek van Mozart en Haydn door de Vlissingse Oratorium Vereniging (VOV). „Wij beginnen het concert feestelijk met paukenslagen en trompetge schal", zegt voorzitter Els Pleijte van de VOV. „We hebben als bijzonder ca deau aan de 700-jarige stad Vlissingen aan de sopraan Lauren Armishaw ge vraagd om het bekende motet Exsulta- te Jubilate van Mozart te zingen. Dit ju belende, feestelijke werk is een perfec te weerspiegeling van ons concert." Voor de pauze wordt door het koor, or- Donderdag 17 december 2015 -> Het concert van Rony Verbiest en zijn ensemble in Porgy Bess is een eer betoon aan de Amsterdamse accordeonist Johnny de Meijer. door René de Dreu door Bart Cabriëlse M KOREN BRENGEN PUBLIEK IN -ABIiksem geniet internationale faam. Concert van de Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg met TY Zeeuws kamerorkest, foto kees van der endt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55