'Laat asielzoekers Als schoten klinken blijkt dat het debat over azc in Geldermalsen definitiefis ontspoord. PLQFF PLWyFF 4 NIEUWS RELLEN GELDERMALSEN 12:00u Bel 013-5055980 of chat met ons O QagaCTie de vergaderzaal en het stilleggen van het debat? Jan-Willem Anholts, woord voerder van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers loopt al een tijdje mee, weet hoe gemoederen op kunnen lopen. Maar dat hij niet bij de ramen mag komen, op last van de politie, gaat heel ver, vertelt hij. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Nergens, ook niet in Steenbergen of Oranje, escaleer de het debat zo. Burgemeester Miranda de Vries probeert nu te begrijpen wat er is gebeurt, maar kan dat eigenlijk niet. Via internet stuurt ze een be richt de wereld in, vanuit het stad huis dat op elke manier denkbaar onder vuur is komen te liggen. 'En dan zeggen mensen dat ze bang zijn voor asielzoe kers. Ik ben in- en in verdrie tig-' Ook staatssecretaris Klaas DijkhofFvan Asiel reageerde ge schokt op de gebeurtenissen in Geldermalsen. Hij noemt de ont ruiming van de raadszaal wegens de ongeregeldheden „ongehoord. Als je je mening wilt uiten is daar alle ruimte voor. Dat ga je niet doen door met vuurwerk te gooien." Hij zei verder dat het zoe ken van opvang voor asielzoekers een moeilijke kwestie is. „Maar er is wel een grens. Het houdt op als je al bij voorbaat schreeuwend en rellend binnenkomt. Dat past niet bij een discussie", aldus de be windsman. Dijkhoff wil niet over een verharding van het maatschap pelijk debat spreken. „Het is een manier van je opstellen die niet past bij hoe we in Nederland met elkaar omgaan. Mensen die met vuurwerk naar anderen gooien overtreden de wet. Die moeten we zien op te pakken." GELDERMALSEN. Lange tijd probe ren de mensen in het stadhuis van Geldermalsen het te negeren: de flitsen, het geschreeuw, het bonken, de chaos buiten. Maar dan klinken schoten. En er komt rook door het ventilatiekanaal naar binnen. En weer is een debat over een azc ongekend uit de hand gelopen. Gerard Verweij staat met tra nen in zijn ogen op de eerste ver dieping van het gemeentehuis in Geldermalsen. Hierheen is hij geë vacueerd, samen met de gemeen teraad én de andere 59 insprekers die vanavond van zich wilden la ten horen. Een boze menigte van zo'n 2.000 mensen, vuurwerk, om vergeworpen hekken, de ME en waarschuwingsschoten maakten aan het debat waar hij aan mee wilde doen een keihard einde. Zijn stem breekt als hij vertelt op de plek des onheils: „Het gaat hier helemaal los. Rook kwam bin nen door het ventilatiekanaal op de plek waar we vergaderden, het stond hier helemaal blauw. En de politie had het niet meer onder controle. Die hadden één hondje bij zich, om die mensen die hier heen zijn gekomen tegen te hou den." Het raakt hem diep. „Ik ben 27, kwam hier in Geldermalsen wo nen om rust te zoeken. Nu dit. Wat ze hierbuiten doen, kan niet door de beugel, maar wat het ge- 'Je mening uiten doe je niet door vuurwerk te gooien' meentebestuur doet, ook niet." Hij verwoordt het gevoel van ve len. Dat AZC, dat moet hier niet komen. Maar drie burgers lukte het om in te spreken, tijdens het debat over het asielzoekerscentrum. De op twee na grootste opvang die hier met potlood staat ingetekend op een bedrijventerrein, moet on derdak bieden aan 1.500 vluchte lingen. Dat het een pikante en vooral moeilijke bijeenkomst zou worden, was al duidelijk. Boze be woners hadden spandoeken in el kaar geflanst, stonden klaar met een lichtbord ter protest. Dat er mensen werden gemobiliseerd om langs te komen bij de besloten raadvergadering was ook al duide lijk. Maar dat het zo uit de hand zou lopen, met een evacuatie van Panda Giraffe Nederland moet snel overschakelen naar het vervolg van de asielzoekersdiscussie, stellen drie belangrijke adviesor ganen van de overheid in hun gisteren verschenen rapport 'Geen tijd verliezen'. In die asiel centra zitten nu al duizenden mensen te wachten tot ze verder kunnen met hun leven. Van de ruim 50.000 asielzoekers die dit jaar in Nederland aankomen, zal zo'n 70 procent mogen blijven. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP), de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) en het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum (WODC) deden onderzoek naar de integratie van 33.000 asielzoekers die tussen 1995 en 1999 naar Nederland kwamen. De conclusie: de mees ten van hen blijven. Maar na twee jaar in Nederland heeft slechts een kwart van hen een baan van meer dan acht uur per week, na vijfjaar is dat de helft. „Het komt laat op gang en het blijft laag", zegt Godfried Engber- sen van de WRR. „Ja. Dat het met de Somaliërs die in die periode naar Nederland zijn gekomen niet zo goed gaat, wisten we. Maar ik dacht dat bij voorbeeld Iraniërs het beter zou den doen. Zelfs de Joegoslaven Elke dag een verrassende aanbieding Debat over azc gesmoord in chaos en geweld door Carla van der Wal Klaas Dijkhoff staatssecretaris Start om door Cyril Rosman Schrok u van die cijfers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4