'Bonen hebben maar één nadeel' Bijna 32 miljoen voor acht grensregio-projecten ti- s moet bruine boon weer 'salonfahig' maken ZEELAND 11 Bruine bonen en peul vruchten in het alge meen zijn goed voor de mens. Peulvruchten zijn volgens het Voedingscentrum bo vendien een goede vleesvervan ger en zijn dus ook uit milieuoog punt een uitstekend voedingspro duct. „Peulvruchten zijn rijk aan koolhydraten, eiwitten, B-vitami- nes en mineralen, zoals ijzer, cal cium, molybdeen en fosfor. Peul vruchten zijn vanwege hun sa menstelling goed voor je gezond heid. Ze bevatten veel vezels en weinig calorieën", schrijft het Voedingscentrum op zijn websi te. Voedingsdeskundige Gerdien Weezepoel uit Wolphaartsdijk prijst de bruine boon aan. „Ook voor mensen die willen afvallen. Door de vele eiwitten en vezels heb je bij het eten sneller een ver zadigd gevoel." Verder zijn bonen, omdat ze veel koolhydraten bevatten, een welkome variatie op aardappelen. „Gevarieerd eten is goed. Peul vruchten helpen verder om het cholestorolgehalte te verlagen." Ondanks alle zegeningen die de boon ons brengt, blijft de con sumptie vaak beperkt tot chili con carne, erwten- of bruine bo nensoep. „Mensen zien bruine bonen als ouderwets eten. Geluk kig probeert chef-kok Herman den Blijker peulvruchten hip te maken." Weezepoel kent eigenlijk maar één nadeel van het eten van bonen. „Je kan er een beetje win derig van worden." De helft van het bedrag - 15,3 miljoen euro - is Europese subsi die. De Europese Commissie stelt via Interreg Vlaanderen-Neder land de komende zeven jaar ruim 152 miljoen euro beschikbaar voor grensoverschrijdende samen werking, die innovatie en duurza me ontwikkeling in de grensre gio bevordert. De bijna 32 miljoen euro wordt onder meer besteed aan een betere bestuiving in de fruit teelt. Telers kunnen via het pro ject 'Meer natuur door pittig fruit' nestblokken voor insecten in hun boomgaarden plaatsen. Voor andere nuttige dieren zoals vleermuizen, eikelmuizen en marterachtigen worden ook maat regelen bedacht. Doel is om sterf te onder de honingbijen tegen te gaan. Bijen zijn nodig voor de be stuiving van fruitbomen. Ook gaat er geld naar een pro ject om proceswater van indus triële bedrijven te verbeteren. Zoet water is een schaarse, maar cruciale grondstof. De Universi teit van Gent zal een nieuwe zui veringsinstallatie testen bij onder meer Yara Sluikskil, Dow Bene lux en Evides Industriewater BV. Het project 'PV op maat'streeft ernaar om zonnepanelen efficiën ter en meer op maat te integreren in woningen en gebouwen. Een ander project moet ervoor zorgen dat terreinen van bedrij- In totaal wordt 31,7 miljoen euro geïnvesteerd in duurzame en innovatieve projecten in de grensregio ven een grotere biodiversiteit krij gen. Het project 'algen onder glas' moet glastuinbouwers een lucra tievere teelt bezorgen. De teelt van de micro-alg spirulina biedt kansen om de grondstof voor een natuurlijke blauwe kleurstof te produceren. Daarnaast komt er geld voor onderzoek naar een lager energie verbruik in monumenten. Ook het project om het driedimensio naal printen naar een hoger ni veau te tillen, is gehonoreerd. In dit project Accelerate3 draait het om de uitbreiding van printmate rialen. De behoefte aan duurza me, dus biogebaseerde polyme ren is groot. Ruim 3,1 miljoen euro kost het project Trans Tech Diagnostics. Doel is hart- en vaatziekten veel eerder op te sporen. Daarvoor moet een diagnostische kit wor den ontwikkeld, waarmee individuën en zorgaanbieders de staat van het hart- en vaatstelsel kunnen testen. Twitter Prinses Beatrix @BeatrixPrinses Lieve kassamensen van Albert Heijn, ik wil helemaal geen extra aandacht, ik wil extra bestekze gels!!! Video Online top 5 Uw reactie Limaboon Kidneybonen heten in Nederland eigenlijk rode nierbonen, maar de Engelse naam is veel meer ingeburgerd. Limabonen kunnen niet rauw worden gegeten. Ze bevatten de natuurlijke stof lectine. Door koken wordt deze stof I onschadelijk gemaakt. DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 weer bruine bonen eten door Frank Balkenende MIDDELBURG. Zeeland profiteert mee van acht vernieuwende pro jecten in de grensregio Zuid-Ne derland en Vlaanderen. Interreg Vlaanderen-Nederland heeft de projecten gisteren goedgekeurd. In totaal wordt 31,7 miljoen euro geïnvesteerd. Dat is inclusief co-fi- nanciering van overheden. De caissières bij Albert Heijn in Den Haag gaan het wel en wee van oudere klanten in de gaten houden. Wanneer ze denken dat het niet goed gaat met de klant, zullen ze ingrijpen. De gemeente Kapelle heeft een nieuwe kinderburgemeester: Tessa van Oosten. Wat ze het komende jaar wil veranderen in Kapelle? „Nu zijn er alleen nog maar speelplaatsen voor kinde ren van vier en ik wil graag dat er chillplekken komen voor kinde ren boven de tien. Met gratis wifi, zodat ze ook muziek kun nen afspelen enzo." Benieuwd welke plannen Tessa nog meer heeft? Bekijk de video op pzc.nl/video. 1. Youp van 't Hek in Middel burg weer onwel 2. Brandbrief aan CdK over vluchtelingen Goes 3. Directeur Peer de Rijk van Wise: 'Delta poetst met trucje milieublazoen op' 4. Gekweekte roofvis kan niet in Oosterschelde opduiken 5. Rechtbank: 'Klokkenluider' Orionis is geen klokkenluider Op de blog Zeeland Geboekt staat vandaag het winnende ver haal van de schrijfwedstrijd Heel Holland Schrijft, editie Wal cheren. Het is geschreven door Erwin van der Linde uit Vlissin- gen. Ik geef je je vrijheid is de naam die het verhaal heeft ge kregen. Onderwerp is een vluch teling die huis en haard achter zich laat, op weg naar een onze kere toekomst. Het stuk is te le zen op pzc.nl/zeelandgeboekt. Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie G facebook.com/depzc ©pzcredactie V-v*- V'v' V"v---v£?: - -V. /,v J? -vrr - - Secretaris Reggie Buijsse van de telersvereniging Biervliet en omstreken kan zwemmen in een zee van bruine bonen, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44