Machtspartij WD gaat op oude CDA lijken Vrijwel voltallige oppositie steunt motie van afkeuring tegen premier NIEUWS 3 Minister-president erkent dat hij fouten heeft gemaakt in de nasleep van de Teevendeal. DEN HAAG. „Ik had meer op de bal moeten zitten", aldus premier Rutte. Nadat vorige week het vernietigende rap port van de commissie-Oos- ting verscheen, bleef Rutte koppig achter zijn eerdere uitspraken staan dat 'met die deal niets mis was'. „Een ongelofelijke stom miteit", oordeelt hij nu. „Ik heb de kwestie daarmee al leen maar erger gemaakt." Zoals hij eveneens eerder een felbegeerd document aan het parlement had moe ten verstrekken. „Dat had ik moeten geven." De premier noemt het debat 'het zwaar ste uit zijn politieke loop baan'. „Het oordeel van de Kamer is snoeihard en ik vrees dat daar aanleiding toe was." De premier zegt 'lessen te hebben geleerd', maar maakte ondanks de harde verwijten niet expli ciet zijn excuses. Alle oppo sitiepartijen minus drie één- pitters steunden uiteinde lijk een motie van afkeu ring, een 'bikkelhard sig naal'. De oppositiepartijen lie ten tijdens het debat geen spaan heel van de WD-top. Ook justitiebewindslieden Ard van der Steur en Klaas Dijkhoff moesten het ont gelden. Zij blijken in hun functie als Kamerlid actief betrokken te zijn geweest bij het opstellen van een ver hullend persbericht op het ministerie over de deal. Dat zag de oppositie als proble matisch, omdat het departe ment werd gerund door me- de-WD'ers. Als Kamerle den hadden ze juist de rege ring moeten controleren, in plaats van de minister te 'ad viseren'. Dijkhoff was de eerste om toe te geven: daarmee 'overschreed hij een grens', ging hij 'een stap te ver'. Van der Steur sloot zich aan: hij had zich als Kamer lid niet moeten bemoeien met de zaken van de minis ter. Daarmee wisten ze twee te voorkomen dat er na Opstelten en Teeven nog eens twee WD-bewindslie- den struikelen over de na sleep van de Teevendeal. Maar allemaal blijven ze ge butst achter. Mokkend hoor den oppositiepartijen het aan. Het achterdochtige ge voel blijft: niet alles wordt verteld. Zij spreken van 'wegmoffelen', 'toedekken'. D66-leider Alexander Pechtold vond het gewor stel 'een vertoning'. SP-baas Emile Roemer: „Een aanflui ting." CDA-leider Sybrand Buma houdt het op een 'on gelooflijke serie van falen en missers'. Zo krijgt Rutte maar moeilijk de verwijten van een gebrekkige regie en de geur van een doofpot van zich afgeschud. Buma: „Het meest ontluisterende is dat we nu een inkijkje krijgen in hoe het ministe rie van Veiligheid en Justi tie wordt gerund: als een WD-partijkantoor." De spijtbetuigingen van Rutte werden geaccepteerd, maar schoorvoetend. „De excuses komen erg laat als je ziet hoe vaak de premier de kans heeft gehad dingen recht te zetten", bitste D66-leider Pechtold nog. De nieuwe bewindslie den Dijkhoff en Van der Steur werden nota bene aan gesteld om 'schoon schip' te maken op het ministerie. Zij komen door deze affaire nu juist onder curatele te staan. In de affaire rond de foto van Volkert van der G. liet Van der Steur de bal ook al vallen. Iedere stap die hij vanaf nu zet - of het nu gaat om de politiereorgani satie of de schoonmaak bij Justitie- wordt met argus ogen gevolgd. De schijnwerpers staan woensdagavond vol op minister-president Rut te. Zijn politieke anten ne haperde twee jaar lang en hij nam niet de regie op een explosief dossier waarop drie partijgenoten sneuvelden. Zijn hang naar non chalance en delegeren breekt hem op. Zoals Samsom in het Kamerde bat over de Teevendeal zegt: „Het behoort tot de verantwoordelijk heid van een minister-president dat hij soms door formele lijnen heen stapt en daarmee een door braak forceert." Dat is een nette manier om te zeggen dat de pre mier de regie had moeten nemen. Het siert minister-president Rut te dat hij fouten kan toegeven. Zijn drie voorgangers Jan Peter Balkenende, Wim Kok en Ruud Lubbers waren er geen sterren in. Hij kon gisteravond niet anders. De karakterstructuur van de pre mier is optimistisch, maar slaat soms een beetje door. Als ieder een vol medelijden naar toenma lig minister van Jusitie Ivo Opstel ten kijkt en een man op weg naar de uitgang ziet, kan Rutte vol bra voure roepen dat de man 'full fo cus' is en in topvorm verkeert. Sterker nog: hij zou hem zo weer in zijn kabinet opnemen. D66-leider Pechtold taxeert die neiging tot überloyaliteit haarfijn: „Het is prima als je voor je men sen gaat staan, maar niet tot in het absurde, tot in het onzinnige. Dat is hier gebeurd." Rutte vroeg de laatste twee jaar nooit goed door over de etterende Teevendeal, die steeds maar weer opdook. Rutte kwam te laat in de stijgbeugels en gaf als klap op de vuurpijl een trap tegen het rapport van de Commissie-Oosting. „Een onge looflijke stommiteit", meent hij nu. Hij liet zich meeslepen door een vraag van een journalist. Maar de vraag blijft waarom hij zich liet verleiden. Rutte: „I am hu- man. Ik liet me meeslepen." Onge twijfeld. Voor de WD is de be langrijkste les dat er geen tegen krachten zijn op het ministerie van Veiligheid of in zijn partij zijn die Rutte en Opstelten bij de les houden. Buma smaalde: „Het meest ontluisterende is dat we een inkijkje krijgen in hoe V&J wordt gerund: als een soort WD-partijkantoor." Inmiddels lijkt het kwartje ge vallen bij Rutte. Gisteravond smeekte hij de Kamer bijna om vertrouwen. In het bijzonder bij zijn politieke bondgenoot uit de oppositie, D66'er Alexander Pecht old. „Zo is het gegaan. Zo waar als ik hier sta, ik vertel u geen fabel tjes. Echt." Rutte deed zelfs een beroep op de afgelopen tien jaar, waarin hij met Pechtold goed heeft gewerkt. Oppositieleiders hebben hem dan al onder de neus gewreven dat al die WD'ers in deze zaak- dachten een loopje te kunnen ne men met de Grondwet, waarin de informatieverstrekking aan de Ka mer is vastgelegd. Zoals CDA-leider Sybrand Bu ma uithaalt: „Vanaf het moment dat Opstelten een bedrag van 1,25 miljoen bij elkaar verzon, had de WD-machine nog maar één doel: Opstelten overeind houden. Alles moest daarvoor wijken, ook de waarheid." Het oogt alsof de VVD'ers in een tunnelvisie terechtkwamen en slechts één belang hadden. Daardoor vragen Opstelten en Rutte niet door aan Teeven hoe het zit, haalt een Kamervoorzitter bewijsmateriaal tegen partijgeno ten door de shredder en weegt de premier een ambtelijk verslag als 'persoonlijke notities', zodat ze niet naar de Kamer hoeft te wor den gestuurd. Het lijkt alsof het CDA als re gentenpartij is opgevolgd door de WD. We rule this country was de oneliner van een CDA-Kamerlid in de Lubbers-jaren. Precies dat beeld komt tevoorschijn uit twee jaar geharrewar over de Teeven deal. Alles lijkt in het werk te zijn gesteld om het merk VVD maar niet te beschadigen. Rutte mag dit zwaarste debat uit zijn politieke le ven hebben overleefd, in zijn par tij is werk aan de winkel. 'Alles moest wijken om Opstelten te redden, ook de waarheid' DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 Rutte buigt nét op tijd door Susanne Geuze en Tobias den Hartog Rutte en Van der Steur op weg naar het debat, foto Bart Maat/ANP door Jan Hoedeman enLaurens Kok Zo nederig ais Mark Rutte zag Ne derland een premier nog nooit. Hij moest wel, nu het beeld begon te beklijven dat VVD'ers een loopje met de rechtsstaat denken te kun nen nemen. Het is een terugkeren de kwaal voor langer zittende rege ringspartijen: 'wij zijn nu de baas'. Sybrand Buma CDA-leider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3