Bezwaar tegen hotel Domburg Verhoging tongquotum opsteker voor vissers Bijna zeventien Leven en dood Vierde onderzoek planbureau 2 ZEELAND Tieners wachten langer met seks, maar als ze het doen, dan vaker dan in 2004 zonder condoom. COMMENTAAR Jongelui beginnen later aan seks. Onderzoek van ZB Planbu reau bevestigt dat deze landelijke trend ook in Zeeland door zet. De cijfers geven het gedrag van leerlingen van 3havo en 3vwo weer. Niemand hoeft ongerust te worden. De jongelui worden echt nog wel verliefd. De Zeeuwse jeugd is er zelfs rela tief vroeg bij. Maar dit betekent niet dat ze ook meteen met echte seks beginnen. Dat duurt tegenwoordig wat langer. Gemiddeld doen ze 'het' als ze bijna zeventien zijn. Voor veel ouders is dat nog steeds even wennen. Zij denken dat hun kinderen anders zijn. Of ze wénsen het. Dat mag geen reden zijn om laat met bege leiding te beginnen. Want wat ouders ook denken, sommige kin deren zijn er gewoon vroeg mee. Het onderzoek wijst ook op een afname van het condoomgebruik. Dat is nogal alarmerend. De GGD Zeeland is er echter opvallend ge nuanceerd over. Wellicht zijn Zeeuwse jongeren voorzichtig door monogaam te zijn en door zich te laten testen voor ze een nieuwe seksuele relatie aangaan. Naast het gevaar van soa's ligt al tijd seksuele dwang op de loer. Eén op de zeven jongeren krijgt ermee te maken. Het is triest, maar voor het ontdekken van een van de mooiste dingen van hun leven moeten kinderen weerbaar worden gemaakt. Tederheid alléén is niet genoeg. Naast het gevaar voor soa's ligt altijd seksuele dwang op de loer De Domburgers probeerden het onderwerp al twee keer eer der op de agenda te krijgen bij de Veerse gemeenteraad. Ze willen er met het initiatiefvoorstel voor 'Domburg wordt overspoeld met recreatievoorzieningen. Het mag niet te veel worden' zorgen dat het raadsbesluit voor de bouw van het hotel op het ter rein aan de Schelpweg, wordt te ruggedraaid. In de uitspraak van de recht bank staat dat 'de gemeenteraad vond dat een inhoudelijke behan deling geen zin had, omdat ze hun besluit niet wilden herover wegen'. Lieneke van den Heuvel, woordvoerder van de gemeente Veere, zegt dat alles toch gewoon volgens de regels is verlopen. „We hebben de procedure gevolgd vol gens onze verordening. De recht bank is het daar niet mee eens en daarom gaat de gemeenteraad er vanavond alsnog dieper op in." Wisse ziet de uitspraak van de rechter als een kleine overwin ning. „Domburg wordt overspoeld met recreatievoorzieningen", zegt hij. „We willen voorkomen dat het te veel wordt. De leefbaarheid van de stad mag niet lijden onder de toeristen. Bovendien past het hotel niet binnen het bestem mingsplan van de gemeente zelf." Van den Heuvel weerlegt dat laat ste: „De raad heeft een zorgvuldi ge afweging gemaakt. Een well- nesshotel sluit aan bij de badsta- tus van Domburg en de visie Domburg is gericht op de ontwik keling en uitvoering van die sta tus." Wisse is vanavond als inspre ker aanwezig bij de gemeenteraad en 'heeft hoop dat het burgerini tiatief eerlijk wordt behandeld'. Almanak Wat gebeurt er als je doodgaat, was de vraag aan de eettafel van het Wal- cherse gezin. Dan ga je naar de he mel, wisten de zoons van 5 en 7. „Maar", probeerde pa, „als er steeds nieuwe mensen doodgaan, wordt het dan niet druk in de hemel?" Nee hoor, zei die van 5. „Want als je in de he mel doodgaat ga je naar het heelal." Wordt het daar dan niet heel druk? „Nee hoor. Ga je daar dood, word je weer als baby op aarde geboren", pa reerde die van 7. Maar er komen meer mensen op aarde. Waar komen die dan vandaan? „Oh, zei die van 5, „Ge woon, uit Groningen of Groenland." Vrijkaartjes voor schaatsbaan Het Jeugdsportfonds Zee land geeft driehonderd kin deren uit de gemeente Mid delburg een vrijkaartje voor de schaatsbaan op de Markt in Middelburg. In samenwerking met de stichting 'Zeeland houdt van Schaatsen' en sponsor Corstanje Assurantiën biedt het fonds in de kerst vakantie een schaatskans aan driehonderd kinderen. Het jeugdsportfonds heeft dit jaar de sportkosten be taald voor ruim 1.800 kin deren in Zeeland. Afvalbakken weg of dicht Middelburg haalt deze week afvalbakken in de par ken weg om schade door vuurwerk te voorkomen. In de week van 4 januari komen ze terug. De afval bakken in de binnenstad worden op oudjaarsdag weggehaald of afgesloten en op 2 januari teruggezet en opengemaakt. Een paar bakken op drukke plaatsen blijven open. Ondergrond se containers voor kunst stofafval zijn dicht van 31 december 15.30 uur tot 1 ja nuari 11.00 uur. Onder grondse containers voor restafVal blijven open. Studenten willen Starbucks Drie studenten van het Edudelta College in Goes zijn op Facebook een actie begonnen om koffieketen Starbucks te bewegen een vestiging in de stad te ope nen. De pagina heeft binnen een paar dagen al bijna tweeduizend likes. De stu denten gaan ook handteke ningen inzamelen. Star bucks lag onder vuur door onrechtmatige belastingaf spraken. Gratis parkeren rond feestdagen Automobilisten kunnen hun auto rond de feestda gen twee weken lang gratis kwijt in de binnenstad van Vlissingen. Vanaf donderdag 24 decem ber tot en met zondag 3 ja nuari hoeft er niet te wor den betaald bij het parke ren op straat. De parkeergarages Schelde- plein en Fonteyne rekenen overdag één euro stallings- kosten. 's Avonds geldt het gebruikelijke tarief van 0,80 euro per uur. e 14- en 15-jari- gen van nu wachten langer voordat ze met seks beginnen dan hun leeftijd genoten in 2004 deden. Dat is één van de conclusies uit een on derzoek naar relaties en seksuali teit, uitgevoerd onder 3091 Zeeuwse leerlingen van 3havo en 3vwo. Eén op de zes leerlin gen is nu naar eigen zeggen één of meer keer seksueel actief ge weest. Deze trend is ook landelijk te zien, aldus ZB Planbureau, dat het onderzoek uitvoerde. De ge middelde leeftijd waarop jonge ren in Nederland 'het' gedaan hebben, ligt op 16,7. Ook dat was een aantal jaren geleden eerder. Leo Meijaard, soa-verpleeg- kundige van de GGD Zeeland, vindt de afname van het con doomgebruik bij het vrijen opval lend. Volgens ZB Planbureau daalde dat van 55 procent in 2004 naar 46 procent nu. 18 pro cent van de jongens die vrijen met hun partner, doet dit zon der condoom, bij de meisjes is dit 11 procent. Meijaard waarschuwt voor 'Veilig vrijen is namelijk óók: een monogame, vaste relatie hebben waarin je trouw bent' overhaaste conclusies. „Het ver minderde condoomgebruik hoeft niet te betekenen dat Zeeuwse jongeren onveiliger vrijen. Veilig vrijen is namelijk óók: een monogame, vaste rela tie hebben waarin je trouw bent. Om te weten wat dat lagere con doomgebruik betekent, zou je moeten onderzoeken of die jon geren misschien een vaste relatie hebben, waarin condoomge bruik niet nodig is." De GGD heeft de afgelopen ja ren succesvol campagne gevoerd om jongeren te laten weten dat ze zich gratis en anoniem kun nen laten testen. Meijaard: „On der jongeren tot een jaar of twin tig kom je zelden ernstige din gen als hiv tegen. Seksueel over draagbare ziekten als gonorroe wel. Met name chlamydia. Je kunt daar als vrouw onvrucht baar van worden, maar is verder makkelijk te genezen. Onder jon- 'Boven de twintig jaar wordt het anders. Dan hebben mensen al wat meer bedpartners gehad' geren kan dus een houding zijn van: laat dat condoom maar zit ten. Even naar de dokter, pilletje halen en klaar. Maar het zou mij niet verbazen als jongeren ook vaker ons advies opvolgen en zich laten checken vóórdat ze in een nieuwe, monogame relatie zonder condoom gaan vrijen." Een kanttekening: „Boven de twintig jaar wordt het anders. Dan hebben mensen al wat meer bedpartners gehad en slui pen er andere soa's in. Vooral als er geëxperimenteerd wordt met anale seks." Meijaard maakt zich zorgen over het aantal jongeren dat on gewenste seksuele ervaringen heeft. „Eén op de zeven jonge ren. Daar schrik ik altijd weer van, dat cijfer, al is het in lijn met eerdere bevindingen. Onder hoger opgeleiden komt het min der voor dan onder lager opgelei den, ook dat is bekend. Die laat ste groep heeft er meer moeite mee grenzen aan te geven, of die te respecteren. Dat gegeven, daar moeten wij toch iets mee." De verhoging waartoe de Eu ropese Visserijministers dinsdag avond besloten, zat eraan te ko men, geeft secretaris Jaap Fenijn van de producentenorganisatie Delta Zuid aan. „Er zit gewoon heel veel tong in zee. Dat heb ben we dit jaar al goed gemerkt. Om tongquotum te sparen, heb ben verschillende Zeeuwse vis sers zelfs speciale scholreizen in het noorden gemaakt." Het scholquotum gaat overi gens ook iets omhoog, met 2,5 procent, en het kabeljauwquo tum - dat jaren superlaag is ge weest - stijgt met vijftien pro cent. Dat de visbestanden in de Noordzee er zo goed voor staan, is niet vreemd. De visserijdruk is in tien jaar fors gedaald. De Nederlandse vissersvloot is praktisch gehalveerd. In de vis serij wordt voor het eerst sinds jaren ook redelijk verdiend, dank zij de lage gasolieprijs, minder brandstofverbruik en goede tong- en scholprijzen. door Elodie Kint DOMBURG. „De grootte van het ho tel dat op het KPN-terrein in Dom burg moet komen, tussen alle hui zen, is bespottelijk", vindt buurtbe woner David Wisse. Het burgerini tiatief van hem en 162 anderen die bezwaar hebben tegen de bouw, móet de gemeenteraad vanavond behandelen. Zo luidde het oordeel van de rechter, begin deze maand. David Wisse, bezwaarmaker Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG MIDDELBURG GOES facebook.com/ starbucksingoes VLISSINGEN Jongeren door Ondine van der Vleuten D door Harmen van der Werf VLISSINGEN. Het gaat weer goed met de Nederlandse Noordzeevis serij en ook voor 2016 ziet het er gezond uit. Volgend jaar mag er meer tong worden aangevoerd, tien procent extra om precies te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35