WK is mix van fun en business V De favorieten van Alexandra Palace Recordaantal van elf Nederlanders aan de start bij strijd om wereldtitel darts t ssasg 20 SPORT In de rumoerige hal van Alexandra Palace gaat het de komende weken om de grote getallen. In meerdere opzichten. $3 (Sisiiis: LONDEN. Niet alleen op het bord gaat het om de grote getallen, ook er omheen worden de rekenmachi nes driftig gehanteerd bij het WK in Londen dat vandaag van start gaat. Zo verwacht de organisatie dat er tijdens het evenement 500.000 pints bier verkocht worden en dat er 85,5 uur live tv-verslag wordt gedaan van het toernooi. Mede daardoor is de prijzenpot gestegen naar twee miljoen euro, waarvan 400.000 euro voor de winnaar is. De dartsfans maken er elke dag weer een feestje van in het volge pakte Alexandra Palace, voor de spelers van de Professional Darts Corporation is het dus serious en big business. Geen wonder dat er telkens weer grenzen worden ver legd voor wat betreft het driepijls- gemiddelde. Vorig jaar was dat over het gehele WK bezien 93,56 punten. Tien jaar geleden was dat slechts voor een enkeling wegge legd. Wie een stuk van de steeds groter wordende taart wil hebben, moet trainingsuren maken. Elf Nederlanders staan aan de start in Londen, in de wetenschap dat ze toch nog altijd 13.750 euro krijgen overgemaakt als ze er al in de eerste ronde uit vliegen. 66.000 1,7 1,65 1,86 8x9 1. Michael van Cerwen 2. Phil Taylor ■lllllllUUlf I n Mighty Mike The Power 4. Adrian Lewis The flying Scotsman The Jackpot Nog andere Nederlandse kanshebbers? 3. Gary Anderson flcïTsru 'hlle Mich sè mum» En Raymond van Barneveld dan? door Max van der Put Bij elke sessie in Alexandra Palace (in de volksmond Ally Pally) kunnen 3.000 dartsfans terecht. Dat zijn er meer dan vorige jaren. Het podium is wat gedraaid om meer toeschouwers een plek te bieden. In totaal zijn er 22 sessies. Vrijwel allemaal zijn ze al uitverkocht. Naar de WK-finale van vorig jaar keken 1,7 miljoen mensen in Engeland (op betaal-tv), 1,65 miljoen mensen in Nederland (op RTL7) en 1,86 miljoen in Duitsland (Sport 1). Acht spelers slaagden er tijdens een PDC-WK in een ninedarter te gooien (met 9 pijlen van 501 naar nul, uit met een dubbel). Raymond van Barneveld zelfs 2x (2009 en 2010) en verder Adrian Lewis (2011Dean Win- stanley en Michael van Cerwen (2013), Terry Jenkins en Kyle An dersen (2014) en Adrian Lewis (2015). iniiiiiiiiiiii* Logisch dat een inzet van 10 Engelse pond op toernooiwinst van de 26-jari- ge Brabander een uitbetaling van slechts 11 pond oplevert. 'Mighty Mike' is de onbetwiste nummer 1 van de wereldranglijst, het afgelopen jaar won hij nagenoeg alle belangrijke toernooien. Begin januari verspeelde hij echter zijn in 2014 veroverde WK-titel aan Gary Anderson. En die prijs wil, nee moet hij terug hebben. De jaren beginnen te tellen voor de 55-jarige legende uit het Engelse Sto- ke-on-Trent, maar de 16-voudig we reldkampioen wil vooralsnog van geen wijken weten. In 2015 kon hij geen enkele van de tien Major-titels op zijn naam schrijven. Maar vlak deze sluwe vos nog niet uit. Vorig jaar stond hij nog gewoon in de WK-finale, om die maar ternauwernood met 7-6 van Gary Anderson te verliezen. De bijna 45-jarige Schot is de regerend wereldkampioen en dus ook nu weer kansrijk. Tussen het imponerende prij- zengegraai van Van Gerwen door, won Anderson dit jaar ook de Premier League Darts. In de finale tussen beide kemphanen trok Anderson met 11-7 aan het lang ste eind. Het was pas de eerste eind strijd van een groot toernooi waarin ze tegenover elkaar stonden. De net als Phil Taylor uit Stoke- on-Trent afkomstige 30-jarige Engels man Adrian Lewis won het WK in 2011 en 2012. Hij weet te pieken op goede momenten, want verder won Lewis van de 10 grote PDC-toernooi- en alleen nog het EK in 2013 en de UK Open in 2014. Vorig jaar gooide hij een 9-darter in zijn derderondepartij tegen Raymond van Barneveld, die hij met 3-4 verloor. Van de resterende negen Nederlanders kunnen normaal gesproken alleen Vin cent van der Voort (125/1en Jelle Klaasen (100/1potten breken op het WK. Vorig jaar haalde Van der Voort de laatste acht. Toernooien winnen is echter niet zijn specialiteit, laat staan het belangrijkste van het jaar. Dan eerder nog Jelle Klaasen, die in 2006 het WK van die andere bond (BDO) op zijn naam schreef. Wat bijna iedereen is vergeten: Klaasen zorgde er vorig jaar bijna voor dat de latere WK-win- naar Gary Anderson al in de tweede ronde sneuvelde. De Schot boog toen echter een 1 -3 achterstand in sets nog om in een 4-3 overwinning. '11111111111.1111111110' liHMiiiiunniuf1,1 (v/ioney Shop Bij de bookmakers staat 'Barney' op de negende plaats van favorieten. Een inzet van 1 pond levert 50x je inleg op als de Hagenaar het kunstje in Londen voor de tweede keer weet te flikken na zijn wereldtitel in 2007. In de finale won hij toen met 7-6 van Phil Taylor. Als Van Barneveld en Van Gerwen allebei de derde ronde halen, dan staan zij daarin op 29 december te genover elkaar. foto's ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20