Qmusic Sky Radio Radio 2 NIEUWS 17 21 december 22 december 23 25 december 24 december i i ker of juist minder vaak zullen draaien." Maar er zijn uitzonderingen. Neem nu de nieuwe single van Coldplay, Adventure of a lifetime. Van Dun: „Dat is een plaat die slecht scoort, maar dat vinden we eigenlijk belachelijk. Het is zo'n makkelijk nummer en honderd procent Sky. Dat draaien we dus gewoon." Even doordrukken dus, en in de meeste gevallen gaat zo'n plaat volgens Van Dun vanzelf be ter scoren in de test. Maar het handwerk zit vooral in de variatie en de volgorde van nummers. Op basis van alle varia belen doet de computer een sug gestie voor een playlist waarbij mood en energy perfect in balans zijn. Maar slechts in de helft van de gevallen is Van Dun het daar mee eens. „Soms is een uur hele maal goed, soms moet je het hele maal verbouwen. Het blijft toch een gevoel dat je hebt." En deze weken draait het om het kerstgevoel. Op de andere gro te radiostations valt de kerstmu- ziek nu nog wel te ontwijken, maar ook die gaan de komende da gen steeds meer kerstplaten draaien. En Sky Radio - waar elk jaar bij de kerstborrel een prijs wordt uitgereikt voor het beste versierde bureau - draait vanaf vrijdag zelfs alleen maar kerstmu- ziek. Van Dun: „Eigenlijk is het heel simpel; de sneeuw moet uit de speakers druipen." En die aanpak werkt. Hoewel in december vooral Serious Request (3FM) en De Top 2000 (Radio 2) veel aandacht trekken, is de kerst- aanpak van Sky minstens zo suc cesvol: normaal gesproken trekt de zender tussen de drie miljoen en drieënhalf miljoen luisteraars per week, maar in de kerstperiode verdubbelt dit bijna, aldus van Dun. Klef en sleazy En die luisteraars willen met kerst nu eenmaal Wham!, Chris Rea en Mariah Carey, zo blijkt uit de on derzoeken. Dat geldt net zo goed voor de andere stations. Daarbij heeft Sky het voordeel dat ze zo veel kerstplaten draaien, dat ze ook wel ruimte hebben voor varia tie in de kerstmuziek. „Anders wordt het te klef en sleazy. Er moet af en toe ook een goede pop plaat tussen zitten. Shake up Christ mas van Train of Christmas time van Bryan Adams." En elk jaar komen er ook een paar nieuwe hits bij. Santa tell me van Ariana Grande werd vorig jaar zelfs vaker dan Mariah Carey ge draaid op de stations. Ook Kelly Clarkson met Underneath the tree kwam vaak voorbij. En dit jaar heeft Kylie Minogue een hit in de maak met een versie van Santa Claus is coming to town. In Nederland proberen Gerard Joling, VanVelzen, Jeroen van der Boom en Nick Simon een kerst hit te scoren. Want iedere artiest weet: een goede kersthit wordt nog jaren gedraaid. Maar wat is een goede kersthit? Van Dun: „Na tuurlijk heb je standaard ingre diënten: de kerstbellen, de arre- sleedingen en de hele setting. Maar met alleen dit soort gim micks zal een plaat geen eeuwig leven krijgen. Het moet in eerste instantie een goed geproduceerde popplaat zijn, die vervolgens wordt aangekleed als kerstboom. Neem Last Christmas. Ook zonder Christmas zou het een hit zijn ge worden." En dat zal het voorlopig ook blijven, denkt hij. „Misschien komt er nog eens een plaat bij, maar Wham! en Chris Rea heb ben de ultieme kerstplaten ge maakt. Veel andere nummers zijn gecoverd, zoals White Christmas, Have yourself a merry little Christ mas en The Christmas Song. Maar van Wham! en Chris Rea heb ik nog nooit een goede cover ge hoord." DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 december eerste kerstdag december tweede kerstdag Bij 3FM staat de week voor kerst in het teken van Serious Request, waarbij luiste raars geld doneren voor het aanvragen van platen. Toch blijft het aantal kerst nummers iedere dag ongeveer gelijk. Na Sky Radio is Qmusic het station dat de meeste kerstplaten draait. Bij Sky is de variatie groter, Q richt zich echt alleen op de grote kersthits. de speakers Draait Sky Radio de laatste dagen voor Kerstmis alleen maar kerstmuziek? Dat klopt alleen als je het ruim ziet. Zo wordt Hallelujah een paar keer per dag gedraaid, terwijl dat eigenlijk geen kerstnummer is. Bron: watiseropderadio.nl Jorris Verboon Radio 2 zond vorig jaar de Kerst Top 75 uit op eerste kerstdag. Daarna werd begonnen met de Top 2000. Links Miss Montreal en Ariana Grande, rechts Mariah Carey en Chris Martin van Coldplay. foto's Getty en AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17