Caissières AH letten op welzijn oudere klanten Visser beschuldigd van opeten lichaam hulpje NIEUWS 13 'Charlie' doneert aan slachtoffers Het Franse weekblad Charlie Hebdo verdeelt 4,3 miljoen eu ro onder slachtoffers van de ter reuraanslagen begin dit jaar in Parijs. Op 7 januari vermoord den zwaar bewapende mannen twaalf mensen op de redactie. In de dagen na de aanval op de redactie van Charlie Hebdo vie len in Parijs nog vijf doden door toedoen van andere terro risten, onder meer in een jood se supermarkt. Het blad werd na de aanslag overspoeld met giften van sympathisanten. Ruim 36.000 mensen uit 84 lan den hebben geld gegeven. Cyberdreiging blijft prioriteit AIVD Gewelddadig jihadisme en cy berdreiging blijven belangrijke prioriteiten van de AIVD. Ook zal de dienst de ontwikkelin gen aan de randen van Europa, zoals de Russische activiteiten, in de gaten blijven houden. Dat staat in het jaarplan 2016 van de AIVD dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De precieze inhoud is geheim, maar wordt wel gedeeld met de Commissie Stiekem. De dienst doet onder meer onderzoek naar de veiligheidsrisico's als gevolg van de migranten- stroom naar Europa. Hof berispt Brussel om nalatigheid De Europese Com missie had regels moeten opstellen om te bepalen hoe bestrijdingsmidde len de menselijke hormonen kunnen ontregelen. Het Ge recht van de Europe se Unie tikte Brus sel daarover giste ren op de vingers. De Commissie had vóór december 2013 criteria moeten vast stellen voor hor- moonontregelende eigenschappen van biociden. Nederlandse Koerd gedood bij Mosul Een Nederlandse Koerd is gisteren in de buurt van de Iraakse stad Mosul gesneuveld tijdens de strijd tegen Isla mitische Staat (IS). De man, Shewket Mizory, werd sa men met vijf ande re strijders gedood door een aanslag van IS, meldt de Koerdische Demo cratische Partij. Mi zory (1968) heeft meer dan vijftien jaar in Nederland gewoond. Kerk mag homo's geen zaal weigeren De Evangelische Ge meente Utrecht mag zaalverhuur aan homoseksuelen niet weigeren op grond van hun ge aardheid. Daarmee maakt de kerk zich schuldig aan discri minatie, meldde het Openbaar Minis terie gisteren. De kerk heeft het ver- huurbeleid aange past. De jongeren vereniging van het COC, Jong Out, had aangifte gedaan tegen de kerk. Vliegvakantie Costa del Sol, Spanje va. €339 Vliegvakantie Albufeira, Portugal va. €349 BOEK NU! Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Het gaat om de AH-filialen in de Haagse wijken Loosduinen en Escamp, waar veel ouderen ko men. Het initiatief is ontstaan doordat het caissières opviel dat ze geregeld klanten in de winkel hebben van wie ze wel het ver moeden hebben dat deze mensen achteruit gaan, maar niet precies weten hoe zij hen kunnen helpen. Zorgorganisatie Royaal Zorg gaat de kassadames binnenkort trai nen, zodat zij weten op welke sig nalen ze moeten letten. Praatje maken Wanneer een oudere bijvoorbeeld verward lijkt of zichzelf slecht ver zorgt, maken de caissières een praatje en vragen of de klant be hoefte heeft aan een gesprek met een vrijwilliger van de zorgorgani satie die in de winkel aanwezig is. Het project gaat begin volgend jaar van start. PostNL kwam twee weken gele den met een soortgelijk initiatief in het nieuws. Het bedrijf begon een proef in Schiedam waarbij postbodes tijdens hun ronde fo to's van 'misstanden' maken, die zij melden aan de gemeente. Het plan maakte veel reacties los, posi tief en negatief. Vullen bedrijven het gat dat de terugtredende over heid achterlaat? „Steeds meer bedrijven nemen hun maatschappelijke verantwoor delijkheid. Er is meer oog voor de noden van ouderen", prijst Van Tilburg de initiatieven. Maar, stelt hij ook, de sociale controle is de af gelopen jaren ook afgenomen me- 'Het project blijft beperkt tot twee filialen. Het is geboren uit goodwill' de door ketens als Albert Heijn. „Die heeft de kleine winkeltjes uit het straatbeeld gedrukt. Daarmee is iets verdwenen dat we vroeger belangrijk vonden: een plek waar de lokale middenstand wist wie je was en hoe het met je ging. Wat Albert Heijn nu doet is een recon structie in een modern jasje." Zitten ouderen hierop te wach ten? Ahold-woordvoerder Maurice Ouderland: „Dat weten we niet. Er zullen ouderen zijn die het klei nerend vinden, maar anderen die het juist hartstikke goed vinden. Ik hoop het laatste." Volgens Ouderland zullen de caissières zich niet op elke oudere storten die een voet over de drem pel zet. „We gaan echt geen men sen op de rug tikken en vragen: hoe gaat het met u, hoe oud bent u? Het gaat om de signalering van bijvoorbeeld klanten die opeens erg zijn afgevallen of vergeetachti- ger zijn dan voorheen. Maar ook misschien een meneer die vroeger altijd kookte met verse producten en nu ineens alleen maar blikjes op de band zet." Grensgevallen Volgens hoogleraar Van Tilburg krijgen de caissières hier straks een zware dobber aan. „Als ie mand valt, dan moet je iets doen. Dat begrijpt iedereen. Maar er zul len ook grensgevallen zijn, zoals een meneer bij de kassa die duide lijk mentaal afwezig is. Hij zegt dat hij niet geholpen wil worden, wat moet je dan doen?" Het project, genaamd Super- Zorg, vindt alleen in de twee AH-filialen plaats. Er komt geen uitbreiding, zegt de Ahold-woord- voerder: „Er zit ook geen commer cieel belang achter. Het is geboren uit goodwill." De hoogleraar sociologie moet dit nog maar zien. „Hulp zal inder daad de hoofddoelstelling zijn. Maar als Albert Heijn daarbij haar marktaandeel kan versterken zal ze dat niet nalaten." Salvador Alvarenga (36) gaat in no vember 2012 met zijn hulpje Eze- quiel Cordoba twee dagen uit vis sen. Zij worden overvallen door een zware storm en tegenslag. 438 dagen later spoelt Alvarenga bijna 11.000 kilometer verderop aan op een van de Marshall-eilanden. De 22-jarige Cordoba is onderweg overleden. Volgens de visser werd hij ziek na het eten van rauw vo gelvlees. Na zes dagen gooide hij het lichaam overboord, aldus Alva renga die zijn avontuur liet opteke nen door Jonathan Franklin, jour nalist van de Britse krant The Guardian. Dat leidde in oktober tot het boek 438 Dagen. Maar er was ook ongeloof. Artsen verbaas den zich over zijn fysieke staat. Hij was lang niet zo vermagerd als werd verwacht van een man die met weinig voedsel vijftien maan den op zee had gedobberd. De nabestaanden van Cordoba zijn nu naar de rechter gestapt. Hij zou het lichaam van zijn hulp- je hebben opgegeten. Ter compen satie eisen zij een miljoen dollar. Alvarenga bestrijdt de aantijgin gen. Volgens zijn advocaat is de fa milie uit op de opbrengst van het boek. Maar er zijn slechts 1500 exemplaren van verkocht,waar schuwt de raadsman. DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 PARIJS ZOETERMEER LUXEMBURG AMSTERDAM UTRECHT 8 daagse vliegreis Verblijf in hotel Palmeras 4* o.b.v. halfpension Heeft u vitamine Z(on) nodig tijdens de donkere wintermaanden? Ga mee met Effeweg.nl en geniet van de winterzon aan de Spaanse Costa del Sol! Inclusief 2 excursies en ruimbagage t.w.v. 30,- p.p.! Januari, 19van C 389,-voor €339,- Januari, 21, 22van C 399,-voor €349,- 8 daagse vliegreis Verblijf in Auramar Beach Resort 3* o.b.v. halfpension Ga mee met Effeweg.nl en beleef een onvergetelijke winterzonvakantie in Albufeira, één van de meest toeristische bestemmingen van Portugal! Inclusief 2 excursies en ruimbagage t.w.v. 30,- p.p.! Januari, 20, 27 van C 399,-voor €349,- Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon. Exclusief reserverings- kosten en Calamiteitenfonds. Deze actie is alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 17-12-2015 t/m 31-12-2015. GEBRUIK ACTIECODE: WINTERZON door Hanneke van Houwelingen DEN HAAG. Caissières van de Al- bert Heijn in Den Haag gaan letten op de gezondheid van ouderen. Bij een vermoeden dat het mis is, scha kelen zij hulp in. Eerder deze maand namen ook bezorgers van PostNL een extra taak op zich, die van wijkbewaker. VU-hoogleraar so ciologie Theo van Tilburg prijst het nieuwe initiatief, maar waarschuwt ook: „Bij elke boodschap vragen of het wel goed gaat, daar zit nie mand op te wachten." Maurice Ouderland woordvoerder AH Caissières zien vaak veranderingen bij klanten, maar weten niet hoe ze kunnen helpen, foto Nils van Houts/ANP door Hans van Zon EL SALVADOR. Jose Salvador Alva- renga dobberde 438 dagen rond op zee. Hij hield zich in Teven met vissen, vogels, urine en bloed van schildpadden, zegt hij. De familie van zijn overleden maatje vecht dat nu aan en beschuldigt hem van kannibalisme. Alvarenga na aankomst op het vas teland foto Hilary Hosia/AFP ACTIECODE: WINTERZON effeweg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13