Gesmokkelde foto's geven gefolterde slachtoffers identiteit terug 12 NIEUWS Foto's van anonieme slachtoffers van de geheime diensten van de Syrische president al-Assad schokten de wereld. De mensenrechtenorganisatie HRW geeft de dode gezichten nu een levensverhaal. e dode gezichten wa ren er al, dankzij 'Caesar'. Dat is de co denaam van een over gelopen fotograaf van de militaire poli tie in Damascus. Hij moest foto's ma ken van gesneuvelde soldaten én van burgers die in gevangenschap waren omgekomen. In augustus 2013 smok kelde Caesar op USB-sticks 53.275 fo to's het land uit. Anonieme slachtof fers van de inlichtingendiensten van president al-Assad. Mensenrechtenorganisatie Human Right Watch (HRW) speurde negen maanden naar vrienden en familiele den. Dankzij hun getuigenissen en ook dankzij informatie van overlo pers en ex-gedetineerden kan nu het verhaal worden verteld van 27 ver moorde Syriërs. Alledaagse slachtoffers van alle daagse staatsterreur. Sommigen had den gewoon pech: ze stonden bijvoor beeld als toevallige toeschouwer bij een protest tegen de president en werden opgepakt. Of iemand had een spottend lied over het staatshoofd op zijn mobieltje staan en werd gecon troleerd bij een wegafzetting. Of de studente die - denkt haar familie - al leen maar werd opgepakt omdat ze in een buurtcomité zat voor de op vang van vluchtelingen uit Homs, een stad die goeddeels werd platge gooid door de Syrische luchtmacht. „Als de inchtingendienst je kwam op halen, stond het noodlot voor de deur", aldus een man die het overleef de. Doden in stilte De terreur van de Syrische president al-Assad doet niet onder voor die van Islamitische Staat. Verschil is dat de laatste propagandavideo's maakt van het wrede doden van tegenstanders; al-Assads diensten doen dat geheel in stilte. Volgens Syrische oppositieleiders zouden er inmiddels tussen 150.000 en 230.00 mensen zijn opgepakt. Syri sche detentiecentra zitten propvol 'te genstanders' en er zijn talloze getui genissen van martel- en moordprak tijken. Dat laatste wordt steeds glas hard ontkend door de president zelf maar dat wordt steeds moeilijker nu de foto's van Caesar gaan praten. Sporen van startkabels Sinds mensenrechtengroepen gezich ten online hebben gezet, komt er steeds meer informatie over de slacht offers. Na maanden speuren lukte het The Guardian de mysterieuze fo tograaf zelf te spreken. Hij is onderge doken en vreest voor zijn leven en dat van zijn familie. „Voor de opstand martelde het re gime gevangen om informatie los te krijgen, nu martelden ze om te do den", vertelt de fotograaf aan de krant. Hij zag lichamen met diepe sneden, bij anderen waren de ogen uitgestoken, de tanden kapot gesla gen. „Je kon de sporen zien van de startkabels waarmee ze waren gesla gen. Er waren etterende wonden, als of die nooit waren behandeld en wa ren gaan ontsteken. Soms zaten de li chamen onder het bloed dat er nog vers uit zag." Een van de nu door HRW geïden tificeerde slachtoffers is Rehab al-Al- lawi. Ze was 25 toen haar familie haar voor het laatst zag. Ze studeerde aan de HTS van Damascus en wilde inge nieur worden. Op 17 januari 2013 werd ze gearres teerd door de militaire politie, ver moedelijk vanwege vrijwilligerswerk voor vluchtelingen uit Homs. Na maanden stilte kreeg de familie te ho ren dat ze zou zijn overleden aan een hersenbloeding. Later werd gemeld dat ze nog leefde. Tegen betaling van 90.000 dollar wilde een lid van de mi litaire veiligheidsdienst haar wel het land uitsmokkelen. De familie betaal de via een tussenpersoon in Turkije. Nooit werd meer wat van Rehab gehoord, totdat haar gezicht ver scheen op de foto's van overloper Caesar. Syrische Rehab stierf de marteldood door Bob van Huët De expositie van de gruwelijke foto's in New York, bij de VN. foto Reuters Rehab (25) was maan denlang vermist. Haar familie kwam er pas achter wat er met haar gebeurd was door de foto's van Caesar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12