Klem, maar ongedeerd onder gevallen brug NIEUWS 11 Marius den Hartog (39) zat een half uur vast onder de omgevallen brug in Alphen aan den Rijn. En toch kruipt hij zonder een schrammetje uit de puinho pen. Sommigen zien Marius als de grote pechvogel. Dat uitgere kend hij onder het puin vast komt te zitten als twee kranen die een brugdeel proberen hoog te houden de tweede hands winkel Used Products ver pletteren. Maar Den Hartog ziet dat toch echt anders: „Ik heb zoveel geluk gehad dat ik er niets aan over heb gehou den." Het bizarre verhaal van Den Hartog (39) begint op die zon nige maandagmiddag in augus tus, als hij herstellende is van een heupoperatie. Thuis ver veelt hij zich te pletter en op de scootmobiel van zijn vrouw, maakt hij een rondje door de binnenstad. Voor het eerst in zijn leven bezoekt hij de twee dehandswinkel. Als hij daar nog geen tien minuten binnen is, begint alles te trillen. Een aardbeving denkt hij eerst. Nog voordat hij zijn scootmobiel in beweging kan zetten stort de boel in en zit Den Hartog in de val. De Alphenaar belt zijn vrouw en de politie. Agenten blijven constant aan de lijn, tot dat brandweermensen hem een half uur later bevrijden. Dan pas ziet hij hoe groot de ra vage is. Dat hij niet weg kan ko- Nog voordat hij zijn scootmobiel in beweging kan zetten, stort de boel in en zit hij in de val men, is misschien wel zijn gro te redding is geweest. De straat ligt bezaaid met brokstukken. Twee keer eerder overleefde Den Hartog rampspoed in zijn leven. Als klein jongetje ver dronk hij bijna in een zwem bad en later werd hij bijna ver zwolgen door een woeste golf in de zee. „Als ik negen levens zou hebben, dan heb ik er nu nog zes over", zegt Den Hartog nu. Maar eigenlijk is hij te nuchter voor die bijgelovig heid. Het brugongeluk doet hem ook niet veel meer. Eén keer nog is hij terug geweest naar de plek van het ongeluk. Dat was toen zijn scootmobiel was gevonden, die al die tijd in de verwoeste winkel had ge staan. „Ik was benieuwd of ik nog kon zien waar ik nou pre cies had vast gezeten. Maar al les erom heen was al weg." gaat betalen voor de muur die hij wil bouwen?" Zij denkt van niet, en twijfelt over een stem voor Trump. „Hij zegt soms stomme dingen. Over het uiter lijk van andere kandidaten. Dat hij alle moslims buiten wil hou den. Zoiets kun je niet zeggen als president." Een stoel verder knikt een vrouw instemmend. „Daar stoor ik me ook wel eens aan", mengt ze zich in het ge sprek. Haar schoonzoon is mos lim, en toch zit ze hier, vertelt ze. Zij denkt zoals haar dochter: „Die is bang dat de aanslag in San Bernardino afstraalt op alle moslims. Ze wil dat Trump snel iets aan de dreiging doet, zodat dat voorbij is." Hoe ze heet? Mary, laat het daar maar bij. Het anti-moslim- voorstel dat Mary steunt is ui terst omstreden in een land dat opgebouwd is door immigran ten, met religieuze vrijheid als een hoeksteen van de Grondwet. Maar een deel van dat land wil een andere richting op nu de aloude American dream is vervlo gen. Het vooruitzicht dat ieder een hier met hard werken een be tere toekomst veilig kan stellen, geldt niet langer. De middenklas se zag de lonen sinds 2000 met 4 procent dalen, lage inkomens groepen zijn zelfs 9 procent min der gaan verdienen. De Trump-aanhanger, veelal blank, lager opgeleid en vaak met een salaris onder de 40.000 dollar per jaar, wordt er nerveus van. Eerst onze eigen problemen oplossen voordat we nieuwe im migranten onze schaarse banen gunnen, is de teneur. Parijs Dawn Beckering juicht hard mee als Trump het podium bestijgt en spreekt over het recht om een wapen te bezitten, iets wat Parij- zenaars had kunnen bescher men, in zijn ogen. „Yes\", schreeuwt ze, vuist in de lucht. Meermaals moet de Republi keinse kandidaat halt houden in zijn betoog, omdat demonstran ten voor opschudding zorgen. Ze worden uitgejouwd en toege schreeuwd door een boze menig te: „Ga naar huis!" Ook twijfelaar Beckering staat inmiddels te roepen: „Trump! Trump! Trump! „Ik heb goede dingen gehoord", zal ze later zeg gen over het optreden. „Het ging om de inhoud, niet om aan dacht. Hij heeft humor. Ik ben hem leuker gaan vinden", verze kert ze buurvrouw Campbell. Die is nog zekerder van haar zaak. „Ik vind zelfs zijn haar leuk!" DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 Het was geen vrolijk jaar. Een vluchtelin- gencrisis, de opkomst van IS, de afgang van Oranje. Voor sommigen zat het in 2015 wél mee. door Raymond Boere Marius den Hartog foto Marlies Wessels denken' Kom voor een sprookjesachtig Oud Nieuw naar de Efteling. Geniet vanaf 19.00 uur samen van de attracties en vele optredens. En natuurlijk van bubbels, een lekkernij en spetterend vuurwerk! Ga naar efteling.com en bestel nu je speciale Oud Nieuw-tickets voor deze unieke avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11