Aanhangers van Trump zijn vooral arm, blank, lager opgeleid en boos 10 NIEUWS Wie zijn toch de Amerikanen die de controversiële miljardair Trump in het Witte Huis willen hebben? Ongeruste vrouwen als Peggy, Mary en Dawn. Wie Donald Trump is, weet ze niet pre cies. Maar wat de 9-ja- rige Olivia wel weet: hij is popu lair in haar familie. „Mama zegt dat hij misschien wel president wordt." En oma, die deze zaterdag op een klapstoel naast haar zit te wachten tot de grote man op het podium verschijnt, vindt hem ook te gek. Waarom eigenlijk? Het meisje - een Trump-sticker op haar buik - vraagt het zich hardop af. „Omdat hij de waarheid ver telt", prent Peggy Campbell (70) haar jongste kleindochter in. „Dat doen veel politici niet." Olivia en haar oma zitten in een universiteitssporthal in Ai- ken, een stadje met 30.000 inwo ners en dertig kerken in South Ca rolina, de Amerikaanse staat die er sinds de jaren '80 maar één keer naast zat in de voorverkiezin gen. Vrijwel altijd kozen Republi keinen in deze conservatieve zui delijke staat voor de kandidaat die het later mocht opnemen tegen een Democraat. Afgaand op de lokale peilingen, krap twee maanden voordat de South Carolinians mogen stem men, lijkt Trump de meeste kans te maken. Hij krijgt steun van 24 procent van de geraadpleegde kie zers. Die telling is van net voor de bekendmaking van zijn wereld wijd omstreden voorstel om voor lopig geen moslims het land meer in te laten. Maar dat lijkt de men sen hier niet af te schrikken: in South Carolina las Trump dat plan voor en kreeg hij een klate rend applaus. Als Peggy Campbell er die dag bij was geweest, had ook zij geap plaudisseerd. Ze is een hartelijke vrouw, die vrolijk over de details van haar recente ooglidcorrectie vertelt om de tijd te doden, maar ze is ook boos. Op de politiek in Washington. „Waarover precies? Kies jij maar, waarover niet?" Het immigratiebeleid bijvoorbeeld, dat moet veel strenger. Voor haar kleindochter Olivia. „Ik maak me zorgen om de wereld waarin zij straks leeft. Om de overheid- schuld waarmee we haar genera tie opzadelen, de normen en waar den in dit land, en haar veilig heid." Boos Het zijn gevoelens die vee Trump-aanhangers hebben, blijkt uit peilingen. Van de Republikein se kiezers in een poll van de New York Times en CBS zegt 44 pro cent 'boos' te zijn op Washington. Van die groep steunt 43 procent Trump. Na de recente schietpartij in San Bernardino, waar twee gera dicaliseerde moslims veertien mensen doodden, zijn Amerika nen banger voor een terreuraan slag dan ze na 11 september 2001 ooit waren, blijkt ook. Volgens deze mensen is Trump, dankzij zijn bravoure en zelfvertrouwen, de man die de dreiging het beste het hoofd kan bieden, hoe weinig ervaring hij daar als zakenman ook mee heeft. Van de Republikeinen zegt 40 pro cent 'veel vertrouwen' te hebben in zijn capaciteiten om terrorisme aan te pakken. Trumps 'moslim boycot' doet het ondanks alle kri tiek juist goed bij zijn aanhang: twee derde van de Trump- suppor ters vindt dat moslims een directe bedreiging voor de VS vormen. In Aiken wordt geen moeite ge daan die angst te temperen. De lo kale predikant Mike Burns doet er nog een schepje bovenop met het 'nieuws' dat de Franse politie tweehonderd kalasjnikovs in een moskee vond - in werkelijkheid ging het om het één pistool in het huis van een radicale moskeelei der. „Die Donald Trump zegt wat wij denken, en krabbelt niet te- TRUMP VS BUSH rug", meent oma Campbell, ge tooid met Trumps Make-America- Great-Again-pet. „Na zoiets als San Bernardino weet je: dit moe ten we onder controle krijgen." Het klinkt in de sporthal steeds weer: wat Trump zegt, komt recht uit zijn hart. Hij is eerlijk, ver koopt geen gladde praatjes zoals doorgewinterde politici en dank zij zijn vermogen hoeft hij niet te dansen naar de pijpen van de rijke donoren die dollarvretende poli tieke campagnes financieren. Dat hij het niet zo nauw neemt met de feiten ('duizenden mos lims vierden 11 september', zei hij bijvoorbeeld, zonder bewijs) wui ven aanhangers weg. De gevestig de media die zulke onwaarheden blootleggen, vertrouwen deze kie zers niet. CNN is voor hen het Clinton News Network, of zelfs Communist News Network. Politiek correct Hier wordt juist gewaardeerd dat Trump geen moeite doet om zich aan te passen aan wat de gehate ge vestigde orde in Washington ac ceptabel vindt. „Verfrissend", vindt Campbell. „Zijn statements zijn dan misschien niet politiek correct, het is de waarheid." Dawn Beckering (68) buigt zich een rij verderop voorover. „Denk je dan ook dat Mexico echt Supporters begroeten Donald Trump bij een bijeenkomst in Davenport, Iowa, foto Charlie Neibergall/AP 'The Donald zegt wat wij door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Trump kwam tijdens een debat gisteren in Las Vegas hard in aanvaring zijn Republikeinse te genstrever Jeb Bush. De laatste voorspelde dat met Trump aan het roer 'chaos' zou ontstaan. „Je kunt je niet met beledigin gen een weg banen naar het Witte Huis", aldus Bush. Trump zou bovendien bevolkingsgroe pen tegen elkaar uitspelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10