w Vier doden door tyfoon Saudisch initiatief verenigt 34 soennitische moslimlanden NIEUWS 9 Nederlander gek op iPhone Plasterk wil af van hondentaks Amnesty International vreest dat coalitie wordt gebruikt om mensenrechten te beperken. 1*1 VERWOESTING OP FILIPIJNEN Veel Nederlanders zochten af gelopen jaar op Marktplaats naar een iPhone. Dat blijkt uit de top to van zoekwoorden van dit jaar op de online han delsplaats. In het lijstje staat iPhone 5 op plek twee, iPhone 4S op zes en iPhone 6 op num mer acht. In totaal werd ruim 12 miljoen keer gezocht naar iPhones en bijbehorende pro ducten. Ruim 600.000 Apple- telefoons werden aangebo den, gemiddelde verkoopprijs was 276,36 euro. Andere popu laire zoekwoorden zijn fiets, hoekbank en kast. 'Gratis' is opnieuw het meest gebruikte woord in een zoekopdracht. Minister Ronald Plasterk (Bin nenlandse Zaken) vindt het 'moeilijk te verklaren dat we de hondenbelasting nog steeds hebben'. „Waarom niet voor een poes en wel voor een hond", zei hij gisteren. Als de gemeentelijke belastingen worden herbezien, is dat vol gens hem een goed moment om te kijken of de hondenbe lasting moet blijven. Het hon denpoepprobleem is ook al op zijn retour, merkt de bewinds man. Steeds meer mensen ne men hondendrollen mee in een zakje. Bovendien zijn de opbrengsten uit de hondenbe lasting niet erg groot. RIYAD. Saudi-Arabië lanceert met veel vlagvertoon een islamitische alliantie in de strijd tegen het ter rorisme. Het nieuwe bondgenoot schap - 34 moslimlanden groot - staat met het Saudische leider schap meteen ter discussie. Vooral de islamitische gemeen schap ging er gisteren even goed voor zitten. Persconferenties in Saudi-Arabië zijn een zeldzaam heid, en als kroonprins en minis ter van Defensie Mohammed bin Salman er één organiseert, dan is dat een zeer bijzondere gebeurte nis. Na afloop was de wereld een nieuwe alliantie rijker. De bondgenoten noemen ter rorisme een 'ernstige schending van de menselijke waardigheid en rechten die met alle middelen moet worden bestreden'. De alliantie omvat landen met omvangrijke en gevestigde legers als Pakistan, Turkije en Egypte, maar ook door oorlog verscheur de landen als Libië en Jemen en Afrikaanse landen waar terroris ten actief zijn zoals Mali, Tsjaad, Somalië en Nigeria. „Onze coali tie zal samenwerken met andere landen en internationale organisa ties en de inspanningen zullen zich niet beperken tot het bestrij den van IS alleen", belooft Mo hammed bin Salman. Alle mooie woorden ten spijt, de samenstelling van de alliantie roept meteen vragen op over doel stellingen en effectiviteit. „De spanningen tussen soennieten en sjiieten moeten hierdoor niet ver der oplopen", oordeelt minister Jeanine Hennis-Plasschaert (De fensie). In het nieuwe islamiti sche antiterreurfront ontbreken immers enkele belangrijke lan den: Iran, Irak en Syrië. Daarmee wordt meteen blootgelegd dat het hier gaat om een soennitisch bondgenootschap dat de door Iran geleide sjiitische minderheid in de islam uitsluit. Een zoveelste bewijs voor de confrontatie tus sen Saudi-Arabië en Iran om de hegemonie in de islamitische we reld en het Midden-Oosten. Juist Syrië en Irak gaan gebukt onder terrorisme maar de allian tie kan er moeilijk operaties uit voeren als er geen overeenstem ming kan worden bereikt met re geringen in Bagdad en Damascus. Bovendien is hoogst onduidelijk Islamitische coalitie tegen IS hoe het nieuwe bondgenoot schap terrorisme definieert. Het Saudische koninkrijk dat moslim fundamentalisme propageert en sponsort, hanteert een zeer rui me interpretatie die ver afstaat van die in het Westen. Niet al leen de wrede strijders van bij voorbeeld IS zijn in de ogen van Riyad terroristen, maar ook vreed zame activisten, hervormers, bloggers en atheïsten. Om die reden maakt Amnesty International zich al zorgen of de nieuwe coalitie zal worden ge bruikt om de mensenrechten in de aangesloten landen nog meer te beperken. „De alliantie mag geen middel worden om politie ke tegenstanders aan te pakken", zegt ook minister Hennis. Binnen de alliantie zullen twee landen heel voorzichtig moeten opereren: Turkije en Bah rein. Turkije moet zorgen dat de belangen van de coalitie gelijk blijven lopen met die van de NA VO. Bahrein heeft een bijzondere positie omdat het de thuisbasis is van de vijfde Amerikaanse vloot. Dat Oman, buurland van Sau di-Arabië, ontbreekt is geen ver rassing. Het koestert zijn neutrali teit waardoor het land in het Mid den-Oosten het enige scharnier is tussen Saudi-Arabië en Iran. WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 PIGCALE. Het dorp Pigcale in de Filipijnen is ver woest door tyfoon Melor. De hevige storm kwam maandag aan land. Gisteren maakten autoriteiten bekend dat er vier doden zijn gevallen. Twee men sen verdronken, een man overleed door onderkoe ling en het vierde slachtoffer werd gedood door een rondvliegend stuk puin. In grote delen van de Filipijnen viel de stroom uit omdat elektriciteitska bels in het centrale deel van de eilandengroep knapten. Er viel ook veel regen. Zo'n 730.000 men sen vluchtten hun huizen uit uit angst voor over stromingen en aardverschuivingen. Ook zijn veel scholen en kantoren gesloten. Melor bereikte vol gens weerdeskundigen windsnelheden van 140 ki lometer per uur. foto Rhaydz Barcia/Reuters AMSTERDAM DEN HAAG Vraagtekens bij alliantie tegen het terrorisme door Hans van Zon SAUDI- ARABIË 16122015 I BRON REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9