Provincie wil ook Amerikaanse en Chinese toerist naar Zeeland lokken Vliegtuigbom Breskens blijkt een Amerikaan Peter de Lijser scootmobielt van 'Sintepier' naar Saint-Pierre-la-Mer ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Avonturier uit Breskens (77) reist naar Middellandse Zee voor goed doel en schrijft daarover een boek. Veertienhonderd ki lometer in z'n scootmobiel, van 'Sinte Pier' naar Saint Pierre-la- Mer aan de Middel landse Zee. De 77-jarige Peter de Lijser wacht in mei en juni vol gend jaar een bijzondere trip. On derweg en na afloop schrijft hij een boek, de opbrengst gaat naar zorgboerderij Jodi Sintepier in Nieuwvliet. De Bressiaander, die in West- Zeeuws-Vlaanderen faam ver wierf met boeken over, onder meer, de streekhistorie, vertrekt medio mei vanuit Nieuwvliet en zakt in vijfendertig dagen af naar Zuid-Frankrijk. De Lijser kwam op het idee door een grapje van een jeugdvriend. „Ik vertelde dat ik mijn zoon in Spanje zou bezoe ken. Hij vroeg of ik er op m'n scootmobiel heen ging. Van het één kwam het ander." Spanje bleek te ver - de Pyreneeën zijn een onoverbrugbaar obstakel voor een scootmobiel - maar het iets noordelijker gelegen Saint-Pier re-la-Mer vond De Lijser een toe passelijk doel. „Van Sinte Pier aan Zee naar Saint-Pierre-sur-Mer. Mooi toch?" De Lijser legt dagelijks veertig tot vijftig kilometer af. Hij volgt grofweg de loop van de Route du Soleil. „Maar ik ga natuurlijk niet over grote wegen en door drukke plaatsen. Ik zoek de B-wegen en de landweggetjes." Onderweg 'De Groese papkoek komt uit Picardië. Daar kom ik doorheen, dus ik ga daar maar eens op onderzoek uit' schrijft De Lijser een culinair reis boek. „Ik beschrijf streekproduc ten die ik onderweg tegenkom. Geen haute cuisine, maar voedsel dat mensen elke dag eten, en de wijn die ze zelf drinken." De Lij ser zoekt waar mogelijk een link met Zeeuws-Vlaanderen. „Neem nou de Groese papkoek. Die komt oorspronkelijk uit de streek Picar dië. De hugenoten namen ze mee naar hier. Picardië ligt op mijn rou te, dus ik ga daar op onderzoek uit." Ook niet-culinaire onderwer pen die een raakvlak hebben met onze regio, wil De Lijser in het boek beschrijven. Hij tovert een fo to tevoorschijn van een Franse mo len. „Kijk, precies hetzelfde als die in Cadzand. Weer de invloed van de hugenoten. Dat is toch leuk om wat mee te doen?" Zijn reisplannen vergen flink wat onderzoek. „Ik heb niet de tijd om ter plekke alles uit te zoe ken. Ik wil van tevoren de achter grond kennen van plaatsen waar ik kom, en praktische zaken rege len. Zoals goedkope slaapplek- ken." De Lijser zoekt daarom con tact met de burgemeesters van plaatsen die hij passeert. Gemeen ten zijn in Frankrijk vaak veel klei ner dan hier, waardoor de eerste burgers goed benaderbaar zijn. „Ik hoop dat zo'n man of vrouw me wil ontvangen, me een beetje weg wijs maakt en, wie weet, een slaapplek voor regelt." De reis plus het drukken van het boek kosten een behoorlijk be drag. „Dat ga ik terugverdienen door de verkoop van het boek", verwacht De Lijser. Hij baseert zich op verkoopcijfers van zijn eer dere boeken. „Daarvan verkocht ik er telkens minstens drieduizend. Met tweeduizend heb ik m'n kos ten eruit. Dat gaat dus gewoon lukken." De investering is echter fors, en door De Lijser zelf niet op te brengen. Hij gaat op zoek naar sponsors. Financiers wordt ge vraagd 270 euro te storten: „125 voor mijn reis en 145 voor het drukken van het boek." Na de ver koop van tweeduizend boeken krijgen ze hun geld terug." Particulieren kunnen De Lijser ook sponsoren, voor vijf euro per kilometer. Dat bedrag gaat recht streeks naar Jodi Sintepier, net als de inhoud van collectepotjes die nu al bij West-Zeeuws-Vlaamse winkels staan. TOCHT GAAT BIJNA TOT IN SPANJE Nederlanders zien een reis van de ene kant van het land naar de andere doorgaans als een stevige onderneming. Dat beleven bijvoor beeld Amerikanen of Chinezen heel anders. Voor hen gaat het vaak om afstanden die men in we reldsteden dagelijks aflegt in het woonwerkverkeer. Vandaar dat het NBTC onder de naam Holland Ci ty is begonnen met een project om Nederland in het buitenland te pre senteren als een 'stedelijke regio', waarbinnen het snel en makkelijk reizen is. „We kennen nu specifie ke toeristische plekken, zoals Am sterdam en Giethoorn", zegt gede puteerde Jo-Annes de Bat. „Die lo pen een beetje vol, terwijl we in 'We hebben in Nederland veel meer te bieden dan Amsterdam en Giethoorn' Nederland veel meer te bieden hebben." En dan met name ook in Zeeland, wat het provinciebestuur betreft. Het NBTC gaat 'themalij- nen' ontwikkelen. Zeeland wil meedoen aan twee van die lijnen: Water en Food, waarbij vooral aan de waterwerken en zeevruchten moet worden gedacht. Gedeputeer de Staten besloten gisteren 25.000 euro bij te dragen aan de ontwikke ling ervan. De themalijn Water is al wat uitgewerkt. Bij Food loopt VW Zeeland voorop met de inter nationale campagne die samen met het Mosselbureau is opgezet. Het is de bedoeling dat het NBTC zich daarbij aansluit en deze tot een nationale themalijn uitwerkt. BRESKENS. De vliegtuigbom die maandag werd gevonden op va kantiepark Zeebad bij Breskens, is van Amerikaanse makelij. Dat blijkt uit onderzoek van de Explo sieven Opruimingsdienst Defen sie (EODD). De bom werd gevonden bij werkzaamheden voor de bouw van lodges op het Roompot-park, net ten westen van Breskens. Met een al werd vermoed dat het ging om een zwaar exemplaar, een dui zendponder. Uit het 'identificatie-onder zoek' bleek ook dat de bom geen acuut gevaar oplevert. „Meteen ruimen was dus niet nodig", ver klaart gemeentewoordvoerster Marjolein Reinhoudt. „De bom is afgedekt en levert nu geen onmid dellijk gevaar op. De EODD gaat een ruimplan maken." De zwaarte van de bom doet vermoeden dat bij de ruiming mensen geëvacueerd moeten wor den. Dat zou kunnen, erkent Rein houdt. „Maar de zwaarte van het explosief zegt daar niet alles over. Het hangt ook af van hoe de bom erbij ligt, en de staat van het explo sief. Daar kunnen wij, als leken, echt niks van zeggen." Ook over het tijdstip van de rui ming is nog niets bekend. De EODD gaat daarover. WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 Nog één keer iets groots door Martijn de Koning Peter de Lijser ver trekt, volgens de planning, op 12 mei 2016 bij zorgboerde rij Jodi Sintepier in Nieuwvliet. De route loopt grof weg langs Doornik, Reims, Dijon, Lyon, Valence, Avignon en Montpellier. De tocht is bij elkaar zo'n 1400 kilometer lang. Aankomstplaats Saint-Pierre-la-Mer ligt aan de Middel landse zee, zo'n zes tig kilometer ten noorden van de Spaanse grens. VLISSINGEN. Belgen en Duitsers weten Zeeland volop te vinden, nu de rest van de wereld nog. Het provinciebestuur gaat er samen met NBTC Holland Marketing, het nationale bureau voor de bran ding van Nederland, de komende jaren serieus werk van maken om meer buitenlandse toeristen ook naar deze regio te krijgen. lo-Annes de Bat. eedeöuteerde door Martijn de Koning Peter de Lijser rijdt dagelijks in en rond Breskens op zijn scootmobiel. Overigens houdt hij zijn handen meestal ge woon aan het stuur, foto Peter de Lijser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80