'Te veel kinderen leven in armoede' Bachten Dieke schakelt over op 'duurzaamheid' 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Uitbreiding van café 't Karrewiel Laatste loodjes fietspad Koegors Stichting Leergeld heeft zich onder zijn leiding be wezen in Zeeuws-Vlaande ren. Richard Oldenziel uit Terneuzen kan trots zijn op dat succes. Hij is dat ook, maar 'eigen lijk zou een organisatie als Leer geld overbodig moeten zijn', zegt hij. „Te veel kinderen leven echter nog in armoede en hebben onze hulp nodig." Oldenziel neemt vandaag af scheid als voorzitter van Leergeld Zeeuws-Vlaanderen. Hij stond ne gen jaar geleden aan de wieg van de Zeeuws-Vlaamse afdeling. „Leergeld wilde landelijke dek king en Zeeuws-Vlaanderen was nog een blinde vlek." Als vanzelf kwam Leergeld landelijk bij Olden ziel uit, toen nog directeur van de Stichting Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen. Zoals elke beginnende organisa tie moest Leergeld in Zeeuws- Vlaanderen eerst nog een naam op bouwen. Dat is gelukt, naar twee kanten toe, richting sponsors en ouders. Leergeld-afdelingen moe ten zelf hun broek ophouden. Vo rig jaar wist Leergeld Zeeuws- Vlaanderen ruim 23.300 euro aan sponsorgelden bij elkaar te krijgen Leergeld zou eigenlijk overbodig moeten zijn, maar dat is helaas een illusie. en ontving ze 6.000 euro van de gemeente Terneuzen voor organi satiekosten en huisvesting. Ook ouders weten Leergeld steeds be ter te vinden. „We helpen nu jaarlijks zo'n vierhonderd kinderen door heel Zeeuws-Vlaanderen", vertelt Ol denziel. „Dat loopt uiteen van een bijdrage in de schoolkosten, ver goedingen voor overblijven tot het verstrekken van goede tweede hands fietsen en computers. En we bemiddelen voor bijdragen uit het provinciale Jeugdsportfonds en Jeugdcultuurfonds, zodat kinde ren lid kunnen worden van een sportclub en aan culturele activitei ten kunnen meedoen." Leergeld geeft alleen ondersteu ning, benadrukt Oldenziel, als de gezinnen niet in aanmerking ko men voor overheidsregelingen of daar al maximaal gebruik van ma ken. Vrijwilligers komen bij de aanvragers thuis om na te gaan of zij ondersteuning nodig hebben. Oldenziel: „We geven nooit geld. We betalen direct aan de school of geven spullen." Joke Annegarn volgt Richard Ol denziel als voorzitter op. Zij woont in Schoondijke en werkte als psychologe in Limburg, met als specialisatie 'jeugd'. Zij is min stens zo gedreven als haar voorgan ger. „In mijn werk zag ik veel kin deren die in armoede leven. Het is mooi om die kinderen ontwikke lingskansen te kunnen bieden." Dit sluit perfect aan bij het motto van Leergeld: Nu meedoen, is later meetellen. De bezuinigingen worden in verschillende fasen doorgevoerd. Een gedragsverandering bij bewo ners en personeel moet in een jaar tijd tot de eerste flinke besparing leiden. Dat uitgespaarde geld kan worden gebruikt voor de aanschaf van bijvoorbeeld zonnepanelen en boilers. En dat levert dan ook weer geld op. Bachten Dieke is al overgestapt op een ander dose ringsschema voor de wasmachi nes. Het blijkt een enorme milieu besparing (afval, water, transport en energie). Aan het project kan iedereen meewerken, niet alleen bewoners en personeel maar ook familiele den, mantelzorgers, vrijwilligers en andere betrokkenen. Die kun nen tips deponeren in een ideeën bus mailen naar duurzaambachtendieke@zzv.nl. In de regio Kerstconcert Jongerenkoor 'Even stil' is het thema van het kerstconcert dat Jongerenkoor Aardenburg komende zaterdag brengt in de rooms-katholieke kerk. Het Jongerenkoor staat tij dens haar concert stil bij de rust die Kerstmis mensen zou moeten geven. Het koor wordt in haar ge zang ondersteund door het eigen combo van negen muzikanten. Het concert begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de speciaal verwarmde kerk aan de West straat. Toegang is gratis. Fanfare m.s. Averij in De Vriendschap In de reeks winterconcerten treedt zondagmiddag in café De Vriendschap aan de Axelsedam de Fanfare m.s De Averij op. De band bestaat uit Kees van Dorst, Akkie Pladdet, Jan den Ha mer, Joop van der Putten en Piet van Meerbeek. De laatste is inmid dels overleden en vervangen door Peter Eekman. De fanfare treedt vooral op in kleine Vlaamse cafés. Ook de poppen van Joop van der Putten kuieren rond in het optre den. Het programma varieert van ernstige tot kolderieke liedjes. Aanvang: 15.00 uur. Bijeenkomst voor (ex-)mantelzorgers Porthos Sluis houdt morgen een koffiemiddag voor (ex-)mantel- zorgers. Daar kunnen de helpers ervaringen uitwisselen of ge woon even bijkomen van de zor gen van alledag. De inloopbijeenkomst vindt plaats in het gebouw van Porthos aan de Nieuwstraat in Oostburg, van 14.00 uur tot 16.00 uur. Aan melden is niet nodig. Kroegentocht door binnenstad Hulst Zaterdag trekken kroegtijgers van café naar café tijdens de vierde Hulster Kroegentocht. De tocht begint om 21.00 uur op de Grote Markt. Op de trappen van het stadhuis wordt eerst een groepsfo to gemaakt, alvorens deelnemers de kroegen afstruinen. Ze moeten de Zeeuws-Vlaamse vlag volgen en steeds als groep naar het vol gende café gaan. De Kroegentocht was vorig jaar een groot succes. Mijn dorp, mijn stad Café 't Karrewiel aan de Rapen burg in Vogelwaarde doet het zo goed dat eigenaresse Marjon van Trappen wil uitbreiden. Het gaat om het cafetaria/frituurgedeelte van de zaak. „We hebben daar nu te weinig zitplaatsen", legt Mar jon uit, „en het is ook het oudste gedeelte van het café." De verbouwing moet voor de zo mer gereed zijn. 't Karrewiel trekt in de zomer veel gasten van on der meer recreatiepark De Vogel bij Hengstdijk. Verenigingen in Vogelwaarde weten het café ook steeds beter te vinden, sinds Mar jon 't Karrewiel april 2014 over nam. „We mogen niet te klagen", zegt ze, „maar je moet wel blijven investeren in de toekomst." AXEL. DeHalle, 13.30 uur: Sjoelen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljart, koers- bal, bridge; BRESKENS. De Uit komst, 13.30 uur: Creamiddag, kaar ten; CLINGE. Malper- tuus, 13.00 uur: bil jart; 13.30 uur: Sjoe len, koersbal; GRAAUW. Dorps huis, 14.00 uur: Bij eenkomst Graauw Leeft; 14.30 uur; gymnastiek; HEIKANT. 'tHeike, 13.00 uur: Biljart, kaartjes maken, schieting; Kerk, 18.00 uur: Kunst bij kaarslicht; HOEK. De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jart, jeu de boules; 19.00 uur: Bridge, biljart; HULST. De Lieve, 9.00 uur: Biljart; 9.30 uur: Tekenen; 13.00 uur: Biljart; 14.00 uur: Viva la Musica; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.00 uur: Mo biele optiek; Robbe does in De Nobel- horst, 10.00 uur: Ma macafé; WZC Antonius, 10.00 uur: Meer be wegen voor oude ren; 14.00 uur: Op treden Viva la Mu sica; KOEWACHT. De Vla schaard, 14.00 uur: Galm; OOSTBURG Her vormd kerkcentrum, 9.00 uur: Koffieoch tend Open Kring; PHILIPPINE. De Kaaie, 14.00 uur: Bieden, jokeren; SAS VAN GENT. De Statie, 14.00 uur: Bieden en jokeren; SINT JANSTEEN De Warande; 9.30 uur: Biljart, gym, volks dans; 13.00 uur: Bil jart, kaarten, TERNEUZEN De Veste, 9.00 en 10.15 uur: Sociaal vitaal; 12.00 uur: Biljart; 13.30 uur: Soos, jeu de boules; De Hoe ve, 19.30 uur: Kerst bingo; de Kirke, 20.00 uur: Kerstconcert met medewerking van Zeeuws-Vlaams Kamerkoor. Richard Oldenziel heeft als voorzitter Leergeld Zeeuws-Vlaanderen op de kaart gezet. Hij neemt vandaag afscheid, foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf Richard Oldenziel, voorzitter door Wout Bareman TERNEUZEN. Het Woonzorgcen trum Bachten Dieke in Terneuzen wil binnen twee jaar flink bezuini gen op energiekosten en afvalver werking. Het project Duurzaam Bachten Dieke is inmiddels van start gegaan en moet leiden tot be zuiniging van 20 procent. AARDENBURC TERNEUZEN OOSTBURC HULST CRAAUW Scholieren zingen laatste keer in kerk De scholieren van Ter Doest treden niet van daag, maar morgen voor de laatste keer op in de dorpskerk. De leerlingen zingen vanaf 18.30 uur kerstliede ren, terwijl leerkrach ten en dorpsbewoners een kerstspel spelen. NIEUW NAMEN Volleybalmarathon voor Serious Request Volleybalclub NieNa- Voc uit Nieuw Namen speelt zaterdag een volleybalmarathon ten bate van Serious Re quest. Vanaf 10.00 uur nemen de grensvolley- VOCELWAARDE ballers het op tegen di verse tegenstanders in gemeenschapscen trum De Kauter. Via sponsoring, een raadspel en de ver koop van soep, brood jes en gebak halen de volleyballers geld op voor het goede doel van 3FM. Kandi daat-sponsors kunnen contact opnemen met famthomaes@zeeland net.nl. TERNEUZEN Winterconcert Big Swing Band De Big Swing Band uit Sas van Gent geeft za terdag, onder de titel Cirlpower, een winter concert in Porgy en Bess. De band heeft voor de speciale gele genheid twee solisten uitgenodigd: zangeres Paola Marquez Cortes en trompettiste Ma- rie-Anne Standaert. Di rigent is Jacky Eddyn. Het concert begint om 20.00 uur. Kaartjes kosten 12,50 euro. Of tien euro in voor verkoop via porgyen- bess.nl TERNEUZEN. Het kost wat, 425.000 euro, maar dan heb je ook wat. Eind deze week kunnen fietsers langs de hele Koegorsstraat ten zuiden van Terneuzen veilig heen en weer peddelen tussen skihal Skidöme en de Axelse Sassing. Aannemingsbedrijf H4A is bezig met de laatste loodjes. Het fietspad ligt er alvast mooi vlak bij. Heel veel fietsers rijden er niet, maar wat niet is, kan nog komen. Voor werknemers van kunstmestfa- briek Yara, de glastuinbouwbedrijven bij Westdorpe en vooral voor mid delbare scholieren uit Westdorpe is het fietspad in elk geval een uit komst, zeker met windje mee. De gemeente Terneuzen heeft 225.000 eu ro op tafel gelegd voor de nieuwe fietsvoorziening, de provincie betaalt twee ton. Eén stukje Koegorsstraat moet nu nog worden aangepakt, de spoorwegovergang. Spoorwegbeheerder Prorail gaat daar volgend jaar mee aan de slag. Met de vernieuwing van de overgang is een bedrag ge moeid van zeven ton. foto Camile Schelstraete WOENSDAG KLOOSTERZANDE. WESTDORPE. MFC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79