Hagelkanon staat weer ter discussie Provincie spekt fonds startende ondernemers Groepsdwang Geluksarmbandje 2 ZEELAND Kerstkaarten uitdelen is een rage op veel basisscholen. Maar het is niet alleen maar leuk. Regels zijn nodig. ««MS,* COMMENTAAR In de laatste weken voor Kerstmis gaan de kaarten rond. Te genwoordig zelfs tussen leerlingen van de basisschool. Heb je daar twee kinderen op, dan moet je als ouder tientallen kerstkaarten maken. Leuk toch? Dat valt tegen. Want hoe goedbedoeld zo'n gebaar ook is, het pakt gemakkelijk verkeerd uit. Om te beginnen zitten veel scholen niet te wachten op het ge doe in de klas. Vervelender is, dat veel ouders zich kennelijk ver plicht voelen mee te doen omdat, als ze weigeren, hun kinderen worden buitengesloten. En dan is er nog de ongelijkheid. Bepaal de kinderen krijgen heel veel kaarten, andere juist heel weinig. Dit past nogal slecht bij de vredi ge kerstsfeer. Dus zoeken sommi ge scholen naar een politiek cor recte oplossing. Bijvoorbeeld: schrijf allemaal één kerstkaart voor de hele klas. Een tamelijk krampachtig alternatief. Het is beter om als school op te treden alsof de klas een gezin is. Verstandige ouders staan in hun gezin geen vreemde verschillen in de positie van kinderen toe. En vrijwel betekenisloze gewoon ten worden er niet gecultiveerd. Dus leerkrachten doen er goed aan de uitwisseling van kerstkaarten buiten de deur te houden. Dat doen veel scholen al met de uitnodigingen voor kinderfeest jes. Ook zo'n gebruik met vervelende bijwerkingen. Uitwisseling van kerstkaarten op de basisschool heeft vervelende bijwerkingen Woordvoerder Willem Sloots van BZZB vond dit flauw. „Het is bij andere rechtszaken nooit een pro- BZZB heeft bezwaar tegen vergunningen voor het gebruik van hagelkanonnen en is naar de rechter gegaan bleem geweest." BZZB vindt dat de natuurwaarden voor mens en dier lijden onder het lawaai. „De leefomgeving wordt aangetast", zei voorzitter Rinus Antonisse. En daarvoor strijden past volgens hem prima binnen de doelstellin gen van de stichting. Tijdens de zitting kwam ook de vraag aan de orde of een stiller hagelkanon dat nu op een bedrijf wordt gebruikt, een beter alterna tief is en of de gemeente dat heeft meegenomen in het besluit om vergunning te verlenen. Uit een onderzoek in opdracht van de rechtbank blijkt dat dit stil le hagelkanon momenteel de bes te techniek is en dat weegt zwaar voor de rechters, legde voorzitter Van Ginneken van de rechtbank aan alle aanwezigen uit. De woord voerder van de gemeente zei dat dit alternatieve kanon niet aan de orde is geweest in de procedure van de vergunningverlening. De kwestie rond de hagelkanon nen sleept al tien jaar. Fruittelers gebruiken een kanon om hun oogst te beschermen tegen hagel stenen. De knal van het kanon ver oorzaakt een schokgolf. Die voor komt dat de hagel valt. Volgens de fruittelers gebeurt dat met succes; volgens BZZB is de techniek niet bewezen. De stichting beroept zich op uitspraken van bekende meteorologen die zeggen dat een schokgolf niet krachtig genoeg is. Over acht weken volgt een uit spraak. Voorzitter Antonisse van BZZB hoopt op 'een duidelijke uit spraak'. Almanak Ze was er zo blij mee, die zesjarige Walcherse jongedame. Een prachtig geluksarmbandje, gratis in de super markt gekregen bij de aanschaf van een fes broodnodige frisdrank. Vol verwachting droeg zij het bandje om haar pols. Want geluk, daar heb je nooit genoeg van. Tot het avond werd en de altijd spraakzame meid plotseling het arm bandje afdeed en terzijde legde. „Ze doen het toch niet", verklaarde zij haar onverwachte actie. Gevolgd door de uitleg aan haar moeder: „Ik mag van jou nog steeds geen hele dag achter de computer." Vreugdevuur taboe op Markt Op de Markt in Kruinin- gen mag tijdens de jaarwis seling geen vreugdevuur meer worden ontstoken. Reimerswaal stelt dat het plein na de recente herin richting 'fysiek niet langer geschikt is voor het stoken van een vreugdevuur'. Daarnaast meent de ge meente dat de animo on der de bevolking voor een vreugdevuur 'nihil' is ge worden. In Yerseke, Oost- dijk, Hansweert, Krabben- dijke en Waarde mogen wel vreugdevuren worden ontstoken na 24.00 uur. Naturistische nieuwjaarsduik Op het naaktstrand tussen Oostkapelle en Vrouwen polder, achter camping Oranjezon, vindt op nieuw jaarsdag om 14.00 uur weer een nieuwjaarsduik plaats. Een naturistische, welteverstaan. Wie, behal ve leden van de naturisten zwemvereniging Delta Na tuur, een blote duik in het koude water wil nemen, moet zich even inschrijven bij strandpaviljoen Aloha Beach aan de Koninging Emmaweg in Vrouwenpol der. Meedoen is gratis, na afloop is er erwtensoep. Iets meer animo voor veerdienst Het fietsvoetveer tussen Hansweert en Perkpolder heeft een succesvol jaar achter de rug. In de zomer maanden werden er 2000 passagiers overgezet, 500 meer dan in 2014. Ondanks de subsidie van 10.000 eu ro (Hulst en Reimerswaal betalen elk 5000 euro) en de inkomsten van kaartjes, is de exploitatie niet dek kend voor de exploitant. Vooral voor gezinnen is een overtochtje al snel te duur. Daarom wil de veer dienst voor volgend sei zoen sponsoren zoeken. Musea werken aan toekomst Het bestuur van de Stich ting Musea de Bevelanden, waar het Kapelse Fruitteelt museum en het Goese His torisch Museum de Beve landen onder vallen, komt komend jaar met een toe komstvisie. De financiële positie van de stichting is slecht. De af gelopen jaren waren er te korten van 50.000 tot 100.000 euro per jaar. De stichting werkt nu aan een nieuwe beheersstructuur. Die zou weer toekomstper spectief moeten bieden. et begon met de leerlingen van de bovenbouw, maar de afgelo pen jaren gaven zelfs de kleuters van de Prins Willem van Oranje- school in Terneuzen elkaar kerst kaarten. Uiteraard waren die ge schreven door ouders. „De kaar ten leken een moetje te wor den", zegt adjunct-directeur Kim du Puy. „Het schoot zijn doel voorbij. Ouders en leerlin gen kregen het idee dat ze ieder- 'Voor mij hoefde het niet. Het is best veel werk, maar zij vinden het een feestje' een een kaart moesten geven. Op die kaarten stond dan meest al alleen maar een naam. En er zijn ook altijd kinderen die geen kerstkaarten krijgen, of die ze niet kunnen uitdelen omdat hun ouders weinig geld hebben. Dat is extra sneu." De Terneuzense school vroeg ouders om hun kind alleen kaar ten te schrijven voor vriendjes en die bij het schoolhek of thuis te geven. Zo hoeft niemand zich in de klas gekwetst of ongemak kelijk te voelen. „Eén kerstkaart voor de hele groep mag ook." Zeeuwse basisscholen stellen paal en perk aan het uitdelen van kerstkaarten, omdat het jaar lijkse ritueel voor onrust zorgt in de klas. „De leerlingen wer den overspoeld", zegt Gwenny Rijkse, directeur van basisschool Palmenhof in Sint Laurens. „We zijn een kleine school: alle leer lingen gaven iedereen een kerst kaart. Kinderen gingen eikaars kerstkaarten tellen: de één had er vijftien, de ander drie. Dat schiep ongelijkheid en dat wil len we niet. Bovendien is al dat papier slecht voor het milieu. Daarom hebben we dit school jaar vriendelijk tegen de kinde ren gezegd: jullie zien elkaar elke dag, je hóeft geen kerstkaarten te geven." Het Kompas in Oost-Souburg en de Louise de Colignyschool in Vlissingen stuurden ouders en leerlingen de afgelopen jaren een zelfde verzoek als de Palmen hof. Directeur Joost Luteijn van Het Kompas: „Een jaar of zes, ze ven geleden kwamen kinderen plotseling met kaartjes aanzet ten. Dat was daarvóór helemaal niet. Nu is het echt een hype." Een hype die niet alle ouders bevalt, blijkt uit reacties op inter net en bij het schoolplein van de Vlissingse Schoolvereniging Het fonds, een initiatief van Eco nomische Impuls Zeeland, richt zich op startende en doorstarten de ondernemers door een bijdra ge te leveren aan het startkapi taal. Dat helpt vaak om ook ande re financiers over de streep te trekken. Op dit moment staat er voor ongeveer negen ton uit bij ver schillende bedrijven. Het fonds is daarmee vrijwel uitgeput. Het streven is te groeien naar uitein delijk 2,5 miljoen euro, zodat jaar lijks in drie tot vijf bedrijven kan worden deelgenomen. De provincie stort daarom 2,5 ton extra in het fonds. Een van de andere aandeelhouders, ZLM Verzekeringen, verhoogt zijn bij drage met twee ton. Een nieuwe partner, De Zeeuwse Verzekerin gen, draagt 100.000 euro bij. Er lopen nog gesprekken met de Ra bobank over deelname. De uitbreiding van het Partici patiefonds vangt deels het weg vallen van de Kredietunie Zee land op. Dat verstrekte tot juni van dit jaar leningen aan het midden- en kleinbedrijf. ttAppy holib^v, door Melita Lanting MIDDELBURG. Heeft de stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland wel het recht om bezwaar te ma ken tegen de vergunning van fruit telers om hagelkanonnen te gebrui ken? De fruittelers vinden van niet, betoogden ze gisteren bij de recht bank en ze baseren zich daarbij op de statuten van de stichting. Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN VROUWENPOLDER HANSWEERT KAPELLE/COES Kerstkaart door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten H Mariëlle den Outer, moeder door Rolf Bosboom MIDDELBURG. Om de economie verder te stimuleren steekt het provinciebestuur 250.000 euro in het Zeeuws Participatiefonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73