Nederland en Marokko botsen opnieuw Pubers voorlichten 'wel erg vroeg' kind tijdens eerste duizend dagen na de conceptie f eL. """f NIEUWS 7 Aanstaande moeders letten niet goed op hun voeding. Neonatoloog Ruurd van Elburg maakt zich zorgen. ^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 16 december Als neonatoloog stond de 53-jarige Ruurd van Elburg aan de wieg van heel veel baby's. Su perkleine baby's. „Die kinderen zijn soms niet gro ter dan mijn hand, 400 a 500 gram", vertelt de Hilversummer als hij zijn handpalm naar de he mel richt alsof hij er werkelijk een klein kindje op ziet liggen. „Eén op de tien kinderen wordt te vroeg geboren, óók in ontwikkel de landen." schapstest al hebben gedaan, maar daar moet je minimaal vier weken van tevoren mee beginnen. Uitein delijk gebruikt 90 a 95 procent van de vrouwen ergens in de zwangerschap foliumzuur, maar vaak te laat." „Eigenlijk moet je op de middelba re school al les krijgen in wat je moet eten om het 'beste' zwanger te kunnen worden. Tijdens biolo gie of seksuele voorlichting, daar hoort het bij. Het klinkt mis schien eng om op school al aan dacht aan zwangerschap te beste den, want de leerlingen zijn dan nog tiener. Maar gezond eten en niet te zwaar worden zijn de basis om een gezond kind te krijgen." „Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die het te vroeg vinden om dit dan al aan de orde te stellen. Maar een heleboel Nederlanders krijgen tussen hun 20e en 25e kin deren. In Afrika hebben ze pre-pregnancy schools. Deze be staan mede vanwege het hiv-vi- rus, maar het zou ook goed zijn onderwijs te krijgen over wat be langrijk is bij het verwekken en krijgen van een kind. Zwangeren moeten niet voor twee eten, maar voor twee denken." Van 1998 tot 2011 zorgde Van El burg, die vandaag hoogleraar Voe ding voor het ongeboren kind wordt aan de Universiteit van Am sterdam, voor de allerkwetsbaars- ten. „Als neonatoloog bij VU me disch centrum lag ik er soms wak ker van of een baby't je het zou ha len. Inmiddels zijn we er aardig goed in om de allerkleinsten in le ven te houden en richten we ons op de kwaliteit van leven." Hij laat een foto zien van een piepklein ba by'tje. „Een deel van die kinderen kan niet zelfstandig leven en heeft altijd zorg nodig." Sinds 2011 is Van Elburg verant woordelijk is voor het wetenschap pelijke onderzoeksprogramma van voedingsproducent Nutricia. Een logische stap, betoogt hij, want vroeggeboorte en voeding hebben alles met elkaar te maken. „Veel mensen die dik zijn den ken dat het aan hun genen ligt, maar de opkomst van welvaarts- ziekten als diabetes heeft direct te maken met wat we eten in de eer ste duizend dagen van ons leven, al vanaf de bevruchting dus." Waar Van Elburg zich vroeger zor gen maakte over te vroeg geboren baby'tjes, heeft hij nu slapeloze nachten over voeding. „Doordat zoveel mensen te dik zijn, hebben we meer zieken, meer werklozen en hoge kosten voor de gezond heidszorg. Daarom wil ik meer aandacht voor voeding in de eer ste duizend dagen, want die zijn bepalend voor je latere gezond heid. Overgewicht is een levens groot probleem. We moeten er nu wat aan doen. Zeker omdat de kans groot is dat kinderen van ouders met obesitas later ook veel te zwaar worden." „Wat je moet eten, hangt erg af van de leeftijd. Voor baby's is borstvoeding altijd eerste keus. Voor opgroeiende kinderen geldt: een goed begin is het halve werk. Verse groenten, vers fruit en ge zonde vetten. Als je in je jeugd veel fastfood eet, wordt dat je norm. Veel voeding in de super markt is bewerkt, die stoffen kun nen ongezond zijn en vaak is er veel suiker aan toegevoegd." „Bij ons zijn chips en patat een uit zondering, in elk geval minder dan eens per week. Je kunt niet zeggen: je mag nóóit chips. Dan gaan ze het juist eten op het mo ment dat je er niet bij bent." DEN HAAG. De afspraken die Ne derland en Marokko in septem ber maakten over het sociale ze kerheidsverdrag, zijn weer van tafel. Daarmee staat het hele ver drag, waarmee Nederlandse uit keringen voor mensen in Marok ko verlaagd kunnen worden, op springen. De landen kwamen in septem ber overeen het verdrag per 1 ja nuari te wijzigen. Dit geeft Ne derland de mogelijkheid kinder bijslag en het weduwepensioen voor mensen in Marokko te wij zigen. Na het akkoord kwam Marok ko volgens minister Asscher So ciale Zaken) met aanvullende ei sen. De afspraken zouden nu ook voor inwoners van de Weste lijke Sahara moeten gelden. Dat gebied werd in 1975 door Marok ko geannexeerd, maar is interna tionaal zeer omstreden. De VN en de EU zien het als betwist ge bied. „We exporteren geen uitkerin gen naar betwiste gebieden", zegt een woordvoerder van As scher. „Dan zou je impliciet er kennen dat de Westelijke Sahara volwaardig onderdeel is van Ma rokko." Tijdens de onderhande lingen zou niet over de Westelij ke Sahara gesproken zijn. CERRUTI I88I Nu slechts 19,95 Nu slechts 19,95 met gezinsplanning", zegt Ineke van der Vlugt. „Dan is eerder de vraag: hoe voorkom ik dat ik zwanger word?" Het Voedingscen trum is wel voorstander. Deskun dige Patricia Schutte: „Het lijkt ons een goed idee om het bij sek suele voorlichting ook te hebben over gezond eten en foliumzuur." De Gezondheidsraad brak in 2008 al een lans voor extra voorlich ting over foliumzuur. Vooral ten behoeve van vrouwen met een niet-Nederlandse achtergrond of een lage opleiding, omdat bij deze groepen in drie kwart van de ge vallen niet op tijd foliumzuur werd ingenomen. Iet pleidooi van hoogleraar Ruurd van Elburg om meisjes al op de middelbare school te leren hoe ze 'gezond' zwanger kunnen worden, kan rekenen op gemeng de reacties. Van Elburg wil meer aandacht voor risico's van overge wicht en het belang van pilletjes foliumzuur om vroeggeboortes te voorkomen. Het kenniscentrum voor seksuali teit Rutgers WPF noemt het 'wel erg vroeg' om dan al voorlichting „Op 16- of 17-jarige leef- zijn jongeren nog niet bezig „In Nederland kampt ruim 40 pro cent van de vrouwen met overge wicht, zij hebben meer kans op een te vroeg geboren kind en lo pen meer risico op problemen tij dens de bevalling. Bovendien be gint slechts 50 procent van de Ne derlandse vrouwen op tijd met het slikken van foliumzuur. Dat is één van de weinige vitamines waarvan mensen soms een tekort hebben. Het verkleint de kans op een open ruggetje en vroeggeboor te. Heel veel vrouwen stoppen met de pil en denken: ha, dat zal wel even duren. Zij denken pas aan foliumzuur als ze de zwanger- WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 Mama dik? Slechte start! door Marcia Nieuwenhuis Wat kunnen we eraan doen om toe komstige moeders daar wel bewust van te maken? Werk je daarmee geen tienerzwan gerschappen in de hand? Mary Jane Gulzar (18) „Foliumzuur? Dat zit in een aquarium toch? Nee? In eten dan? Het feit dat ik niet weet wat het is, is misschien het bewijs dat er meer voorlichting moet komen. Maar dan liever in het laatste jaar van de middelbare school, want straks zijn er allemaal 14-jarigen zwan ger door de uitleg. Zelf heb ik nog geen kinderwens. Ik wil minstens 25 zijn voor ik moeder word." 1 Siris Koch (16) „Ik wil de komende tien jaar sowieso nog niet zwanger worden, dus ik heb niks aan de informatie. Tegen die tijd stop ik wel met roken. Dat heeft mijn moeder ook gedaan. We hebben op school wel seksuele voorlichting ge had bij biologie: dat je het veilig moet doen, enzo. Over foliumzuur hebben we het niet gehad. Is dat zuur dat ont staat als je aluminiumfolie verbrandt?" Wat mag niet meer op ons bood schappenlijstje? Wat komt er in huize Van Elburg, met vijf kinderen, niet op tafel? Joliene van Steenbergen (15) „Op dit moment wordt het hoofdstuk 'voortplanting' behandeld in de klas. Ik zit in mavo 3. Misschien is voorlich ting over gezonde zwangerschap wel handig. Meiden gaan op steeds jonge re leeftijd experimenteren en raken zwanger. Ik heb een vriendje, maar wil echt nog geen kind. We zitten nog in de zoenfase. Het leven begint net. Eerst genieten, dan een baby." door Rik Coverde 4-Pack stijlvolle Boxershorts van kwaliteitsmerk CERRUTI Perfecte pasvorm, ontzettend comfortabel Beschikbaar in M, L, XL en XXL Extra boxershorts in huis; altijd handig Cadeautip voor kerst! Profiteer van FLINKE korting! Adviesprijs Korting U bespaart: 69,95 71% €50,- 100% Fairtrade Katoenen Badjas voor hem en haar Zacht en duurzaam Extra comfortabel en warm Dankzij de riem zit de jas altijd perfect Twee zakken aan de zijkant om uw handen in op te warmen Verkrijgbaar in maatS t/m XL Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 75% €60,- BESTELLEN Met gemak veilig shoppen DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 1 door Hanneke van Houwelingen en Marcia Nieuwenhuis Hoe komt het dat vroeggeboorte hier zoveel voorkomt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7