D 8? GOED I 7 WAARVAN AKTE Je kunt van je spaargeld ook baren of munten goud kopen. Dat kan zelfs gewoon online Pensioenfonds Een koop is pas een koop als er is betaald, maar de makelaar vindt dat ik moeilijk doe Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit de notarispraktijk Hou je van speculeren, dan kun je in aandelen handelen zonder tussenkomst van de bank. Dat kan door een beleggersrekening te ope nen bij een online broker zonder bankvergunning, zoals Lynx of Today's Brokers. „Storingen met in- ternetbankieren komen vaak voor bij de grote banken. Dat kan heel problematisch zijn als je net aande len wilt verhandelen, want in een paar uur kan de koers flink omhoog of omlaag schieten. Wij bieden wel een betrouwbaar plat form," zegt Youri Sleutel van Lynx. Volgens Sleutel liggen de kosten van online brokers lager dan bij de bank. „Je betaalt bij ons geen ser vicefee over je aandelenportefeuille maar alleen transactiekosten. En die liggen lager dan bij de grote banken. Wil je voor 10.000 euro aandelen Apple kopen, dan betaal je bij ons slechts 5 dollar transac tiekosten. Ter vergelijking: bij ABN Amro is dat 25 euro," aldus Sleutel. 4) LEG JE GELD IN EEN KLUIS Wil je helemaal geen risico lopen, dan kun je je geld altijd nog in een kluis leggen. Je betaalt dan in ieder geval geen negatieve rente. Een kluis buitenshuis is wel zo slim. Daar heb je geen bank voor nodig. Sterker nog, banken bouwen het aantal kluizen steeds verder af. In het gat dat valt, springen andere commerciële partijen, zoals De Nederlandse Kluis. Zorg er voor dat het geld in de kluis goed verzekerd is. Vraag na wat de maximumdek king is en bij welke gevaren het geld is gedekt. Denk aan brand, wa terschade of diefstal. Let op: soms is contant geld uitgesloten voor de verzekering. En ook al kan de fis cus niet in de kluis kijken - daarom is ie zo populair onder zwart- spaarders - je moet wel aangifte doen over het geld. Bileoin Joop en Bertine besloten alvast te beginnen met het verbouwen van hun nieuwe huis voor de officiële sleutel overdracht. Hoe slim was dat? tegen de muur. In de wand verschijnt een brokkelig gat. In de keuken gaat zijn ene zwager tekeer, in de badkamer zijn andere. Dat schiet lekker op! Een paar weken eerder zitten Joop en zijn vriendin Bertine aan mijn bureau. Een leuk jong stel. Voor hun eerste koophuis hebben ze een hypotheek af gesloten via internet. „Zonder adviseur, lekker goedkoop. En dóódsimpel," zegt Joop. Ik heb het niet op die internethypothe- kers, maar Joop en Bertine hebben geen boodschap aan mijn bedenkingen. Ze zijn veel te blij met hun nieuwe huis. Ze willen het compleet strippen en naar eigen wens weer opbouwen. De koop is - in afwachting van het passe ren van de hypotheekakte - nog niet helemaal rond, maar de eigenaren heb ben hen alvast de sleutel gegeven, zodat Joop met zijn zwagers lekker aan de slag kan. dringend afgeraden - een koop is pas een koop als er betaald is - maar de makelaar van de verkopers vindt dat ik moeilijk doe. „Wat kan er misgaan?" Intussen zitten Joop en zijn zwagers niet stil. Drie con tainers bouw- puin zijn al afgevoerd. Het huis is een ruïne als Joop en Bertine be richt krijgen van de inter- nethypotheker: het Bureau Krediet Re gistratie meldt dat Bertine en Joop een geschiedenis van schulden hebben. De koop gaat niet door. gezegd, not amused. Het sloopwerk van Joop en zijn zwagers heeft voor 80.000 euro schade veroorzaakt. De eigenaren stellen Joop en Bertine aansprakelijk. Als die claim wordt toegewezen, zullen de twee aspirant-kopers daarvoor hun leven lang bloeden, want waar moeten ze dat geld vandaan halen? Ook de ma kelaar moet vrezen voor een schade claim. Op zijn advies hebben de eigenaren de sleutel van hun huis over gedragen voor de koop geëffectueerd was - een cruciale fout. Slepende rechtszaken liggen in het ver schiet. Aan het einde zullen er alleen verliezers zijn. mhannebbeling woensdag 16 december 2015 GO 3)GA BELEGGEN Sleutel 44 van de banken. Geen toestanden, fouten of ergernissen, het liep gesmeerd. Ik ben nog steeds blij dat ik toen die stap heb genomen. Als meer mensen zouden weten dat overstappen zo simpel is, zouden ze dat zeker ook doen." Wim Klomps vertelt over zijn goede ervaring met een hypotheek bij een pensioenfonds. „Toen ik ging scheiden, moest ik mijn ex uitkopen om in het huis te kunnen blijven wonen. Mijn bank deed moeilijk toen ik een andere hy potheek wilde afsluiten. Alleen een tweede hypotheek was mogelijk, maar wel tegen een hogere rente. Mijn advo caat adviseerde het eens bij mijn pen sioenfonds SPF van de Spoorwegen te proberen. Binnen een week had ik een hypotheeklening tegen 70 procent van de executiewaarde en nog weer een week later zat ik bij de notaris om de zaak af te ronden. De procedure was erg eenvoudig. Het taxatierapport, dat ik al had, opsturen en de zaak was rond zon der provisiekosten, aangezien ik deelne mer was van het pensioenfonds. Destijds heb ik gekozen voor een aflos- singsvrije hypotheek, maar inmiddels heb ik de helft al kunnen aflossen." Daniel van der Wilt ziet toekomst in Bitcoin. „Eerst hebben we kerk en staat gescheiden en het lijkt een logisch ver volg dat we staat en geld scheiden. Dit begint zich langzaam af te tekenen met het gebruik van cryptovaluta zoals Bit coin. Daarmee kun je alles wat je met de bank en euro's kunt, maar voor een frac tie van de kosten en veiliger. Hypothe ken en leningen kunnen we crowd- funden. Betalingen gaan voortaan bin nen enkele seconden gratis de wereld over. Voor traditionele banken zal in de toekomst geen plaats meer zijn." Met alle kracht ramt Joop de sloophamer Ik heb die voortijdige sleuteloverdracht De eigenaren van het huis zijn, zacht Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de echte namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54