GOI 3 Gebakken grasmachine DE WIS KLOOTWIJK GEEN SPIJT VAN WORSTACTIE De notaris legt altijd uit wat getekend wordt. Dat kan nooit worden vervangen dooreen computer Als het niet beter wordt, stoppen de herders ermee. Dan hebben we geen kuddes meer Wouter Klootwijk proeft en test producten PRINCESS 102325 4 In de supermarkt ligt lamsvlees uit Nieuw Zeeland. Terwijl er Nederlandse schapen genoeg zijn. Voor wie het zien wil. ed als die van de HEMA tijd en geld besparen. Bovendien is vooraf volstrekt helder wat je moet betalen. Dat is bij de traditio nele notaris niet altijd het geval. Nora van Oostrom, voorlichter bij de Koninklijke Notariële Beroeps organisatie (KNB), bevestigt dat de notaristarieven vrij zijn en dat een kostenplaatje voor een notarisbe- zoek meestal niet vooraf is te geven. „Advies wordt op maat gemaakt. Het is dus heel lastig van tevoren te bepalen wat iets kost. Zeker bij fa miliezaken, die vaak gecompliceerd zijn, zal een notaris eerst het naadje van de kous willen weten voordat hij met een tarief komt. Over het algemeen gaat dat goed." De prijs van de notaris was voor Koen Schenau en zijn partner Ma- rieken Selderijk de reden om te beginnen met de on line notarisservice NuTestament. „Wij wilden een samenlevingsover eenkomst en een testament hebben en waren 1100 euro kwijt voor een redelijk simpel document," zegt Schenau. „De drempel om naar een notaris te gaan is daarom voor veel mensen hoog; 70 procent van de mensen hééft geen testament. In onze ogen heeft een notaris ook een maatschappelijke functie. Wij willen daarom de diensten voor een groter publiek beschikbaar maken." Complex KNB-voorlichter Van Oostrom geeft aan dat de meeste notarissen zelf ook bezig zijn met online diensten. „Er is vraag naar dus moet je daar in meegaan, maar het is onmogelijk om alle zaken online te regelen. Soms denken mensen iets goed te begrijpen en blijkt het net anders te liggen. Dat merken ze als ze bij het ondertekenen van de akte bij de notaris zitten. Die legt altijd nog even uit wat precies gete kend wordt. Dat kan nooit worden vervangen door een computer." Omdat precisiewerk vaak nodig is, kunnen lang niet alle notarisdien sten online worden geregeld. Het online regelen van een koopakte is bijvoorbeeld nog niet mogelijk. Een ander groot nadeel van een online dienst is dat het niet voor iedereen geschikt is. Schenau: „Naar schat ting de helft van de mensen kan bij ons terecht. Bij de andere 50 pro cent zijn de wensen te complex. Als je bijvoorbeeld een eigen bedrijf, een samengesteld gezin of een ge handicapt kind hebt, is persoonlijk advies echt nodig." Notaristarieven zijn erg ondoor zichtig. Via prijsvergelijksites zoals degoedkoopstenotaris.nl en notaris- tarieven.nl is het mogelijk een indi catie te krijgen van de kosten. Meer dan een indicatie is het helaas niet. Notarissen moeten betalen om via deze diensten te worden genoemd dus lang niet alle notarissen zijn via deze sites te vinden. Bovendien geven deze sites de prijs voor het meest uitgeklede model. Eenmaal op kantoor komen er meestal kosten bij. Ook de btw komt er vaak nog bij. Het is verstandig zo snel mogelijk een prijs af te spreken. Soms gaat het mis en 'overvraagt' een notaris. Nora van Oostrom van KNB: „Cliënten kunnen eerst in discussie met hun notaris. Komen ze er niet uit dan kunnen ze contact opne men met de KNB. Wij zullen be middelen. Als dat niet lukt, kunnen cliënten een klacht indie nen bij de kamer voor het notari aat." mijn kind, die herder worden ge noemd. Maar omdat de tekstschrijver van het lied datje zingt een lettergreep te kort kwam, meteen al in de eerste zin, maakte hij er een belachelijk ver kleinwoord van. Alsof het kaboutertjes zijn. Het zijn mannen en ik weet ook van een vrouw, in Brabant. En ze lagen bij nachte, pap. Ja meid, ze hielden de wachte. Waarom? Dat is hun werk. Ze waken over de schapen, mijn kind, en het liedje werd meer dan honderdvijftig jaar geleden geschreven. Het lijkt op een lied dat er nog eerder was. De herders in dat nog veel oudere lied 'lagen op het veld, schapen te hoe den, om te verdienen hun geld'. Kijk, dat legt het goed uit. Een herder houdt een kudde bij elkaar zonder een hek er omheen, en trekt met de beesten door het land om ze te laten grazen waar iets groeit dat weg moet. On kruid. En dat hoeden doet een herder om van te kunnen leven. En weet je, liefkind, het laatste nieuws, dat gaat niet meer. De herders van Neder land, het zijn er nog een paar honderd, hebben de re gering zopas gewaarschuwd. Ze verdienen te weinig om van rond te komen. Als het niet beter wordt, stoppen ze ermee en heb ben we geen schaapskuddes meer in Nederland. Dan moeten we spuiten. Spuiten? Bijvoorbeeld. Onkruidverdel- gingsmiddelen. wordt goed uitgelegd op de website schapenbegrazing.nl. Ze houden gras kort waar dat kort moet en houden be groeiing in toom waar mensen geen oerwoud willen. Schoon, zonder ben zine en zonder lawaai. Zo'n kudde houdt ook het onkruid in een stad onder controle en maakt het er stukken gezelliger dan de motormaaier van de plantsoenendienst. Maar over één ding rept de website niet. Wat doen we met lammeren die er te veel zijn, de ramme- tjes, die gaan klieren als ze ouder wor den? Wat doen we met de schapen waarvan de dienst er op zit? Dat weet niemand. Merkwaardig dan toch. In de vriezer van de supermarkt ligt wat lamsvlees. Niet van hier, maar van Nieuw-Zeeland. Dat moet anders, rege ring. Help de herder; eet zijn koteletje, m'n kind. woensdag 16 december 2015 GO Vanaf €39,95 Handig, smal en lang formaat. Handvaten blijven koel, is snel op temperatuur, grillplaat is vaatwasmachinebestendig. De thermostaatknop zit op de stekker. Geen extra spateltjes bijgeleverd. Vanaf €59,95 Regelbare temperatuur, wordt snel warm, handvaten blijven koud, grillplaat kan in de vaatwasser. Het apparaat is zo groot en breed datje een flinke eettafel moet hebben. Pepijn de Vries van Bakker Neve Notaris sen voerde twee jaar ge leden op ludieke wijze actie tegen de komst van een notarisdienst bij Hema door 'eenheids worsten' te verkopen. De Vries: ,,Nu, twee jaar later, denk ik nog het zelfde over online nota risdiensten. Een notarieel product moetje niet aanbieden als je er geen verstand van hebt." De Vries is van mening dat een dergelijke site uitgaat van de beperkte kennis die mensen heb ben. „Als je niets hebt, ik bedoel dan geen kinde ren, geen huis, weinig geld, is dat prima. Voor een heel beperkte doel groep kan het gebruik van een online notaris geen kwaad. Maar de meeste mensen zijn toch echt beter af met goed advies in een persoonlijk gesprek." 44 Pap, wat zijn herdertjes? Dat zijn landlui, Wat schaapskuddes in Nederland doen, Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50