Druk op Hoek van Holland Geweigerde vluchteling strandt in Griekenland 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS In geval van nood krijgen de lidstaten verplicht een groep grenswachten toegestuurd. De plannen krijgen gemengd onthaal bij de lidstaten. tegenwoordiger. Tsjechië steunt Brus sel wel, stelt premier Sobotka gistera vond. Volgens Timmermans waren de aan slagen in Parijs voor de Commissie nog een extra argument. Vluchtelingen en terreur hebben niets met elkaar te maken, maar beide worden door de lek ke buitengrenzen wel een Europees probleem. In de Commissievoorstellen krijgt grensbewakingsdienst Frontex, dat in vijf jaar verdubbelt, een nieuwe vorm en aanzienlijk meer middelen. Lidstaten moeten een 'pool' van minstens 1.500 grenswachten aanhou den, die desnoods ook weer tegen hun wil opeisbaar zijn. Frontex zelf richt een aparte afdeling op voor risico-ana lyse (om vroegtijdig te zien of lidstaten hun taak aankunnen) en gaat groten deels ook de terugkeer regelen van afge wezen asielzoekers. Ook dat is nu in handen van de lidstaten, maar zij stu ren nog geen 40 procent van de niet-rechthebbenden op een verblijfsti tel terug. HOEK VAN HOLLAND. Transportbedrijven die geen goederen vervoeren waarbij de duur van het transport zo kort mo gelijk moet zijn, zo als bloemen, kiezen door het vluchtelin genprobleem in Cal ais, liever voor de ha vens van Hoek van Holland en Rotter dam om de over tocht naar Engeland te maken. Hierdoor is de hoeveelheid vrachtverkeer met name in Hoek van Holland toegeno men. Om de toena me te kunnen ver werken opent half ja nuari een nieuw be veiligd parkeerter rein. In Calais stuiten vrachtwagenchauf feurs op strenge con troles en duizenden vluchtelingen, die er alles voor over heb ben om illegaal lif tend in of onder een vrachtwagen naar Engeland te komen. De transportsector lijdt hierdoor miljoe- nenverlies. De boten van Stena Line zitten sindsdien elke dag volgeboekt, weet Jel- le Boonstra van Transport en Logis tiek Nederland. „Re derijen in Hoek van Holland en Rotter dam overwegen nu grotere schepen in te zetten." Volgens een woordvoerder van Stena Line liggen er nu geen concrete plannen voor inzet van grotere boten. „Maar dat zou mor gen anders kunnen zijn." BRUSSEL. Het Europese plan lidstaten met veel buitengrenzen desnoods te gen hun wil een contingent grenswach ten op hun dak te sturen, krijgt een ge mengd onthaal. Polen ventileert open lijk verzet, Tsjechië steunt de plannen. „Iedereen wilde dit", stelt vicevoor- zitter Frans Timmermans van de Euro pese Commissie. „Maar als landen bete re ideeën hebben, dan hoor ik dat graag." Wel voegt hij eraan toe dat het volgens hem gaat om 'een vangnet, waarvan je hoopt dat je het nooit no dig zult hebben'. Ook diplomaten spreken van 'een ui terste redmiddel', of nog wat negatie ver 'de nucleaire optie'. Europese grens wachten worden immers pas opgelegd als de zaak gierend uit de hand loopt, het land zelf de situatie niet aan kan en het Europese hulp weigert. Dan beslis sen de andere landen op voorstel van Brussel met gekwalificeerde meerder heid om de hulp met dwang toe te die nen. Bovendien heeft de Commissie haast. Hoewel ze pas gisteren het voor stel formeel goedkeurde, staat het mor genavond al op de agenda van de staats- en regeringsleiders. Die komen dan voor hun laatste top van 2015 bij een. De uitwerking is voor Nederland, dat op 1 januari het roulerende Europe se voorzitterschap overneemt van Luxemburg. Zeker Polen ziet de nieuwe Europe se bemoeienis als een aanslag op de na tionale soevereiniteit. „Je richt een in stituut op dat aanvechtbare besluiten neemt zonder betrokkenheid van het land in kwestie", zegt de Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken Witold Waszczykowski. Hongarije vindt het voorstel onno dig omdat landen nu al voor hulp kun nen aankloppen. „Wij vroegen en kre gen assistentie", aldus een regeringsver- Polen laat openlijk verzet horen, terwijl Tsjechië de plannen steunt Zo laat Macedonië sinds vorige maand aan zijn grens met Grie kenland alleen nog maar bepaalde nationaliteiten door en houdt het mensen uit onder meer Iran te gen. „Maar die mensen gaan niet terug naar hun land, die blijven dus vastzitten in Griekenland", meldt een woordvoerster van VN-vluchtelingenorganisatie UN- HCR. De Macedoniërs laten alleen nog maar inwoners door van de oor logslanden Syrië, Afghanistan en Irak. Mensen uit onder meer Eritrea, Somalië, Jemen en Marok ko mogen het land niet in. Een groep van zo'n 2.300 vluchtelin gen uit die landen verbleef bij el kaar in een kamp bij de grens plaats Idomeni. Dat kamp werd vo rige week door de Griekse politie ontruimd. Een deel van de bewoners heeft nu onderdak in enkele voor malige sportcomplexen van de Olympische Spelen van 2004 in Athene. „Maar je ziet op verschil lende plekken in het land kampen ontstaan van mensen die niet kun nen doorreizen", aldus de woord voerster van de UNHCR. Zij maakt bezwaar tegen de Macedo nische werkwijze, omdat elke vluchteling het recht zou moeten hebben om individueel asiel aan te vragen en niet op basis van na tionaliteit geweigerd mag worden. Ook op de verdere route door de Balkan blijft de situatie aan de grenzen steeds veranderen, meldt Macedonië laat sinds vorige maand aan zijn grens met Griekenland alleen nog maar bepaalde nationaliteiten door UNHCR. Sinds Hongarije zijn grenzen helemaal heeft gesloten, heeft de vluchtelingenroute zich verlegd naar Slovenië, aldus de In ternationale Organisatie voor Mi gratie (IOM). „In de strenge win termaanden die komen, ontstaat hier meer behoefte aan medische hulp én goed onderdak." Ondertussen blijven de migran ten de oversteek van Turkije naar Griekenland wagen, ondanks het verslechterende weer. De Europe se grensbewakingsorganisatie Frontex meldde gisteren dat er in november 108.000 migranten zijn aangekomen in Griekenland: de helft van het aantal dat in oktober overstak, maar wel hoger dan ooit eerder in de maand november. Een team van Artsen zonder Grenzen hielp gisteren achthon derd vluchtelingen, in vijftien ver schillende boten, veilig de Griekse kust te bereiken, meldt de organi satie via Twitter. De grenspolitie in de Duitse deelstaat Beieren zag het aantal mensen dat dagelijks daar het land binnenkwam eind november dalen tot onder de 2.000. Inmid dels zijn het er weer 4.000 per dag. In Nederland meldden zich vorige week 1.000 asielzoekers, het laagste aantal sinds maanden. Maar vorig jaar kwamen er in de cember tussen de 400 en 700 men sen per week binnen. Lek in EU-grens moet gedicht door Linda Penders door onze correspondent Frans Boogaard Medewerkers van Frontex redden 56 vluchtelingen die op weg waren naar Grie kenland. In de Commis sievoorstellen krijgt de grensbewakingsdienst Frontex een nieuwe vorm en aanzienlijk meer middelen, foto Santi Palacios/AP door Cyril Rosman ROTTERDAM. Op verschillende plek ken in Griekenland ontstaan kam pen van vluchtelingen die op weg zijn naar West-Europa, maar niet verder kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4