K Veel gezinnen in opvang Koudekerke IJZEL ZEELAND 3 3 té:,.,' i f (VSV) in Vlissingen. „Ik vind het belachelijk", zegt moeder Rilana uit Vlissingen, die niet met haar achternaam in de krant wil. „Kerstkaarten stuur je aan men sen die je niet ziet. Mijn kinderen zien hun klasgenoten hele dagen. Wij doen er daarom niet aan mee." En groepsdruk? „Daar heb ben ze geen last van." Mariëlle den Outer schreef sa men met haar dochters Kayleigh 'Ouders en leerlingen kregen het idee dat ze iedereen een kaart moesten geven' (groep 4) en Shanaya (groep 1) ruim zestig kerstkaarten. „Voor mij hoefde het niet", bekent de Vlissingse moeder. „Het is best veel werk, maar zij vinden het een feestje. Ze mogen de kaarten zelf uitzoeken. De oudste schrijft haar eigen naam erop en de jongste maakt tekeningetjes." De VSV denkt er niet over om de kerstkaartenrage een halt toe te roepen. „Het is veel te leuk", zegt adjunct-directeur Gido van den Broek. „Die kinderen schrijven el kaar in dit digitale tijdperk nog échte kaarten. Mooi toch?" Juf Wietske Kloosterboer van groep 6 beaamt dat. „Alle kinderen geven aan iedereen een kerstkaart: het is niet nodig om daarop toe te zien. De leerlingen vinden het leuk, en het staat gezellig om de kaarten op te hangen in de klas. De kinde ren voelen zich speciaal, omdat ze iets krijgen." 'Met een kaartje geefje respect' 'Ik heb ze aan de kast in mijn kamer hangen' Groep 6 van de Vlissingse Schoolvereniging Ik heb vijf of zes kaarten gekregen. De mooiste is een hele grote, met uiltjes er op. Thuis heb ik al mijn kerstkaarten met plakbandjes aan de kast in mijn kamer ge hangen. Ik heb zelf ook kerstkaarten gestuurd aan de hele klas. Dat was veel werk, want ik dacht dat ik iemand vergeten was. Toen moest ik alle enveloppen weer open maken. Op elke kaart heb ik 'Van Jade' geschreven, verder niets. Ik heb wel in alle kerstkaarten een sticker geplakt, anders is het zo saai. Mijn bes te vriendinnen heb ik twee stickers gegeven." I 'Het maakt me niet zo veel uit of ik ze krijg' Groep 6 van de Vlissingse Schoolvereniging Je zegt niet zo snel 'gelukkig nieuwjaar' of 'fijne kerstdagen' tegen iemand uit de klas. Maar als je het in een kaart schrijft, dan is het niet gek. Daarom vind ik het leuk om kerstkaarten te geven. Ik heb aan alle kinderen een kaart gegeven, zelfs aan de juf. Niet alle kinderen doen altijd aardig tegen elkaar, maar met een kaartje geef je anderen toch respect. Het is ook goed, omdat je dan oe fent met schrijven. Thuis slingeren de kaarten door het hele huis. Maar ik bewaar ze wel een tijdje." Groep 6 van de Vlissingse Schoolvereniging Ik doe niet zo veel met die kerstkaarten. Het maakt me ook niet zo veel uit of ik ze krijg. Als ik thuiskom, dan liggen ze op het aanrecht. En later gooi ik ze in de prul lenbak. Ik heb aan iedereen uit mijn klas een kerstkaart gegeven. 'Fijne kerstdagen. Groeten van Stijn', stond erop. Voor mijn beste vrien den heb ik niets extra's geschreven. Ik vind het niet zo leuk om de kaarten te schrijven, maar het moest van mijn moeder. Ik heb kaar ten uitgekozen met een kerstman en een ren dier, omdat ik die goed bij kerst vond passen." Naast de Syrische gezinnen, komt er ook een aantal gezinnen uit Irak, Afghanistan en enkele uit Bangladesh, Eritrea, Iran en Sri Lanka. Ze arriveerden gisteren aan het begin van de avond. Voor ze naar de opvanglocatie in Koudekerke kwamen, zaten de vluchtelingen in het Overijsselse Losser. Volgens RTV Oost heb ben daar geen noemenswaardige incidenten plaatsgevonden. In de sporthal van De Cou- burg zorgen de gemeenten Veere en Noord-Beveland samen voor opvang in de vorm van 'bed, bad 'We hopen dat de vluchtelingen hier even op adem kunnen komen' en brood'. Het Rode Kruis en vrij willigers uit beide gemeenten, helpen daarbij. „Ongeveer 200 mensen boden hun hulp aan, daardoor konden we zelfs een re servelijst aanmaken, voor het ge val er vrijwilligers uitvallen", zegt Van den Heuvel tevreden. De vrijwilligers werken als tolk of doen huishoudelijk werk, zoals het uitserveren van maaltijden en het organiseren van activitei ten met de vluchtelingen. De groep verblijft tot en met maandag in sporthal de Couburg. „Omdat ze hier twee keer 72 uur blijven, hopen we de vluchtelin gen wat rust te kunnen bieden. Zo kunnen ze even op adem ko men, want ze worden steeds maar van locatie naar locatie ge sleept", vertelt Van den Heuvel. „En omdat er in Noord-Beveland geen geschikte opvanglocatie was voor zo'n grote groep, konden we dat mooi oplossen door samen te werken." De bewoners van Kou dekerke hebben volgens de woordvoerster weinig aversie te gen de crisisopvang. Veere en Noord-Beveland zijn voorlopig de laatste Zeeuwse ge meenten die crisisopvang bieden aan vluchtelingen. Alle gemeen ten in de provincie gaan met el kaar in overleg om voorbereid te zijn, voor het geval het COA op nieuw beroep doet op Zeeuwse opvanglocaties. Maar daar is nu nog geen sprake van. Bij nader inzien In de productie over de klimaattop in de krant van dinsdag is Ad Phernam- bucq ten onrechte aangeduid als advi seur van de ZMf. Hij heeft zijn eigen bureau AdFair en is onder meer coör dinator van het Zeeuws Klimaat fonds. Voor al uw inlijstwerk lijstenmakerij Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 v\\\\\wxxxxxx V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\\\xxUXXXXXXUXU \\\\\\\\\\\\\\\\\\\WWXXXX a- brengt onrust in de klas Kim du Puy adjunct-directeur school St RS"rBEST JADE SPANJER (9) JIM HARDENBERG (9) STIJN SCHOONDERWOERD (9) door Elodie Kint KOUDEKERKE. De groep vluchtelin gen die sinds gisteren wordt opge vangen in Koudekerke, bestaat vooral uit Syrische gezinnen. Bijna de helft van de 191 vluchtelingen is kind. „De jongste is nog maar drie maanden oud", vertelt Liene- ke van den Heuvel, woordvoerster van de gemeente Veere. Woordvoerster gemeente Veere Ide specialist in lijstenI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33