Kinderboerderij levert minder in Provincie spekt fonds startende ondernemers Groepsdwang Geluksarmbandje 2 ZEELAND Kerstkaarten uitdelen is een rage op veel basisscholen. Maar het is niet alleen maar leuk. Regels zijn nodig. COMMENTAAR In de laatste weken voor Kerstmis gaan de kaarten rond. Te genwoordig zelfs tussen leerlingen van de basisschool. Heb je daar twee kinderen op, dan moet je als ouder tientallen kerstkaarten maken. Leuk toch? Dat valt tegen. Want hoe goedbedoeld zo'n gebaar ook is, het pakt gemakkelijk verkeerd uit. Om te beginnen zitten veel scholen niet te wachten op het ge doe in de klas. Vervelender is, dat veel ouders zich kennelijk ver plicht voelen mee te doen omdat, als ze weigeren, hun kinderen worden buitengesloten. En dan is er nog de ongelijkheid. Bepaal de kinderen krijgen heel veel kaarten, andere juist heel weinig. Dit past nogal slecht bij de vredi ge kerstsfeer. Dus zoeken sommi ge scholen naar een politiek cor recte oplossing. Bijvoorbeeld: schrijf allemaal één kerstkaart voor de hele klas. Een tamelijk krampachtig alternatief. Het is beter om als school op te treden alsof de klas een gezin is. Verstandige ouders staan in hun gezin geen vreemde verschillen in de positie van kinderen toe. En vrijwel betekenisloze gewoon ten worden er niet gecultiveerd. Dus leerkrachten doen er goed aan de uitwisseling van kerstkaarten buiten de deur te houden. Dat doen veel scholen al met de uitnodigingen voor kinderfeest jes. Ook zo'n gebruik met vervelende bijwerkingen. Uitwisseling van kerstkaarten op de basisschool heeft vervelende bijwerkingen Een maand geleden besloot de gemeenteraad de subsidie van 120.000 euro fors te korten. De Klepperhoeve zou in 2019 45.000 euro minder krijgen. Dat zat LPM niet lekker en die partij diende gis- Gemeenteraad Middelburg schroeft bezuiniging op De Klepperhoeve alsnog terug tot 20.000 euro in 2019. teravond een motie in om de be zuiniging te beperken tot 20.000 euro. „De Klepperhoeve is meer dan geiten aaien, meer dan hob byisme", benadrukte raadslid Car- la Doorn. Zo kunnen studenten er stage lopen en zijn er re-integratie- banen, merkte zij op. De LPM kreeg een grote meer derheid van de raad mee. Ook PvdA, WD, CDA, GroenLinks en SP wilden de kinderboerderij bij nader inzien toch ontzien. „We hebben er nog een nachtje over ge slapen en vinden de kinderboerde rij toch een geval apart", liet CDA' leider Wim kant weten. SGP, Christenunie en D66 voel den daar niks voor. „We hebben niet voor niets een besluit over de bezuinigingen genomen. We moe ten Middelburg financieel gezond houden. We hebben het geld ge woon niet", verklaarde SGP'er Paul Moens. Ook D66 hikte tegen de financiële gevolgen aan. Dat is niet nodig, reageerde SP'er Jeroen van Dijen: „We hebben zelfs meer bezuinigd dan nodig, dus er is geld over." De Christenunie benaderde het principieel. „De Klepperhoeve is waardevol, maar als gemeente vinden we ook dat organisaties minder afhankelijk moeten zijn van de overheid", stelde fractie voorzitter Willemien Treurniet. Een poging van de LPM om ook het Dierenasiel Walcheren en vogel- en zoogdierenopvang De Mikke alsnog te ontzien mislukte. De steun van WD, GroenLinks en SP was daarvoor te weinig. Almanak Ze was er zo blij mee, die zesjarige Walcherse jongedame. Een prachtig geluksarmbandje, gratis in de super markt gekregen bij de aanschaf van een fes broodnodige frisdrank. Vol verwachting droeg zij het bandje om haar pols. Want geluk, daar heb je nooit genoeg van. Tot het avond werd en de altijd spraakzame meid plotseling het arm bandje afdeed en terzijde legde. „Ze doen het toch niet", verklaarde zij haar onverwachte actie. Gevolgd door de uitleg aan haar moeder: „Ik mag van jou nog steeds geen hele dag achter de computer." Naturistische nieuwjaarsduik Op het naaktstrand tussen Oostkapelle en Vrouwen polder, achter camping Oranjezon, vindt op nieuw jaarsdag om 14.00 uur weer een nieuwjaarsduik plaats. Een naturistische, welteverstaan. Wie, behal ve leden van de naturisten zwemvereniging Delta Na tuur, een blote duik in het koude water wil nemen, moet zich even inschrijven bij strandpaviljoen Aloha Beach aan de Koninging Emmaweg in Vrouwenpol der. Meedoen is gratis, na afloop is er erwtensoep. Kerstmiddag bij de Herberg In ontmoetingscentrum De Herberg aan het Bel- lamypark in Vlissingen vindt aanstaande zondag middag een kerstmiddag plaats. Anneloes Steglich vertelt een kerstverhaal, onder be geleiding van piano- en fluitmuziek worden kerst liederen gezongen en er is een kersttraktatie. De toegang voor de bijeen komst, die begint om 13.30 uur, is gratis. Consumpties dienen bezoekers wel voor eigen rekening te nemen. Iedereen is welkom. Iets meer animo voor veerdienst Het fietsvoetveer tussen Hansweert en Perkpolder heeft een succesvol jaar achter de rug. In de zomer maanden werden er 2000 passagiers overgezet, 500 meer dan in 2014. Ondanks de subsidie van 10.000 eu ro (Hulst en Reimerswaal betalen elk 5000 euro) en de inkomsten van kaartjes, is de exploitatie niet dek kend voor de exploitant. Vooral voor gezinnen is een overtochtje al snel te duur. Daarom wil de veer dienst voor volgend sei zoen sponsoren zoeken. Bij nader inzien De dorpsraad van Ritthem gaat niet, zoals gisteren abu sievelijk in deze krant stond, door met het verzet tegen hogere windmolens aan de zeedijk. De dorpsraad gaat praten met de initiatiefnemers van de windmolens, om zo tot een compromis te komen over de omvang van de tur bines. Volgens de voorzitter van de dorpsraad, Dolf Snel, hou den de initiatiefnemers niet vast aan de 86 meter hoge windmolens. et begon met de leerlingen van de bovenbouw, maar de afgelo pen jaren gaven zelfs de kleuters van de Prins Willem van Oranje- school in Terneuzen elkaar kerst kaarten. Uiteraard waren die ge schreven door ouders. „De kaar ten leken een moetje te wor den", zegt adjunct-directeur Kim du Puy. „Het schoot zijn doel voorbij. Ouders en leerlin gen kregen het idee dat ze ieder- 'Voor mij hoefde het niet. Het is best veel werk, maar zij vinden het een feestje' een een kaart moesten geven. Op die kaarten stond dan meest al alleen maar een naam. En er zijn ook altijd kinderen die geen kerstkaarten krijgen, of die ze niet kunnen uitdelen omdat hun ouders weinig geld hebben. Dat is extra sneu." De Terneuzense school vroeg ouders om hun kind alleen kaar ten te schrijven voor vriendjes en die bij het schoolhek of thuis te geven. Zo hoeft niemand zich in de klas gekwetst of ongemak kelijk te voelen. „Eén kerstkaart voor de hele groep mag ook." Zeeuwse basisscholen stellen paal en perk aan het uitdelen van kerstkaarten, omdat het jaar lijkse ritueel voor onrust zorgt in de klas. „De leerlingen wer den overspoeld", zegt Gwenny Rijkse, directeur van basisschool Palmenhof in Sint Laurens. „We zijn een kleine school: alle leer lingen gaven iedereen een kerst kaart. Kinderen gingen eikaars kerstkaarten tellen: de één had er vijftien, de ander drie. Dat schiep ongelijkheid en dat wil len we niet. Bovendien is al dat papier slecht voor het milieu. Daarom hebben we dit school jaar vriendelijk tegen de kinde ren gezegd: jullie zien elkaar elke dag, je hóeft geen kerstkaarten te geven." Het Kompas in Oost-Souburg en de Louise de Colignyschool in Vlissingen stuurden ouders en leerlingen de afgelopen jaren een zelfde verzoek als de Palmen hof. Directeur Joost Luteijn van Het Kompas: „Een jaar of zes, ze ven geleden kwamen kinderen plotseling met kaartjes aanzet ten. Dat was daarvóór helemaal niet. Nu is het echt een hype." Een hype die niet alle ouders bevalt, blijkt uit reacties op inter net en bij het schoolplein van de Vlissingse Schoolvereniging Het fonds, een initiatief van Eco nomische Impuls Zeeland, richt zich op startende en doorstarten de ondernemers door een bijdra ge te leveren aan het startkapi taal. Dat helpt vaak om ook ande re financiers over de streep te trekken. Op dit moment staat er voor ongeveer negen ton uit bij ver schillende bedrijven. Het fonds is daarmee vrijwel uitgeput. Het streven is te groeien naar uitein delijk 2,5 miljoen euro, zodat jaar lijks in drie tot vijf bedrijven kan worden deelgenomen. De provincie stort daarom 2,5 ton extra in het fonds. Een van de andere aandeelhouders, ZLM Verzekeringen, verhoogt zijn bij drage met twee ton. Een nieuwe partner, De Zeeuwse Verzekerin gen, draagt 100.000 euro bij. Er lopen nog gesprekken met de Ra bobank over deelname. De uitbreiding van het Partici patiefonds vangt deels het weg vallen van de Kredietunie Zee land op. Dat verstrekte tot juni van dit jaar leningen aan het midden- en kleinbedrijf. ttAppy HOLID^y door Maurits Sep MIDDELBURG. De acties voor het be houd van Kinderboerderij De Klep perhoeve in Middelburg hebben alsnog succes. De gemeenteraad heeft de bezuiniging gisteravond aanzienlijk verzacht. Tip? redactie@pzc.nl VROUWENPOLDER VLISSINGEN HANSWEERT Kerstkaart door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten H Mariëlle den Outer, moeder door Rolf Bosboom MIDDELBURG. Om de economie verder te stimuleren steekt het provinciebestuur 250.000 euro in het Zeeuws Participatiefonds. WWV'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32