Ik heb nooit spijt gehad van amputatie' JjuJdjy/ffjzjfj, fjJ BI Bij kleine groep zou weghalen borst bij kanker verkeerde keus zijn geweest Oncologe raadt vrouwen met borstkanker aan om borstsparend te laten opereren als dat kan. NIEUWS 3 3 1299,- AMSTERDAM. Borstkankerpatiën- ten trokken gisteren aan de bel bij Borstkankervereniging Neder land. Is amputatie van hun borst de verkeerde keuze geweest? Zij reageerden op het onder zoek van het Integraal Kankercen trum Nederland. Daarin zijn tien jaar lang alle borstkankerpatiën- ten in Nederland gevolgd bij wie de ziekte tussen 2000 en 2004 werd ontdekt. Van de groep die een borstsparende operatie met bestraling onderging, is 76,8 pro cent nog in leven. Van de patiën ten die een borst lieten afzetten is na dezelfde periode 59,7 procent nog in leven. Een verschil van 17 procent. Internist-oncoloog Sabine Linn van het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis nam deel aan de stu die. „We weten nog niet precies waar door het verschil komt, maar on rust is volgens ons niet nodig. Er is maar één groep patiënten, 1 a 2 procent, bij wie mogelijk de ver keerde keuze is gemaakt. Dat zijn de vrouwen die een kleine tumor hadden (minder dan 2 centime ter), bij wie de borst is afgezet, maar die na de operatie géén hor monale nabehandeling of chemo- kuur hebben gekregen. Bij deze groep zou het kunnen dat bestra ling een gering voordeel gaf. Na een amputatie worden patiënten niet bestraald, maar na een sparen de operatie gebeurt dit altijd." „Die 17 procent gaat over overle vingskansen. De groep patiënten van wie de borst is geamputeerd, was gemiddeld ouder. Zij stierven ook door andere oorzaken, zoals bijvoorbeeld hart- en vaatziek ten." „Als er borstsparend geopereerd kan worden, dan zeg ik: doen!" „Niet altijd. Wanneer een tumor groot is en de borst klein, dan wordt het lelijk als je voor een be sparende operatie kiest. Dan zal de arts een amputatie aanraden. De verhouding tussen tumor en borst moet zo zijn dat het resul taat na de operatie nog mooi is." „Nee, amputatie is niet nodig. Het belangrijkste is dat de hele tumor wordt verwijderd. Zelfs als de tu mor heel agressief is, dan geven we eerst chemotherapie om de tu mor kleiner te maken, zodat deze daarna vaak sparend geopereerd kan worden." „Dat is niet altijd zo. Bij een ampu tatie kunnen er heel soms tumor cellen achterblijven die niet te zien zijn, maar wel kunnen leiden tot een nieuwe tumor of uit zaaiing. Borstamputatie werd lan ge tijd door patiënten, en door art sen, gezien als de meest veilige be handeling, ondanks studies van tien jaar geleden die toen al aan toonden dat een amputatie dezelf de uitkomst geeft als een borstspa rende operatie mét bestraling." „Dat moeten we onderzoeken. Om het ingewikkelder te maken: er zijn ook vrouwen bij wie de kanker niet terugkeerde na hun borstamputatie. Voor hen zou ra diotherapie overbehandeling en dus overbodig zijn." Amputeren. Inge Stoffels neemt het besluit eigenlijk al tijdens het eer ste gesprek met de arts, vrijdag op de kop af vijftien jaar geleden. Het knobbeltje in haar borst blijkt kwaadaardig te zijn. „Weg is weg, dacht ik." De verpleegkundige uit Amstelveen werkt net zes weken in het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis, gespecialiseerd in kankerzorg. Ze is 35 jaar en heeft een dochter van anderhalf. „Een borstamputatie is een enorm verminkende operatie, maar ik heb het zelf niet zo ervaren. Ik wilde één ding: verder leven en mijn dochter zien op groeien. Dat was het belangrijkste." Haar cupmaat vormt letterlijk een klein geluk bij een ongeluk. „Ik heb kleine bor sten, cup A, en de tumor was 2 centimeter. Verwijderen doen ze altijd ruim, dus dan zou er sowieso weinig overblijven. Dat maakte het voor mij makkelijker om de keu ze te maken. Mijn man heeft er nooit proble men mee gehad." Het scheelt ook dat ze op haar werk al diverse malen in aanraking is gekomen met vrouwen die eveneens een borst hebben verloren. De verpleegkundige schrikt niet zo snel van een litteken op de plek waar een tepel hoort te zitten. Ze gaat onder het mes, volgt een chemo- kuur van vier maanden en krijgt tien jaar hormoontherapie om een nieuwe tumor niet de kans te geven. Bestraling maakt geen deel uit van de behandeling. „Ik werd geamputeerd, dus ik kreeg geen bestraling. Het was dé behandeling in die tijd." Pieke ren of de beslissing om te amputeren wel de juiste is geweest, doet ze niet. „Toen ik ziek werd, hoopte ik dat ik de 40 zou ha len. Ik ben nu 50, sinds een jaar ben ik officieel geen patiënt meer. Ik heb al vijftien mooie jaren gehad." Dat vrou wen die korter geleden behandeld zijn, door het nieuwe onderzoek gaan twijfelen aan de juist heid van hun keuze, kan In ge zich levendig voorstellen. „Die eerste paar jaar na de behandeling zijn heel onze ker. Nu is de behandeling van borstkanker ook beter toe gespitst op het individu dan in mijn tijd. Maar als wij elkaar over tien jaar zouden spreken, is er weer nieuw onderzoek waaruit blijkt dat een andere behandeling net iets beter is. Dat is de medische wereld." 8 dagen vlieg-bus rondreis Rome, Sorrento Amalfi Schatten van Sicilië 16 dagen vlieg-bus rondreis 'Wild' Zuid-Afrika 8/11 dagen vlieg-bus rondreis Hoogtepunten van Ierland 8/15 daagse vlieg-bus Rondreis Portugal Excursiereis Madeira 8 dagen vlieg-bus Rondreis Andalusië WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 Onderzoek leidt tot onrust door Hanneke van Houwelingen en Heieen Boex Wie moet zich zorgen maken? Maar het verschil is niet 1 a 2 pro cent, maar 17. Hoe zit dat? Er komt een borstkankerpatiënte op uw spreekuur. Welke behandeling stelt u, na deze nieuwe studie, voor? Valt er altijd te kiezen tussen een am putatie of borstsparende operatie? Maar dat is een cosmetische reden. Is er ook een medische reden om een borst te amputeren? Veel vrouwen denken misschien: haal mijn borst er maar helemaal af, dan is de kanker tenminste weg. Dus voortaan ook alle patiënten be stralen na een amputatie? Inge Stoffels, foto Marco Okhuizen door Heieen Boex Diverse vertrekdata in 2016 -rf fwl Diverse vertrekdata m 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3