Fed kan rente verhogen, maar wel in kleine stapjes FNV steekt extraatje van ontslag in eigen zak ECONOMIE 21 Oudere laat prijs huis meer dalen Crolsch en Peroni gewild deondernemer.nl de ondernemer komt verder met ©NDEPNEMEP Oudere woningverkopers heb ben tijdens de crisis de verkoop prijs van hun huis meer laten da len dan jongere verkopers. Dat meldt het Kadaster op basis van eigen onderzoek naar woning transacties in de periode 2008-2014. Ouderen van boven de 75 jaar verkochten hun wo ning vorig jaar voor een prijs die 17 procent lager lag dan in 2008. Verkopers van 36 tot en met 45 jaar lieten de prijs met 9 procent zakken. Een van de verklaringen is dat oudere verkopers meestal geen nieuwe woning kopen als zij hun woning hebben ver kocht. Verschillende partijen azen op de biermerken Peroni en Grolsch, die SABMiller wil verkopen om te kunnen fuseren met AB InBev. Peroni zou 938 miljoen euro en Grolsch 268 miljoen euro waard zijn. Voor het eerst in tien jaar gaat de Fed, het stelsel van Amerikaanse centra le banken, de rente ver hogen. En dat werd tijd ook, me nen de meeste economen. Want de lage rente dreigt meer kwaad dan goed te doen. Stimuleren was jarenlang het beleid van de Fed. De economie onttrok zich moeizaam aan de kre dietcrisis, dus werden alle midde len ingezet om de economie weer aan de praat te krijgen. De Fed ver laagde de rente keer op keer en zet te ondertussen de geldpers aan. Het beleid werkte. De Ameri kaanse economie groeit al weer een paar jaar en de werkloosheid daalt fors, in een paar jaar tijd van 10 procent naar 5 procent. Belang rijker, de Amerikaanse groei is in middels zo sterk dat tegenvallers elders in de wereld geen bedrei ging meer zijn. Dat betekent dat de lage rente en de honderden miljarden die de Fed in de economie pompte niet meer nodig zijn. Daarom moet het beleid snel maar zorgvuldig worden aangepast, meent Sylves ter Eijffinger, hoogleraar monetai re economie. „Al dat geld zorgt voor zeepbellen in de economie. Daar moet een einde aangemaakt worden." 'Als je de rente te snel verhoogt, vergroot je de kans op een crash' In de zoektocht naar rendement werd het geld steeds speculatiever belegd. Dat bleek uit de markt voor junk bonds, de meest risi covolle bedrijfsobligaties. Daar werd steeds meer in belegd, om dat daar nog wel wat rendement te behalen viel. Vorige week ver bood een fonds dat in junk bonds belegt zijn beleggers om uit te stappen. Beleggers zijn bang dat de markt voor junk bonds de eer ste zeepbel is die leegloopt. De aandelenmarkten zijn ook fors gestegen de afgelopen jaren. En een crash op de aandelenmarkt kan wel eens tot een nieuwe reces sie leiden. „Dat wil de Amerikaan se president natuurlijk niet heb ben, een recessie in een verkie zingsjaar", zegt Eijffinger. Vandaar dat er nu moet worden ingegre pen door de Fed. Maar dat moet wel gedoseerd gebeuren, waar schuwt Eijffinger. „Langzaam de rente verhogen, in kleine stapjes. Zo loopt de lucht uit de koersen, maar wel geleidelijk. Als je de ren te te snel verhoogt, vergroot je de kans op een crash." De Amerikaanse economie kan een renteverhoging wel hebben. De economische groei wordt met 0,5 procent gedrukt door een ren teverhoging, is berekend. Met een groei van 3 procent is dat geen pro bleem. De dollar stijgt in waarde door de renteverhoging. „Dat is na delig voor de export in de VS", zegt Eijffinger. „Maar ze hebben ja renlang van een zwakke dollar kunnen profiteren toen Europa een dure euro had. Nu is de situa tie omgekeerd." ROTTERDAM. Vakbond FNV be loofde eind vorig jaar, toen de Rotterdamse bakkerij Klootwijk een forse reorganisatie doorvoer de, een extra vergoeding voor de bondsleden. „Het is een zeer ma ger sociaal plan geworden, waar bij er voor de leden nog een extra vergoeding geldt van drie maal de jaarcontributie van de bond", schreef FNV-bestuurder Leo van Beekum. Maar het 'doekje voor het bloe den' hebben de tien bondsleden tot op de dag van vandaag niet gehad. Nog geen cent van de klei ne 600 euro. Wat blijkt: de FNV houdt het totaalbedrag in eigen zak en verrekent het met 'het lid maatschap voor de komende drie jaar'. Hennie Haas, een oud-medewerker van Kloot wijk, is verontwaardigd. „Ik had natuurlijk liever het geld gekre gen. Wat heb ik aan een gratis lidmaatschap als ik geen werk heb?" Bij de FNV bevestigen ze de constructie. „We hebben be sloten het bedrag niet uit te ke ren, want anders blijft er na be lastingen bijna niets meer over. Het is nu een gratis lidmaat schap." Arbeidsrechtdeskundige Evert Verhulp vindt noemt vreemd. „Wees duidelijk. Laat de bondsleden kiezen. Dan voor kom je het beeld dat de bond de eigen kas spekt." Marcel Schippers is geboren en getogen in Lochem. Hierdoor is hij ook een beetje verliefd geworden op zijn werkgebied. "Het is de tuin van Nederland". Het verbaast hem dan ook niet dat de mensen die ooit zijn vertrokken weer terug komen in Lochem. Hij werkt al bijna 20 jaar samen met Jenne de Haan. Ze hebben aan één woord genoeg. Van oprichter Bert Makkinga krijgen ze de vrijheid om te doen waar ze goed in zijn. Een vrijheid waar Marcel erg dankbaar voor is. I lij haalt veel uit het platform De Ondernemer. Met name hoe andere bedrijven meegaan met de tijd. Bedrijven die, net als hij, bezig blijven met innoveren. O WOENSDAG 16 DECEMBER 2015 2,3% De Nederlandse detailhandel heeft in oktober 2,3 procent meer omzet gedraaid. De stijging werd zowel bij food- als bij nood-foodwinkels gemeten. door Peet Vogels AMSTERDAM. Een renteverhoging in de VS slaat de zeepbellen uit de economie. Maar de Fed moet het wel heel gedoseerd doen. Sylvester Eijffinger hoogleraar MAGAZINE I PLATFORM I EVENTS KOM OOK VERDER MET DE ONDERNEMER. Schrijf je in en volg een gratis socialmedia-webinar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23