Geen eindejaarsrally door Mario Draghi Eurogroepvoorzitter voor het eerst in debat met voltallige Europees Parlement 20 Apple: geheim lab in Taiwan Mild weer zit H&M dwars Nederland gaat het komende halfjaar als Europees voorzitter alles op alles zetten om snel de Bankenunie af te ronden. Apple heeft een geheim labora torium geopend in het noor den van Taiwan. Bronnen meldden dat in de plaats Long tan gewerkt wordt aan nieuwe beeldschermtechnologieën voor iPad en iPhone. S5 't 5 - t t Met het uitblijven van de echte winter valt ook de verkoop van winterkleding tegen. De omzet van H&M kwam in het vierde kwartaal uit op 48,7 miljard Zweedse kroon (5,2 miljard euro), iets lager dan was verwacht. STRAATSBURG. „Als we één les uit de crisis kunnen trekken, dan is het dat we projecten moeten afma ken en niet met half voltooide in stellingen moeten werken", aldus Jeroen Dijsselbloem gisteren in Straatsburg. Volgens de eerder dit jaar herko zen eurogroepvoorzitter is de Ban kenunie, die de risico's van omval lende banken bij aandeelhouders en schuldeisers legt in plaats van bij de belastingbetaler, 'belangrij ker dan welk project ook' om tot economisch herstel te komen. Europa blijft te vaak halfweg steken en heeft in zijn crisisbestrij- ding ook fouten gemaakt, erkende hij. „Natuurlijk hebben we fouten gemaakt, we moesten in haast en in onbekend terrein noodinstru- menten opbouwen." Maar behalve in Griekenland, al dus de Nederlander, is er intussen wel overal groei en ook in Grieken land komt die er: „Wees niet nega tief over wat we hebben bereikt." Om vervolgens te pleiten voor een economische en monetaire unie die 'schokbestendig' is én voor af bouw van de nog steeds hoge schuld 'van landen, huishoudens en soms het mkb'. Dijsselbloem zorgde gisteren voor een absolute primeur door als eerste eurogroepvoorzitter ooit in volle zitting het Europese half rond in Straatsburg te betreden. Het leverde hem een dikke kus van CDA-leider Esther de Lange en een ferme handdruk van Parle mentsvoorzitter en partijgenoot Martin Schulz op. Die sprak zelfs van 'een stap vooruit voor de democratie'. Net als zijn voorganger gaat Dijssel bloem zowat elke drie maanden in debat met de financieel en eco- We kunnen niet blijven rekenen op de lage olieprijs. Groei moeten we hebben' nomisch specialisten van 'Econ', maar nooit met het voltallige EP. 'Erg intimiderend', vond hij de im posante zaal met 751 Parlementa riërs, maar in zijn inleidende praatje was daar weinig van te merken. Hooguit daarna, toen hij in het verkeerde bankje plaatsnam. „Dat is voor de staatshoofden", corri geerde Commissievoorzitter Jun- cker meteen. „Dat wordt u vast ook nog, maar nu moet u ergens anders gaan zitten." In het debat waarschuwde Jun- cker, zelf eurogroepvoorzitter vóór Dijsselbloem, dat de crisis niet voorbij is: „Het herstel is zeer fra giel. We mogen niet achterover leunen." Dijsselbloem was dat met hem eens. „We kunnen niet blijven rekenen op gunstige facto ren als de lage olieprijs en het on dersteunende beleid van de ECB. Hervormingen en groei moeten we hebben." Meer had het Parlement niet nodig om in zijn klassieke links/rechts-modus te vervallen. Want groei willen ze allebei, maar zeker rechts niet door oplopende schulden. „U bent hier in een ver deeld Parlement", aldus Vlaams Belanger Gerolf Annemans. Dijs selbloem: „Dat is heel goed, ik ben zelf tien jaar Kamerlid geweest. Als je daarna maar tot gezamen lijk beleid kunt komen" ~W" "W" et is een teleurstel- I 1 lende december- I maand. Met dank JL JL aan Mario Draghi', zegt Corné van Zeijl van vermo gensbeheerder Actiam. De presi dent van de Europese Centrale Bank had zich de afgelopen jaren ontpopt tot de grootste vriend van beleggers. Steeds verraste Draghi de markten door weer meer te stimuleren dan verwacht, of door nieuwe renteverlagingen. En dat zou begin december weer gebeuren. De weken vooraf gaand aan de persconferentie had de bankpresident de verwachtin gen al hoog opgeschroefd. Toen hij op 3 december aankondigde dat er niet extra, maar alleen lan ger gestimuleerd zou worden, viel het de markten zwaar tegen. „Voor Draghi stond de AEX op 470 punten. En nu op 424", illus treert Van Zeijl de teleurstelling. Het is niet eerlijk om alle schuld in de schoenen van Draghi ter schuiven, meent Jos Versteeg, analist bij zakenbank Theodoor Gillissen. „De lage olieprijs speelt ook mee. En de onzekerheid of de Fed de rente wel of niet verhoogt. Dat leidt tot onzekerheid." Van Zeijl wijst ook op andere factoren. „De olieprijs speelt zeker een rol. Maar het speelt breder, bijna alle grondstoffen zijn in waarde gedaald." Dat zie je terug in de koersen van aandelen die grondstoffen produceren, zoals Shell en Arcelor Mittal. Toch kan december minder be roerd uitpakken dan nu lijkt denkt Versteeg. „Als de Fed aan kondigt dat de rente maar in een heel matig tempo omhooggaat kan dat voor opluchting zorgen en dan kunnen koersen weer stijgen. Maar het hele verlies goedmaken zie ik niet gebeuren." Economie V h.' A J' J jl Dijsselbloem: 'Risico weg bij de belastingbetaler* door Frans Boogaard Jeroen Dijsselbloem voorzitter eurogroep Mario Draghi heeft zich niet populairder gemaakt onder beleggers door geen extra stimuleringsmaatregelen aan te kondigen, foto Eric Vidal/Rtr. door Peet Vogels De eindejaarsrally is een jaarlijks te rugkerend onderwerp onder beleg gers. Het is één van die ijzeren beurswijsheden, dat aandelenkoer sen in december altijd stijgen. En vaak klopt dat ook. Maar dit jaar is het een bijna-zekerheid dat het niet gaat lukken. Want de beurs ging keihard onderuit. Jean-Claude Juncker (r.) wil Jeroen Dijsselbloem aan zijn hart drukken in het Europees Parle ment. foto Vincent Kessler/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22