TO©S Vier inbrekers zetten supermarkt op z'n kop Brandbrief aan CdK over vluchtelingen Goes Veel tweets over Tour en rellende Duitsers Beati pauperes spiritu 2 NIEUWS ,-a? izma De Stelling Reageer op pzc.nl Ik word blij van elke kerstkaart. Uw Mening ONEENS Van 't Hek weer onwel Zeeuwse politieserie Geld voor plan College paul kusters woensdag Guido van der Heijden Geen wetenschappe lijk onderzoek bevat te ooit zo vaak het woord bullshit als 'On the reception and detection of pseudo-pro- found bullshit'. De Canadese wetenschapper Gordon Pennycook deed onder zoek naar bullshit. In de ogenschijnlijk gortdroge wereld van de wetenschap valt soms best te lachen. Wat precies is bullshit? Wat voor de een onzin is, is voor de ander Verborgen betekenis transformeert ongeëvenaarde abstracte schoonheid een diepe wijsheid. Daarom ge bruikten de onderzoekers een bullshitgenerator. Deze genereer de zinnen zonder enige over dachte betekenis, door willekeu rige, gewichtig klinkende woor den te combineren. Het leverde verwarrende juweel tjes als 'Verborgen betekenis transformeert ongeëvenaarde ab stracte schoonheid'. Daarnaast kregen de testpersonen wijshe den van holistisch goeroe Dee pak Chopra voor ogen. Tenslotte moesten de respondenten aange ven wat ze vonden van stellin gen als 'een pasgeborene heeft veel zorg nodig'. Op de vraag welke zinnen het meest betekenisvol waren scoor de de goeroe niet beter dan de bullshitgenerator. Maar een verschil in de testperso nen tekende zich af. De respondenten die de wille keurige onzin van de bullshitge nerator en de wijsheden van eso- therisch denker Chopra niet van elkaar konden onderscheiden, bleken ook cognitief, zowel taal kundig als rekenkundig behoefti- ger. Dezelfde groep bleek ook vaker in samenzweringstheorieën, al ternatieve geneeswijze en in pa ranormale verschijnselen te gelo ven. Ofwel: eindelijk is het weten schappelijk aangetoond samen- zweringgekkies, tarotlezers, As tro tv-bellers en Derek Ogil- vie-gelovers zijn dom. Ze zullen dit niet geloven, vrees ik. Ik denk dat ze er te stom voor zijn. Zeeland moet doorgaan met de 72-uursopvang voor vluchtelingen. toosenherik.nl O SJOEMELSOFTWARE WOOR& VAM HET JAAR sjoemelpremier. Cabaretier Youp van 't Hek heeft gisteravond zijn voor stelling in de Schouwburg in Middelburg moeten af breken. In de pauze is hij opnieuw onwel geworden. „Het is niet levensbedrei gend", weet directeur Frans Lievens van de Schouwburg in Middel burg. „Het eerste uur van de voorstelling ging het nog goed. Maar in de pauze werd hij onwel." Geruime tijd is er een arts bij Youp geweest. Van 't Hek hoefde weliswaar niet naar het ziekenhuis, maar is direct door zijn chauf feur naar huis gebracht. „Het publiek was begrip vol", zegt Lievens over de reacties na de gebeurtenis. Producent Florad uit Goes werkt aan een politieserie. Hoofdfiguur is inspecteur Renz Vos uit de gelijknami ge boekenreeks. Deze week komt de trailer van de tweede aflevering op You- tube en op www.sponsor- film.nl. De serie speelt in Zeeland en Utrecht en is gestart dankzij belangstel ling van een aantal Neder landse televisiezenders. Het provinciebestuur trekt 185.000 euro uit voor het opstellen van een business plan voor een tweede uni versity college in Zeeland, gericht op engineering en ondernemerschap. Het plan voor dit Bèta College wordt opgesteld door Hans van Duijn, oud-rector mag nificus van de TU Eindho ven. Het moet medio vol gend jaar gereed zijn. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Eigenaar Jaap de Berg werd in de nacht van maandag op dinsdag rond kwart over vier gewekt door het alarm. Hij was snel ter plaatse, anderen nog eerder, maar de daders waren al gevlo gen. „Op camerabeelden is te zien dat ze met z'n vieren wa ren", vertelt hij. „Jonge gasten met trainingspakken aan. Ze zijn niet te herkennen, want ze droe gen allemaal een bivakmuts." De kraak heeft al met al niet meer dan drie minuten geduurd. Het viertal probeerde eerst het glas van de schuifdeuren in te tik ken. Toen dat niet lukte, hebben ze de deuren geforceerd met een koevoet. Het was de dieven dui delijk te doen om de sigaretten. Daarvan is een grote hoeveel heid meegenomen. De schade loopt in de tienduizenden eu ro's. De inbrekers hebben schade aangericht aan onder meer de si- garettenkast en de kassa's. Omdat de technische recher che al vroeg ter plaatse was om sporen veilig te stellen, hebben klanten nauwelijks hinder onder vonden van de inbraak. „Kort na acht uur konden we weer gaan draaien met één kassa", vertelt De Berg. Wat blijft is het nare ge voel voor de eigenaren. „On macht, woede, verdriet", liet Le- vina de Berg - de echtgenote van Jaap - weten via Facebook. „Maar we gaan door!" Vrijwilligers van de werk groep zijn onlangs op bezoek ge weest in Goes, omdat een aantal vluchtelingen eerst in een crisis opvang in IJsselstein verbleef. Adequate medische en psychi sche hulp zou niet worden gebo den, mensen worden 'afge scheept met een paar paraceta- molletjes', aldus de werkgroep. Verder is onder meer het eten smakeloos en te weinig ('Men heeft zelfs een keer beschimmel de boterhammen gegeten omdat er niks anders beschikbaar was') en zou het veel te koud zijn in de hal. De werkgroep dringt er bij Polman op aan om met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) in overleg te gaan over verbetering. Woordvoerder Robert Ploeg van het COA 'kent de geluiden'. „Onze zorg, begelei ding en onderdak zijn gewoon goed. We voeren rijksbeleid uit en faciliteren, maar organiseren zelf niets." Bij de Zeelandhallen vond maandagavond laat een vechtpartij plaats tussen drie vluchtelingen. Twee mannen van 25 en 31 jaar zijn aangehou den op verdenking van mishan deling van een 21-jarige man. Hij was hard tegen zijn kaak gesla gen. Alle drie de betrokkenen hadden vermoedelijk te veel alco hol gedronken, aldus de politie. De etappe waarbij de Duitser Greipel als eerste over de streep kwam, zorgde voor de meeste be richten op één dag in 2015 en laat daarmee de rellende Duitsers en het vastgelopen containerschip in Vlissingen achter zich. De top-10 van meest bespro ken onderwerpen wordt aange vuld met de extra opvangcapaci teit voor vluchtelingen in Goes, Concert at Sea, de Provinciale Statenverkiezingen, de in Zee land neergestreken 'seksrabbijn', het gekapseisde schip in Hoofd plaat, vastgebonden kinderen bij een overval in Clinge en het Be vrijdingsfestival. Van alle 36 miljoen tweets waar een Nederlandse plaats naam, gemeente of provincie is genoemd in 2015, werd in bijna 1,5 van de gevallen gesproken over Zeeland, ruim 500.000 keer. Hiermee worden er relatief wei nig berichten over Zeeland op Twitter geplaatst, over alle ande re provincies werd meer getwit- terd, de meeste berichten gingen over Noord-Brabant. 426 reacties EN POLITICUS VAN HET JAAR MIDDELBURG GOES MIDDELBURG GOES Marinus Schroevers algemeen directeur ZLM Marinus Schroevers wordt per 1 januari algemeen di recteur van ZLM Verzekerin gen in Goes. Schroevers (45), die nu di recteur Verzekeringszaken is, volgt algemeen directeur Bram de Jonge op. De Jon ge was sinds 1994 de top man van ZLM Verzekerin gen. Hij gaat binnenkort met pensioen. Oscar Mons- houwer (44) wordt direc teur Verzekeringszaken. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND. Slechts twee minuten waren de inbrekers bin nen. Dat was lang genoeg om een enorme ravage aan te richten in de Spar-supermarkt aan de Ach terstraat in Sint Philipsland. De ravage in de winkel was groot. foto Facebook/Levina de Berg door Luc Oggel GOES. De werkgroep 'COA dit kan (veel) beter' uit IJsselstein heeft een brandbrief geschreven aan Commissaris van de Koning Han Polman over de noodopvang van vluchtelingen in de Zeelandhallen in Goes. Daar schort volgens de werkgroep veel aan. VLISSINGEN. Op de dag dat de tweede etappe van de Tour de France aankwam op Neeltje Jans zijn de meeste berichten op Twit ter geplaatst over de provincie Zeeland, zo blijkt uit een social media-analyse van Buzzcapture.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2