üïKKSffi* 'Mag ik dan bij jou' van Claudia de Breij staat op nummer 4 in de Top 2000. Hoe een theaterlied uitgroeide tot een klassieke nederpopsong. I Wki- Het is het jaar van de re volutie in de Top 2000. Na de verrassende machtsovername van John Lennons Imagine als nummer 1, is ook Boudewijn de Groot zijn troon kwijt. Claudia de Breij stijgt met Mag ik dan bij jou naar de 4e plek en gaat daarmee De Groots Avond voorbij als hoogst ge klasseerde Nederlandse lied. De Breij blijkt zes jaar geleden een klassieke ne derpopsong te hebben geschreven. De Breij (40) reageert juichend op haar plek bij de hoogste vijf, boven er kende Top 2000-grootmachten als Led Zeppelin, Deep Purple en Pink Floyd. „Onvoorstelbaar. Met mijn liedje boven de Beatles en de Rolling Stones. Dat is lmag'ne John Lennon Bohemia Rhap*"* Queen Hotel California Mag ik dan bij jou? Claudia de Breij Stairway to Heaven Led Zeppelin piano Man Billy J°el Avond Boudewijn de Groo Child in Time Deep Purple wish You Were Here Pink Floyd Fix You Coldplay toch niet normaal? Heel bijzonder dat je zoiets persoonlijks maakt, wat zoveel mensen vervolgens ook weer als per soonlijk ervaren." De cabaretière schreef het nummer in 2009 voor haar voorstelling Hete Vre de. De Breij: „De zin over het onweer komt uit mijn jeugd. Als het donderde vond ik dat eng, maar dan weer niet eng genoeg om helemaal de trap af naar mijn ouders te gaan. Wel naar de kamer van mijn vier jaar oudere broer Dennis. Het enige wat ik hoefde te vragen: mag ik bij jou?" Het nummer valt goed in de theater zalen, verschijnt op cd, maar bereikt pas in 2011 een groter publiek als De Breij het in het programma van Paul de Leeuw in duetvorm met de gastheer zingt. Een jaar later bereikt de song heel even de Top 40 nadat De Breij Mag REDACTIE Veilige armen Dit liedje gaat voor mij over on voorwaardelijke liefde. Wat er ook gebeurt, er is er één op wie je altijd kunt terugvallen. Door dat kinderlijke 'als ik bij jou mag, mag jij bij mij' moet ik altijd aan mijn drie kinde ren denken. Ik wil hen zo graag beschermen, tegen alles: van de spoken in de nacht en hun eerste liefdesverdriet tot die onzekere wereld waarin ze opgroeien en waar aanslagen er helaas bij lijken te horen. Ze tegen alles beschermen gaat niet. Maar wat ik wel kan doen: hun keer op keer laten weten dat, wat er ook gebeurt, er thuis altijd een paar veilige armen wachten. Hoe groot ze ook worden. En ook zonder dat ze dat hoeven te vragen, overigens. ik dan bij jou zingt in de uitzending van De Wereld Draait Door, na het ski-onge luk van Prins Friso. Het lied wordt geen grote hit (29 is de hoogste positie) maar krijgt wel een nieuw leven als hymne voor begrafenis sen en als troostlied na de ramp met vlucht MH17. De afgelopen drie jaar staat de song vrijwel onafgebroken bij de populairste songs van muziekwinkel iTunes. Dit jaar zong Jeroen van der Boom een ver sie in televisiespektakel The Passion. Die single haalde de eerste plaats in de iTu- nes-lijst. In de Top 2000 steeg De Breijs Mag ik dan bij jou vorig jaar al naar plaats 19. „Ik had de in de krant gepubliceerde lijst op het toilet gehangen. Mijn zoon, toen 6 jaar, vroeg wat er op die poster stond. Ik legde het uit. Zijn reactie: 'Oh, dus die 18 die er boven staan, vinden mensen pas écht te gek.' Dat relativeer de wel weer fijn." Toch kan De Breij haar kroost nu ver tellen dat moeder een echte evergreen schreef. Ze moet lachen. „Een ever green. Dat is toch wel een droom, het hoogst haalbare. Gelukkig gaat het om een nummer dat ik zelf nog steeds heel graag zing. Je zou maar een grappig zo- merhitje hebben, dat je vervolgens je ÖfsTMACAZINE COLUMNI Enge mensen Ooit, lang geleden, deed ik mee met een ontgroening van een studentenvereniging. Iets wat een spel had moeten zijn, ontspoorde in persoonlijke ve tes. De onderdrukkers tegen mij, ik tegen de onderdruk kers. Blijkbaar ben ik niet zo goed in het accepteren van ti rannie. Sindsdien hoop ik dat ik - als we hier ooit weer naar net zulke enge mensen moe ten luisteren als in de Tweede Wereldoorlog, of zoals nu in Syrië - volmondig ja zeg als ie mand wil schuilen. Dat is wat ik voel als ik Claudia de Breij hoor zingen. Ja, jij mag bij mij. Kom maar, ik probeer je te be schermen. Tegen al die enge mensen. En misschien mag ik dan ook bij jou. Ooit, als het moet. hele leven wordt nagedragen." Opmerkelijk genoeg volgt De Breij, zelf aanbidster van Barbra Streisand, Ca role King en Ramses Shaffy, met Mag ik dan bij jou ongeveer dezelfde route naar Top 2000-succes als Boudewijn de Groot met Avond. Die song bereikte in 2005 de eerste plaats van het liedjesklas sement, maar haalde zelfs nooit de Top 40. In 1997 bleef Avond in de tipparade steken, maar omdat De Groots theater publiek verliefd werd op het lied, stond de song in de eerste editie van de Top 2000 in 1999 toch op nummer 428. Daarna werd Avond, dat al in 1973 werd geschreven en door Rob de Nijs opgeno men, steeds populairder als liefdeslied. Dit jaar zakt Avond van 5 naar 7. In de top 10 van de lijst valt verder de binnenkomst van Coldplay op. De Britse band stond al eens bij de hoogste tien met Viva La Vida en Clocks, maar doet dat nu voor het eerst met Fix You. De koningin van het muziekjaar 2015, Adele, leek verzekerd van een plek in de top 10 (ze stond met Someone Like You in 2011 al op 6), maar ontbreekt daar toch. anniek van den brand redacties Het komt goed Je zit achter het stuur, op weg naar je werk, je vraagt je af of je wel getalenteerd genoeg bent voor die klus, of ze je niet schromelijk overschatten, of je niet door de mand zult vallen. Terwijl je je auto door de pits laveert, weet je zeker: je bent niet getalenteerd genoeg, ze overschatten je schromelijk, je zult door de mand vallen. Tus sen al die weinig opwekkende gedachten door, luister je met een half oor naar de radio. In eens denk je: hoor ik het goed? Ja, ze zingt het echt: 'En als ik iets moet zijn, wat ik nooit ge weest ben, mag ik dan bij jou?' Ineens weet je: ja, dan zou ik bij hem mogen, bij mijn man. Dus komt het goed. Die file, dat baantje, alles. En altijd - dat ook. Met dank aan Claudia. door Stefan Raatgever de klassering van vorig jaar Vanmiddag om 17.30 uur maakt Marco Bor- sato op NPO Radio 2 de volledige lijst be kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17