Dit moet doen voor het milieu I Ceenstijl blaast verkeerde dorp op Bieden op de knopen van de Iron Lady Onderzoek borstkanker Borstsparende operatie met bestraling geeft bij borstkanker veel hogere overlevingskans dan amputatie. WÊm mm Zeeuwse klimaat top vijf ROTTERDAM. Vrouwen bij wie een borst is afgezet vanwege kanker, overlijden veel vaker dan vrouwen die een borstsparende operatie on dergaan. Het gaat om een verschil van iets meer dan 20 procent, blijkt uit onderzoek van het Inte graal Kankercentrum Nederland. Het onderzoek is uitgevoerd on der een groot aantal vrouwen in Nederland die lijden aan borstkan ker. In de groep van vrouwen die een borstsparende operatie met bestraling krijgen, is 76,8 procent na tien jaar nog in leven. Van de patiënten die een borst lieten af zetten, is na dezelfde periode jaar 59,7 procent nog in leven. Het verschil wordt mogelijk ver oorzaakt door de bestralingen, die vrouwen na een borstsparende operatie altijd krijgen. Die behan deling is na amputaties niet stan daard, daar wordt per individu be keken of die moet worden toege past. Sabine Siesling van de univer siteit Twente, die het onderzoek begeleidde, zegt daarover: „Het lijkt erop dat de radiotherapie het verschil maakt." Er moet nog vervolgonderzoek gedaan worden om te kijken of het inderdaad aan de bestraling ligt en of er niet voor moet wor- In Hart&Ziel Huppelend 100 worden in de blue zones 1 Woningen den gekozen ook na een amputa tie vaker bestralingen in te zetten, om eventuele toekomstige uit zaaiingen tegen te gaan. In sommige gevallen maken vrouwen zelf de keuze voor een amputatie. „Dat kan bijvoorbeeld omdat hun thuissituatie het niet toelaat. Radiotherapie is best belas tend, het betekent dat je elke dag naar bijvoorbeeld een kliniek toe moet." Dat kan moeilijk zijn als ie mand kleine kinderen heeft, of een hele drukke baan. 'Het lijkt erop dat de radiotherapie het verschil maakt' Siesling ziet in dat haar onder zoek zuur kan zijn voor vrouwen die in het verleden kozen voor een amputatie en die nu horen dat hun overlevingskansen daar door wellicht tegenvallen. „Maar het is dankzij deze vrouwen dat we nu tot nieuwe inzichten zijn gekomen. In de toekomst kan de keuze met behulp van goede voor lichting nog meer weloverwogen gemaakt worden dan nu al ge beurt." Dat het onderzoek is uitge voerd met de Nederlandse Kanker registratie waarin alle Nederland se vrouwen die borstkanker heb ben zitten, is bijzonder, aldus Sies ling. Vaak wordt uit een veel be perktere groep geselecteerd. Onder Amerikaanse artsen - het onderzoek is in dat land gepre senteerd - hebben de resultaten al veel opzien gebaard. Daar wordt sneller dan in Nederland door vrouwen gekozen voor amputatie. - Sportverenigingen Maak huizen milieuvriendelijker, vervang vervuilende diesel, rijd samen in elektrische auto's, stimuleer lokale energiecoöperaties en pas sportaccommodaties aan. Pak deze sectoren aan en je maakt concreet werk van het klimaatakkoord, betoogt de Zeeuwse Milieufederatie. „Vuurwerktijd! Dus worden er weer complete dorpen van de bo dem gevaagd door bij elkaar ge knutselde bermbommen", schrijft Geenstijl. Op een video die boven het be richt staat, is te zien hoe op straat een zware vuurwerkbom wordt af gestoken met een vlammenzee als gevolg. Wie Ovezande een beetje kent, ziet echter dat het niet om het Bor- selse dorp gaat. In werkelijkheid is de kerk van Yerseke te zien. Geen stijl heeft dat later overigens aan gepast. Het filmpje blijkt bovendien oud te zijn. Dat merken sommige zogeheten reaguurders al op in een reactie onder het bericht op de website van Geenstijl. De ge meente Reimerswaal bevestigt dat. „Er zijn recent geen meldin gen binnengekomen van een der gelijk incident", laat een woord voerster weten „We hebben het nagevraagd bij de politie. Die weet ook van niets." PAGINA 14 15 Bestralen beter dan amputatie door Carla van der Wal 76,8 procent van de vrouwen die een borstbesparende operatie met bestraling krijgen is na tien jaar nog in leven. Van degenen die een borst lieten afzetten 59,7 procent. www.pzc.nl Editie WALCHEREN DINSDAG 15 december 2015 257e jaargang nr. 295 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 .0 Vanavond weer regen Zeeland Sabine Siesling, universiteit Twente Stem Steur door Rob Paardekam YERSEKE. 'Vuurwerkbom blaast Zeeuws dorp op.' Dat kopte het po pulaire weblog Geenstijl gisteren. Met daarbij de mededeling dat het om Ovezande zou gaan. 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1