Ridge 'de Kogelkopper' blijft dit jaar binnen Flinke cultuuromslag nodig om nieuwe klimaatdoelen te halen 8 NIEUWS De afspraken uit het klimaatakkoord hebben grote gevolgen: elektrisch autorijden, niet stoken op aardgas en onze industrie moet op wind, zon en biomassa gaan draaien. 'Ik werd licht in mijn hoofd en enorm duizelig, ik dacht van de drank' vergaderen overeen. „Als we dat serieus willen, dan zal de wereld tegen 2050 C02-neutraal moeten zijn", zegt programmadirecteur Si- ble Schone van het Utrechtse Kli maatbureau HIER. „Dat betekent voor Nederland: aardgas voor ver warming vervangen door warmte pompen, warmtenetten en groen gas, uiteindelijk volledig elek trisch autorijden, en de industrie vergroenen door meer wind op zee, biomassa en massale C02-op- slag." Het is niet zo dat er nu meteen nieuwe plannen worden gemaakt door het kabinet, zo waarschuwt het ministerie van Infrastructuur en Milieu. 'Parijs' gaat immers pas in 2021 in. Maar dat ook Den Haag zijn beleid moet aanscherpen, is duidelijk. „Het beleid is nu nog gericht op 2 graden tempera tuurstijging, en zelfs dat ha len we niet." Tegelijker tijd, zegt een woordvoer ster, wil de regering 'niet over haar graf heen regeren'. „En wat we zeker niet moeten doen, is denken vanuit de huidige stand van de techniek. Want straks slaan we elkaar gierend van de lach op de schouders: ja, waar om geen waterstof? Of iets anders natuurlijk." Maar Nederland zou best eens sneller in actie moeten kunnen ko men dan Den Haag nu denkt, voorziet GroenLinks-Europarle- mentariër Bas Eickhout. „We we ten allemaal dat ook Nederland te weinig doet, én we zijn onderdeel van de Europese agenda. In Brus- Het nieuwe klimaat akkoord, dat een kleine tweehon derd landen zater dagavond in Pa rijs voor de poor ten van de hel wegsleepten, vraagt om een flinke cultuuromslag. In plaats van tot maximaal 2, moet de temperatuurstijging nu be perkt blijven tot 'duidelijk minder dan 2 graden of liefst 1,5', zo kwam de internationale gemeen schap na dertien dagen intensief Ridge Geervliet uit Haarlem heeft sinds oud en nieuw een nieuwe bijnaam bij zijn vrienden: de Kogelkopper. Het nieuwe jaar was nog geen uur oud toen hij een keiharde tik op zijn hoofd kreeg. In het ziekenhuis haal den artsen een kogel uit zijn schedel. „Holy shit", klinkt het uit de mond van de arts die eens goed naar de her senpan van Geervliet kijkt, wanneer hij met knallende koppijn op de spoedeisende hulp aankomt. Zal wel een stuk vuurwerk zijn geweest, denkt de Haarlemmer dan zelf nog. Maar er blijkt gewoon een kogel in zijn kop te zitten. En niet zo'n kleintje van een luchtbuks. Nee, een echte. „Ik werd licht in mijn hoofd en enorm duizelig, ik dacht van de drank. Toch maar even naar het ziekenhuis", blikt hij terug op zijn bizarre oudjaar. Daar blijkt dat hij alle geluk van de wereld heeft gehad. De kogel is net niet door zijn schedel gegaan en heeft geen vitale delen geraakt zoals zijn slaap. Met een hechting kan hij weer gaan en Geervliet voelt zich meteen weer helemaal fit. Ook de dagen erna heeft hij totaal geen last van de verwonding. Hij kan op 3 januari gewoon zijn verjaardag vieren, waar hij het sterkste verhaal van de avond kan vertellen. Alleen is het echt waar. Iedereen kan het voe len. Er zit nu een klein deukje in zijn hoofd. De kogel is waarschijnlijk afkom stig van iemand die oud en nieuw aan greep om eens lekker in de lucht te schieten. Het projectiel kwam stomtoe- vallig op het hoofd van Geervliet te recht. Het is nooit duidelijk geworden wie de 'zwerfkogel' afvuurde. „Ik had vanaf het eerste moment ook niet de il lusie dat er een arrestatie zou volgen", zegt Geervliet. Zo veel ellende heeft hij er nu ook weer niet van gehad. Goed, hij is zijn eigen risico kwijt van de ziektekostenverzekering. Maar gees telijk heeft hij alles nog gewoon op een rijtje. Alleen blijft hij dit jaar wel binnen met het vuurwerk. Komt toe vallig zo uit. Hij zit op een feestje. Maar dat is ook wel zo veilig. Na 'Parijs' moet roer ook in De hoofdrolspe lers in euforie: vlnr.: Christiana Figueres (VN-topdiplomaat), Ban Ki-moon (secre taris-generaal van de VN), minister Laurent Fabius en president Francois Hollande. foto Stephane Mahe/Rtr. door Frans Boogaard Geluksvogels U* 2015 Het was geen vrolijk jaar. Een vluchtelingencrisis, de opkomst van IS, de afgang van Oranje. Voor sommigen zat het in 2015 wél mee. door Raymond Boere Ridge Geervliet kon met een hechting weer naar huis. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8