Wapencontrole op scholen krijgt vervolg Asielzoekers horen bij het straatbeeld in Hoek Met een steuntje van Steenworp Dagbladbezorger ZEEUWS-VLAANDEREN 15 GEZOCHT Zeven messen werden 25 novem ber gevonden op Praktijkschool De Sprong en VSO De Argo in Ter- neuzen. Bij een preventieve con trole door de schoolleiding in sa menwerking met de politie, wer den in schooltassen en kluisjes, vijf zakmessen en twee andere messen aangetroffen. Een van de messen was een knipmes. „Nee, ik ben niet geschrokken", zegt Jan Heijstek, directeur van De Argo en Praktijkschool De Sprong. „Een knipmes, misschien om stoer te doen bij vriendjes of uit angst. Als er een kalasjnikov was gevonden, ja, dan was ik ge schrokken." Heijstek is directeur van beide scholen; praktijkschool De Sprong, waar ro8 leerlingen niet naar een volledig diploma werken maar een vak leren en leren zelf- redzaam te zijn en De Argo waar op 223 leerlingen zitten met speci fieke onderwij svragen vanwege gedragsmatige problemen. Vrijwel alle leerlingen van De Argo wer ken naar een diploma, variërend van vmbo tot en met gymnasium. De constatering 'messen op school gevonden' is voor velen ge noeg om al direct een oordeel te vellen. „Mensen denken dan aan de doelgroep, de boefjes. Ze den ken niet aan de kinderen die thuis zaten met pleinvrees. Voor die leerlingen is het helemaal belang rijk om een veilige school te heb ben." Hoewel sommige grotere Zeeuws-Vlaamse scholen zeggen geen aanleiding te zien om de poli tie de kluisjes te laten doorzoe ken, weet politiewoordvoerder Mi reille Aalders te melden dat er wel degelijk verzoeken liggen van die zelfde scholen. „We hebben al een aantal scholen dat ons gevraagd heeft aanwezig te zijn bij dergelij- 'Een knipmes, misschien om stoer te doen bij vriendjes of uit angst' ke acties als bij De Sprong en De Argo. Wanneer die acties zijn, kan ik vanzelfsprekend niet zeggen." Wat directeur Jan Heijstek be treft, blijft het niet bij een eenma lige actie. „Dit gaan we vaker doen. Niet vanuit angst of een ver moeden. We geven hiermee een signaal af. Net zoals een disco theek een signaal afgeeft door bij de voordeur te controleren. Denk maar aan de piramide van Mas- low, waarin de behoeften van mensen worden gedefinieerd. De behoefte van mensen aan veilig heid is heel erg groot." Het bereik in Hoek is be ter dan in De Braak man, dus bellen de asielzoekers in Hoek, waar ze ook een Emté hebben. En een fietsenwinkel. De asielzoekers uit De Braakman hebben Hoek ontdekt. Bellende buitenlanders horen sinds kort bij het straat beeld in het dorp. Ook de fietsenzaak verwelkom de nieuwe klanten. Een stuk of drie fietsen hebben ze tot nu toe kunnen verkopen aan de vluchte lingen. Op de vraag waar de nieu we klandizie vandaankwam, klinkt vanachter in de zaak „die waren in ieder geval van buuten d'n Oek." „Het waren Syriërs", weet de verkoopster. „Ze hebben niet veel geld natuurlijk, dus het werd een studentenfiets van vijf tientjes. Nette mensen hoor. Ze betaalden ook contant. Het is lopend een he le afstand van De Braakman. Maar ja, die mensen hebben al duizen den kilometers gelopen. Wat is dan tien kilometer?" De vluchtelingen hebben ook de Hoekse Emté ontdekt. Voor de winkel staan drie mannen, te bel len. Hun Engels is niet best. Vertel len dat ze uit Syrië komen en dat ze de supermarktprijzen hoog vin den. Veel meer wordt niet duide lijk. Bij de Emté worden iets meer tomaten verkocht. Er is ook een vraag naar linzen ontstaan. Em- té-eigenaar Jacky Tanghe is tevre den. „We hebben geen overlast. Het zijn gewoon fatsoenlijke men sen." Het aanbod is nog niet aange past aan de nieuwe inwoners. „We kijken nu wat ze eten en wat ze willen. Maar tot nu toe loopt het wel goed. En ja", lacht Tanghe „We zijn nu eenmaal een bedrijf. Ze hebben niet veel geld te beste den, maar iedere extra klant is wel kom." Mike (20) uit Eritrea woont in de noodopvang in De Braakman 'Ze hebben niet veel geld te besteden, maar iedere extra klant is welkom' en heeft nu al vrienden gemaakt in Hoek. Op het Molenplein wordt hij omgeven door een groep basis schoolkinderen. Mike kan voetbal len en dan maak je in Hoek al snel vrienden. Van de drie Eritreërs kan Mike verreweg het best met Engels uit de voeten. Zijn twee vrienden hebben al moeite met 'do you speak English' en zijn al weer in de weer met hun tele foons. Mike heeft al met de kinde ren afgesproken dat ze elkaar de volgende dag weer treffen om te voetballen. In het Engels. En een beetje met handen en voeten. De Hoekse basisschoolkinderen blijken behoorlijk op de hoogte van de vluchtelingenproblematiek. Ingegeven door de ontmoeting met een echte asielzoeker, gaat het gesprek over vluchtelingen, IS en Allah Akhbar. Vooroordelen wor den danig ontkracht. Asielzoeker Mike uit Eritrea heeft een plaatje van de maagd Maria in zijn porte monnee en twee Hoekse meisjes met een moslimachtergrond leg gen uit wat Allah Akhbar betekent. „Die mensen hebben hele erge dingen meegemaakt", zegt Tanka (9) fel. Ze moppert over een irritan te jongen in de klas die stomme dingen over vluchtelingen in de klas zegt. „Sommigen durven niet eens met de vluchtelingen te pra ten, maar ze kunnen ook superlief zijn." Jarno (22) is het met haar eens. „Die mensen hebben zo veel meegemaakt en dan komen ze hier en dan ga je zo doen tegen ze. Dat doe je toch niet?" TERNEUZEN. Met een beginners workshop werd zaterdag in De Pit in Terneuzen het startschot gegeven voor muziekproject Steenworp. In twee groepen wer den beginnende en iets meer ge vorderde muzikanten gecoacht door Steenworpwinnaars en do centen van Toonbeeld. De ene ge legenheidsband werkte achter de schermen aan de basis van het opbouwen van een liedje, terwijl op het podium het dankzij tips van de coaches al snel steeds be ter klonk, foto Ronald den Dekker OPZOEK De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers* die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen in Waterlandkerkje - Groede - Sluis - Oostburg. MAANDAG 14 DECEMBER 2015 door Guido van der Heijden TERNEUZEN. De politie zal vaker op Zeeuws-Vlaamse scholen controle ren wat er aan wapens in kluisjes, jassen en tassen zit. Jan Heijstek Directeur De Argo Praktijkschool De Sprong met zijn nieuwe Hoekse voetbalvrienden. Mike uit Eritrea op het Molenplein door Guido van der Heijden Jacky Tanghe, eigenaar Emté Hoek WGGGNGR Media Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naarwww.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? www.bezorgers.nl Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71