Hoge verwachtingen van Commissie Balkenende Schrijfmarathon levert ruim 1000 brieven op De winst van JP cum suis Boek Het bovengemiddeld warme Een winterjas? Of boerenkool? Door het warme weer blijven ondernemers ermee zitten. 12 ZEELAND COMMENTAAR Of Delta wordt gesplitst of niet, Zeeland boekt met de discussie rond de toekomst van het Zeeuwse energie bedrijf winst. De kwestie levert de provincie een zwa re commissie onder leiding van ex-premier Jan Peter Balkenende op. Nog nooit eerder boog een dergelijke commissie van wijze mannen en vrouwen zich over de mogelijkheden om de Zeeuwse economie en arbeidsmarkt te versterken. In die zin is de JP-commissie vergelijkbaar met de Delta-commissie die na de watersnoodramp van 1953 een plan moest maken om Zeeland tegen het wassende water te beschermen. Het is goed dat een groep zwaar gewichten de Zeeuwse problema tiek eens in kaart brengt. Zeeland verloor honderden banen door het wegtrekken van rijksdiensten en faillissementen in de industrie (Zalco, Thermphos). De industrie is afhankelijk van mondiale trends en blijft kwetsbaar. Het is afwachten wat de megafusie van Dow en DuPont betekent voor Dow Terneuzen. Ook trekken jongeren weg, waardoor bedrijven moeilijk aan geschikt personeel kunnen komen. Verder zit de pro vincie op zwart zaad. Met welke aanbevelingen de door de Twee de Kamer gewenste en door EZ-ambtenaren ondersteunde com missie ook komt, negeren kan het kabinet ze niet. Dat is winst. Nog nooit eerder boog een zware commissie zich over versterking van de Zeeuwse economie. De provincie heeft de leden zelf be naderd, Het is een zware club met Louise Gunning-Schepers (kroon- lid SER), Jan te Veldhuis (presi dent-commissaris Zeeland Refi nery), Henk Volberda (hoogleraar Erasmus Universiteit) en Hans Wijers (president-commissaris van Heineken). Gedeputeerde De Bat hoopt dat de commissie drie din gen stimuleert. „Een sterkere lobby in Den Haag, waarbij aandacht is voor onze unieke positie: een groot gebied met relatief weinig inwo ners. Daarnaast willen we meer pro fiteren van rijksstructuurregelin gen. Ten derde hopen we aantal knelpunten op te lossen die belang rijk zijn voor het vestigingsklimaat en de groei van de economie." De Bat en De Vries verwachten beiden dat de precaire financiële po sitie van de provincie beter voor het voetlicht wordt gebracht. De commissie is ingesteld vanwege de splitsing van energiebedrijf Delta, die 800 banen zou kosten. Ook de faillissementen Zalco en Therm phos kostten honderden banen. Ver der is het wegtrekken van jongeren een probleem. De Vries hoopt dat de commissie helpt meer bedrijvig heid naar Zeeland te krijgen. „De bouw van windparken op zee biedt kansen. Ik hoop ook op steun voor het plan Campus Zeeland om de kenniseconomie te versterken." 'De commissie moet helpen onze lobby in Den Haag te versterken' Almanak Oma had haar vijfjarige kleinzoon een weekendje te logeren, vooraf gaand aan de achtste verjaardag van zijn zus. Oma vroeg of hij al een teke ning voor haar had gemaakt. „Nee", was zijn antwoord. En dat zou ook niet gebeuren. Daar had hij geen zin in. Er werd wat heen en weer gesteggeld en uiteindelijk belandden ze samen op de bank met een prentenboek. Oma deed nog één laatste poging en vroeg: „Heb jij dat boek al gelezen van dat jongetje dat niets voor zijn zus wilde maken?" Haar kleinzoon reageerde prompt: „Heb jij dat boek al gelezen van die zeurende oma?" 112-nieuws Man weigert blaastest Een 35-jarige bewoner van de gemeente Noord-Beve land is zaterdagnacht aan gehouden voor rijden on der invloed en bedreiging. De man weigerde mee te werken aan een blaastest. Zijn rijbewijs is ingeno men. Agenten kregen een melding van een slingeren de man. Hij reageerde niet op stoptekens. Pas bij zijn huis kon hij worden gear resteerd. Tijdens de rit naar het politiebureau be dreigde hij de agenten met de dood. Maaltijdbezorger rijdt de sloot in Een maaltijdbezorger is za terdag rond 19.40 uur met zijn bestelauto in de sloot terechtgekomen. De oor zaak van het ongeval is on bekend. De man reed van uit Sint Laurens in de rich ting van Serooskerke (W) over de Wilgenhoekweg, toen hij de macht over het stuur verloor. Hij kwam aan de overkant van de weg tegen een duiker van een weiland tot stilstand. De man is per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Spookrijdster in tunnelbuis De politie heeft vrijdag rond 22.30 uur het rijbe wijs ingenomen van een 27-jarige automobiliste uit Maldegem die tegen de richting van het verkeer in reed door de Westerschel- detunnel. De vrouw kreeg pas halverwege de west buis door dat zij aan het spookrijden was. Ze zei dat ze verkeerd was gereden bij Sluiskil. Ze was niet on der invloed van alcohol. Brandweer zoekt naar fiets in sloot Hulpdiensten zijn zaterdag ochtend in actie gekomen, nadat een fiets was gevon den in een sloot aan de He- rendreef in Aardenburg. De eerste eenheid van de brandweer die ter plaatse was, meldde dat de fiets in derdaad in de sloot lag met nog brandende verlichting. De sloot werd afgezocht, maar er werd niemand aan getroffen. Omwonenden meldden dat de fiets al sinds vrijdagavond in de sloot lag, aldus de Veilig heidsregio op Twitter. Of de klimaatverande ring de boosdoener is, de weerspecialis- ten zijn er nog niet uit. November was in elk geval superzacht, met temperaturen die begin november opliepen tot boven de 13 graden in Vlissin- gen. Een record dat de havenstad deelt met Maastricht. Ook begin december rees het kwik bedui dend boven het gemiddelde. Ondernemers worstelen met de grillen van de natuur. Typi sche winterproducten verkopen van geen meter. Bij bandenhan- del Riedam in Heinkenszand leunt eigenaar Martin van Riet tegen een enorme stapel nieuwe winterhanden. Hij komt er moei lijk vanaf. „Ik wissel wel banden sets van vaste klanten, maar de vraag naar nieuwe winterhan den is een stuk minder dan nor maal. Mensen wachten met de aanschaf." De dip in de winterbanden- handel komt niet uit de lucht val len. „De laatste jaren zijn de win ters mild. Mensen rijden hun set winterhanden op en laten er dan zomerbanden opleggen. Daar ko men ze wel een paar dagen vorst mee door, denken ze." Een uitermate zorgelijke ont wikkeling, vindt Van Riet. „Ik raad het af. Als het koud en nat is, is een winterhand veiliger. Die heeft meer grip en een bete re remweg. Door de lamellen techniek zijn winterhanden stuk ken beter dan vroeger. De com pound bevat tegenwoordig silica, wat ook bij kou een soepel rijge drag oplevert." Hetzelfde geluid klinkt bij Volvo-dealer Olov in Goes. Parts manager Koert van der Wekken: „We wisselen wel banden van vaste klanten, maar er wordt niet gebeld voor nieuwe winterhan den." Ook bij de Agrimarkt in Goes signaleren ze dat de consument- .y yuwfc. ,»u - MIDDELBURG. Ruim duizend brie ven en meer dan tweehonderd kaarten leverde de Walcherse Amnesty-schrijfmarathon op. De jaarlijkse, landelijke mara thon van Amnesty International vond dit jaar voor het eerst ook op Walcheren plaats. Op zes locaties, in zowel Mid delburg, Vlissingen als in Dom burg, zijn donderdag 10 decem ber in totaal 1273 brieven aan machthebbers en 223 kaarten aan gewetensgevangenen geschre ven. Gevangenen in landen als Saudi-Arabië, Mexico, Verenigde Staten, Myanmar en Maleisië. De maandelijkse Amnes- ty-schrijfavonden van de Wal cherse afdeling zijn er al lang niet meer. Ze zijn vervangen door bijvoorbeeld Urgent Action App, met pushberichten via smartphones, sms-acties en spoedacties via e-mail. Toch blijkt volgens Amnesty International dat de schrijfacties het effectiefst zijn. De gevange nen worden op die manier letter lijk bereikt. De landelijke mara thon leverde tienduizenden brie ven op. Die zijn op driehonderd plekken in Nederland geschre ven. Ook thuis konden schrijvers meedoen, via de website van Am nesty. door Frank Balkenende MIDDELBURG. Gedeputeerde Jo-An- nes de Bat en het Zeeuwse PvdA- Kamerlid Albert de Vries hebben hoge verwachtingen van de zware commissie die onder leiding van ex-premier Jan Peter Balkenende de Zeeuwse economie en werkgele genheid impulsen moet geven. Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Tip? redactie@pzc.nl COLIJNSPLAAT SEROOSKERKE TERNEUZEN AARDENBURG Niemand door Frank Balkenende Teler Gillis Klompe uit Dreischor is niet blij met de hoge temperaturen: „De spruiten rijpen te snel." foto Marieke Mandemaker door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69