Stichting Scheldekat luidt noodklok Drie ton voor natuur N-Beveland Dagbladbezorger Kats en Kloetinge planten bomen en planten BEVELANDEN en THOLEN 15 Tussen sinterklaas en de kerst gaan in twee Bevelandse dorpen diverse bomen en planten de grond in. Gezocht Sinterklaas is nog maar net het land uit. Ieder een bereidt zich voor zichtig voor op kerst en oud en nieuw. Links en rechts rijden auto's met kerstbo men achterin en overal duiken re clameborden voor vuurwerk op. Je zou er niet direct aan denken, maar toch is dit hét moment om te werken aan een groene zomer. In Kats en Kloetinge gingen zater dag dan ook diverse planten en bomen de grond in. De bewoners van de Katse Dorpsstraat fleurden zaterdag hun eigen straat op. Met vereen de krachten werd aan de ene kant van de straat lavendel ge plant en werden aan de andere kant hortensias in de grond ge zet. Het initiatief hiervoor kwam van de bewoners zelf. „In de perkjes stonden eerst geraniums", vertelt Dorpsstraat bewoonster Marian Giljamse. „Dat was een soort vliegend on kruid. Toen heb ik gevraagd aan de gemeente of ik misschien mijn 'eigen' perkje met iets an ders in mocht planten. De ge meente reageerde heel positief en stelde voor om gelijk de hele straat aan te pakken." Samen met buurman Sjaak van Damme ging Giljamse alle deuren langs. En van het één kwam het ander. De gemeente Noord-Beveland zorgde zaterdag morgen voor een lading plantjes en de bewoners plantten die ver volgens in de perkjes. Kloetinge Tegelijkertijd werd er in Kloetin ge een dorpsboomgaard geplant. Dertig fruitbomen gingen daar de grond in op een stuk land tus sen het Hoogepad en fruitbedrijf Zandee. Kloetinge heeft hiermee de eerste dorpsboomgaard van Beveland. De bedoeling is dat er nog vele volgen. Het project is een samen werking tussen de Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge, Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en grondeigenaar Johnny Zandee. Die laatste stelt de grond beschikbaar voor de boomgaard. „Deels als compensatie voor de nieuwbouw en uitbreiding van ons aannemers- en fruitbedrijf en deels uit nostalgie", vertelde Zandee zaterdagmorgen. „Ik speelde hier als kleine jongen al. Toen stond het hier ook vol met bomen." Zandee had vantevoren met een kraan al gaten gegraven en palen in de grond gezet. Zaterdag was het aan de zeventien vrijwil ligers om de bomen in de grond te zetten. De Goese wethouder Derk Als- sema plantte de eerste boom, hierbij geholpen door burgemees ter René Verhulst. Die hielp hier overigens uit hoofde van zijn functie als voorzitter van de SLZ. Alssema was zichtbaar opge lucht toen zijn klus erop zat. „Zo, de eerste staat", sprak hij toen zijn appelboom in de natte, zwa re klei stond. „Ik wens jullie suc ces met de overige 29." VLISSINGEN. De laatste jaren ziet de Stichting Scheldekat dat het aantal gedumpte kittens hand over hand toeneemt. Kittens die het in hun eentje niet redden bui ten. De Stichting moet alle zeilen bijzetten om de kleintjes van een wisse dood te reden. „Maar het nijpende geldgebrek maakt het er niet makkelijker op", verzucht voorzitster Mar leen Drijgers triest. „We hebben een forse dierenartsrekening staan, maar het geld is op. We moeten het hebben van giften. We krijgen geen subsidie." „We hebben dit jaar ruim driehon derd katten gevangen. Grofweg eenderde van het totale aantal zwerfkatten. Ze worden overal ge dumpt. Niet alleen in Vlissingen, ook veel in Middelburg, Kruinin- gen, Krabbendijke, Reimerswaal en Hansweert bijvoorbeeld." Dat zegt Huibert Simons, districts hoofd van Het Zeeuwse Land schap. „We denken aan twee of drie vogeleilanden en aan verschil lende natuurentrees langs de Oos- terscheldedijken van Noord- Beve land." Momenteel zijn de drie be trokken partijen bezig met de technische uitwerking van de plannen, die het resultaat zijn van een overeenkomst eerder dit jaar. Roompot Vakanties en de twee Zeeuwse natuurorganisaties gin gen toen met elkaar in gesprek naar aanleiding van de komst van zestig permanente Room pot-strandhuizen op het Sop- hiastrand bij Kamperland. Het Zeeuwse Landschap en de ZMf maakten zich zorgen over de gevolgen van de bebouwing voor de natuur en het landschap. Roompot Vakanties beloofde daar om drie ton te investeren in het verbeteren van de natuur- en land schapskwaliteit van Noord-Beve land én in de recreatieve beleving daarvan. Het Zeeuwse Landschap en de ZMf kregen medezeggenschap over de besteding van het geld. Waar en wanneer de vogeleilan den en natuurentrees komen, kan Simons nog niet zeggen. „De plan nen zijn nog heel pril. We bevin den ons nu in de fase van het teke nen en berekenen. Daarna moe- 'We denken aan twee vogeleilanden en natuurentrees langs de Oosterscheldedijken' ten de vergunningen worden aan gevraagd. Er kan dus nog van alles gebeuren." De natuurentrees van Noord-Beveland krijgen volgens het districtshoofd dezelfde vorm als hun voorgangers op Schou- wen-Duiveland, Neeltje Jans en Tholen. Een natuurentree is een ont- haallocatie annex belevingspunt voor toeristen en recreanten. De entrees langs de kust kunnen be staan uit allerlei voorzieningen, van een zitbankje met informatie over de natuur tot een kaart die de route van a naar b beschrijft. OPZOEK MAANDAG 14 DECEMBER 2015 Planten voor groene zomer door Willem Adriaansens door Ellen Jobse KAMPERLAND. Roompot Vakanties, Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) wil len drie ton voor de verbetering van natuur- en landschapskwaliteit van Noord-Beveland gebruiken voor de aanleg van vogeleilanden en het ontwikkelen van natuuren- trees. Huibert Simons, districtshoofd Zeeuwse Landschap Wethouder Derk Alssema (I) plant de eerste hoogstamfruitboom in Kloetinge. Burgemeester René Verhulst, voorzitter van Stichting Landschapsbeheer, helpt een handje, foto Johan van der Heijden WGGGNGR Media De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers*die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen in o.a.: Wemeldinge, KapelleenGoes. Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naarwww.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? www.bezorgers.nl Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67