Kapelse minima krijgen nóg betere ziekteverzekering f Kijken en kopen langs Winterroute i 14 BEVELANDEN en THOLEN Kleindierenshow KPS Zeelandia 'We willen graag ons sociale gezicht behouden. Dan is dit een goede stap' Winterse variant op Fietsrom- melroute: tocht langs adressen waar 'rommel' te koop is. In de regio mm Mijn dorp, mijn stad door Willem Adriaansens KAPELLE. De minima waren al niet slecht af in de gemeente Kapelle, maar in 2016 wordt er nóg beter voor ze gezorgd. Tenminste, voor wat betreft de collectieve ziekte kostenverzekering. Waar de overi ge Bevelandse gemeenten onge veer de helft vergoeden van de pre mie van het aanvullende pakket, vergoedt Kapelle in het nieuwe jaar de hele aanvullende premie. „Ik ben erg blij dat we dit voor el kaar hebben gekregen", vertelt ver antwoordelijk wethouder Marco Kleppe. „Het is na de lasten voor wonen toch de tweede grootste kostenpost. Op de woonkosten hebben we geen invloed, op de ziektekostenverzekering gelukkig wel." Kapelle verzekert de minima bij CZ. „In Zeeland was negentig procent bij CZ verzekerd, nu nog een procent of tachtig. Dus die maatschappij is nog steeds de grootste speler in onze provincie", verklaart Kleppe de keuze. Voor de minima is het pakket Gemeen te Uitgebreid gekozen, het meest uitgebreide pakket. „Dat zal voor sommigen misschien te uitge breid zijn. Maar we betalen liever voor tien mensen te veel dan dat Marco Kleppe, wethouder Kapelle we het risico lopen dat mensen zich niet aanvullend verzekeren." Kleppe doelt daarmee op het gevaar dat er volgens hem in schuilt als minima zelf de keuze hebben. „Je kan een duur pakket aanbieden, maar als je mensen ver plicht geld uit te geven is het risi co op afhakers groot. Nu kost het ze helemaal niks en hebben ze een uitgebreid pakket." Per 1 januari 2016 wordt ook nog een andere wijziging doorge voerd. Tot nu toe werd de aanvul lende verzekering aangeboden aan mensen die maar tot 110 procent van het bijstandniveau te beste den hadden. Vanaf volgend jaar wordt dat verruimd naar 130 pro cent van het bijstandsniveau. Klep pe: „Dus het pakket is beter gewor den én de doelgroep wordt rui mer." Het aantal mensen dat aan spraak kan maken op de regeling groeit in Kapelle, mede door de verandering, van 108 naar 208. „Maar dat komt ook doordat we meer minima krijgen. Denk daar bij aan statushouders en een aan tal ZZP'ers. In die groep zitten aan de onderkant ook veel mensen die het maar moeilijk kunnen bolwer ken." De inwoners van de gemeente Kapelle zullen in De Scheldepost nog geïnformeerd worden over de aanstaande veranderingen. Wet houder Kleppe toont zich er al vast erg tevreden over. „Gemid deld betalen de Nederlandse ge meentes 26 euro voor de collectie ve aanvullende ziektekostenverze kering voor minima. Voor Kapelle is dat 44 euro. In het coalitieak koord hebben we al gezegd dat we ons sociale gezicht willen behou den. Dan is dit een goede stap. De volgende is dat we gaan zoeken naar een variant die ook het eigen risico volledig vergoedt." door Willem Adriaansens In Wolphaartsdijk werd zater dag de eerste Wolfertse Win terroute gehouden. Al jaren vindt in het dorp de Fietsrom- melroute plaats. Zoals die naam al doet vermoeden kunnen bezoe kers dan op de fiets langs allerlei adressen waar 'rommel' aangebo den wordt. Anno 2015 vonden ini tiatiefneemsters Iris Voorthuizen en Edith Houberg het tijd worden voor een winterse variant. Ook in deze winterversie wer den er op diverse locaties spullen te koop aangeboden. Op loopafstand (maar het mocht ook met de auto of op de fiets) boden zo'n twintig particulieren waar te koop aan. En uiteraard zaten daar heel wat kerstgerelateerde spullen tussen. Her en der waren kerstarti kelen te koop en te bezichtigen. Zoals bij Diederik Geijs en Marian Roodenburg. De bewoners van de voormalige domineeswoning had den hun huiskamer veranderd in een kerststaletalage. Ruim 25 stal len en stalletjes bevolkten de huis kamer. Zelfs op de televisie waren beelden van kerststallen te zien. Voor sommige mensen was de eer ste winterroute nog een beetje wennen. Zoals voor die Vlissinger, die uren te vroeg verschillende adressen afging om te informeren of er ook koelkasten te koop wa ren. Maar voor wie het principe wél doorhad viel er genoeg te ge nieten tijdens de eerste Wolfertse Winterroute. Volgens de deelnemers was er veel aanloop. Een enkeling repte over veel kijkers, maar weinig ko pers. Maar de drukte was voor de meesten boven verwachting groot. Ook de wereldwinkel ken de veel aanloop en had veel ver kocht. Reden voor organisatrice Houberg om aan een volgende keer te denken. „De meesten wil len het volgend jaar nog wel een keer proberen." Het lijkt dus een blijvertje. Na de eerste komt er hoogstwaarschijnlijk een tweede Wolfertse Winterroute. Diederik Geijs met één van de beeldjes waar zijn liefde voor kerststallen door werd gewekt. „Mijn opa kocht ze in 1946 van een gereformeerde man. Die had geen idee wat het was." foto Johan van der Heijden YERSEKE Workshop koenkelpot maken Zeeuwse Ankers en de Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare geven op maandag 21 december een workshop om kennis te maken de koen- kei- of rommelpottra ditie. Deelnemers maken zelf een koenkelpot en leren deze te ge bruiken tijdens het zingen van traditione le koenkelliedjes. De workshop vindt plaats van 14.00 tot 17.00 uur in Yerseke en kost 1 euro per persoon. Aanmelden is ver plicht en kan via info@zeeuwseankers. nl. Er is plek voor 25 deelnemers. WEMELDINCE Sing-in met Goese koren Het mannenkoor en het gemengde koor van hervormde ge meente De Levens bron in Goes zingen op dinsdagavond 15 december kerstliede ren in Wemeldinge. Dirigenten zijn Elsa Besuijen en Rick Mudde. Wilma Mie ras begeleidt op het orgel en de piano. De sing-in begint om 19.30 uur in de Maar tenskerk aan de Kerk- weg 5. De toegang is gratis. Er wordt een collecte gehouden voor Mirjam in Azië. COES Kerstmusical 'Shining Star' Het koor Happy Voi ces uit 's-Gravenpol- der voert zaterdag 19 december de kerstmusical 'Shining Star' op. De musical wordt twee keer uit gevoerd: om 14.30 uur en om 19.30 uur, in de Westerkerk (fo to) in Goes. Volwasse nen betalen vijf euro inclusief consumptie, kinderen tot 12 jaar 2,50 euro inclusief consumptie. Tickets zijn te koop aan de kassa of in voorverkoop via tineke@zeelandnet.nl 'S-HEERENHOEK. KPS Zeelandia hield dit weekeinde de jaarlijkse kleindierenshow en -keuring. Nadat vorig jaar de show niet door kon gaan in verband met de vogelgriep, werden er nu weer wel konijnen, cavia's, kippen, eenden, siervogels en -duiven geshowd bij Weikoop in 's-Heerenhoek. Voor de kinderen (en volwassenen) die graag een dier wilden aaien of knuffelen was er een knuffeltafel ingericht. Op de kaarten aan de kooien was te lezen wat er goed was aan de dieren. Maar ook als de 'snavelaanzet te breed' of 'het voorhoofd te geknepen' was stond dit op het begeleidend schrijven vermeld. Naast de dierenshow was er dit jaar achter de winkel een kerst markt ingericht. Daar was van alles te koop, inclusief koffie met cake. foto Johan van der Heijden COES Historisch Museum de Bevelanden, Sin gelstraat 13, 11.00-17.00 uur - Ex positie Jorien Brug- mans, een stromen land van beelden; 13.30-16.30 uur - Handwerkcafé; Eras- muspark, vanaf 13.00 uur - Activitei ten voor senioren, waaronder handwer ken, bridge, tafelten nis en schilderen; De Spinne, Joseph Lunslaan 7, 14.00-15.30 uur - Voorlichtingsmid dag door Ingrid Hil- denbrant over ver anderingen in de WMO; Stadskantoor, 15.00-18.00 uur - In loopspreekuur afde ling Werk, Inko men en Zorg van de Gemeente Goes KAPELLE Cederhof, Ceder laan 9, 08.00-21.00 uur - Expositie Els Fonteine en Robin Verschiere LEWEDORP Dorpshuis De Zand- looper, Zandkreek- straat 33, 20.00-22.30 uur - Openbare avond Harmonia Zeeland m.m.v. medium Ti- ni de Boer NIEUWDORP Spanjeweg 1, 09.00-17.00 uur - Tentoonstelling Peter Rosier 'Profe tenbrood' bij Covra NV Galerij RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 20.30-22.00 uur - Openbare bij eenkomst waarbij gedeputeerde Jo-An- nes de Bat vertelt hoe zijn carrière in Reimerswaal begon en wat zijn werk in houdt WAARDE Dorpshuis Meer waarde, overdag - Fototentoon stelling over jubi leumdag Zeeuwse Molen met prinses Beatrix YERSEKE Trefpunt, Moer- plein 12D, 13.00-17.00 uur - Sjoelen en Biljarten voor senioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66