'Verrückte Hollander' uit Noordwelle halen voor achtste keer kerstboom in Duitsland SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Zwijntje aan het spit, schnaps, sterke verhalen én een zegening komen samen bij de Heeren van Noordwelle 'Hij gaat zo'n eind de grond in, dus de boom lijkt dan altijd wat kleiner* 'Scheve boom wijst in elk geval goede kant op' Een echt stukje zwijn aan het spit Negentien heren, een voorraadje schnaps en de bereidheid om op één zaterdag zo'n 770 kilometer af te leggen. De Heeren van Noordwel le flikten het 'm dit weekend voor de achtste keer. Alles voor het goe de doel. Gisteren werd onder het genot van glühwein en een hapje zwijn van het spit de in Duitsland vers gekapte kerstboom op de ring van Noordwelle overeind gezet. Geen sneeuw dit keer, hooguit zwarte - lachen de Heeren. Zater dagavond rond half negen keer den zij - zo'n 15 uur na vertrek - te rug op hun dorp om daar de eer ste sterke verhalen („We noemen dat de debriefing") in het dorps huis met dorpsbewoners te delen. De reis leverde dit jaar een droge boom op. Voor het eerst in acht jaar werd de kerstboom in een dichte oplegger vervoerd. Dat scheelt veel inpakwerk want dat is anders hard nodig, zo leerde de eerste trip die de Heeren naar Duitsland maakten. De toen onbe schermd door weer en wind ver voerde boom bleek, eenmaal in Noordwelle, vrijwel helemaal kaal. Het is één van de vele anek- Zes uur 's ochtends vertrekken en 's avonds rond half negen terugkomen. Mét een verse kerstboom voor je dorp. dotes die met smaak opgelepeld worden, een dag na de reis als de dorpskerstboom wordt opgetuigd en er met dorpsgenoten alvast op een fijne kerst geproost wordt. Ei genzinnig als ze in Noordwelle zijn, werd de gemeentelijke bezui niging op kerstbomen in 2005 aan gegrepen om het voortaan 'wel zelf te regelen'. Twee keer werd een boom in Maasland gehaald en toen („Dat begon als een dolle tje") besloten de Heeren er zelf één uit te kiezen in Duitsland. In Forstamt Prüm, waar 'heer' Koos van Doorn jachtgebied pacht, werd een deal met boswachter Raymund Kohl gesloten. Inmid dels is de traditie van de Heeren volgens 'heer' Ed Heye wijd en zijd bekend in Prüm, waar ze al tijd een laatste afzakkertje halen: „Die verrückte Hollander, zeggen ze dan. Die komen helemaal hier naar toe voor een boom. Daar snappen ze niets van, maar ook voor hen is het traditie geworden. Zij kijken er net zo goed naar uit." Veertien meter of was het nu veer tien komma drie? De in Forstamt Prüm gekapte boom is in de verha len van de Heeren van Noordwelle steevast groter dan zijn werkelijke gestalte. „Hij gaat zo'n eind de grond in, dus hij lijkt altijd wat kleiner", probeert Koos van Doorn het gepoch te vergoelij ken. André Kooman: „Die ene naald die bovenaan rechtop staat, rekenen wij nog mee." Robin Bos, eigenaar van het ge lijknamige transportbedrijf in Noordwelle en degene die al acht jaar lang de boom vanuit Duits land naar Schouwen-Duiveland chauffeurt, schept duidelijkheid. „M'n vloer is 13,60 meter lang en de deuren waren dicht." Einde dis cussie, want Bos is te vertrouwen. Hij moet zo ongeveer de enige van de Heeren van Noordwelle zijn die geen druppel drinkt tij dens het jaarlijkse avontuur. Bij de rest gaat het alleen de eerste paar kilometers na vertrek (zater dagmorgen om 6.00 uur) goed. „Het is statutair vastgelegd dat pas na de Zeelandbrug de eerste bor rel wordt genomen", grijnst Ed Heye. Toch is het bij het instap pen in de bus volgens hem al dol le pret. „Een kippenhok. Elke keer weer komt er wel een andere heer verrassend uit de hoek. Het is een traditie waar we allemaal naar uit kijken." De kleur van rundvlees met zwar te plekken van de peper. Het is het ware wilde zwijn dat aan het spit draait in Noordwelle. Naast een lichtgekleurde varkensbil, voor wie de intensere smaak van het zwijntje niet weet te waarde ren. Het everzwijn heeft in de bos sen van Prüm rondgedoold. In dat circa 1200 hectare grote bos wordt jaarlijks 200 tot 300 kuub - FSC-gecertificeerd - hout gekapt voor gebruik in onder meer de bouw. Het bos groeit op natuurlij ke wijze aan. maar daarvoor wordt wel het wild beheerd, vertelt Koos van Doorn. „Het bos gaat voor het wild." Dat levert een prima stuk vlees op voor de zondagse samen komst op de ring. Het vlees is eerst door een mengseltje ge haald. „Met vooral heel veel peper, maar ook thijm en oregano", zegt Rens Vermeer. Voorafgaand aan de gezamenlijke maaltijd wordt het vlees een uur of zes voorge- gaard in de oven van de Renesser slager Rob Tholhuijsen. En dan, met brood en zuurkool in de buurt, nog even aan het spit. Ora et labora, slaat dominee Piter Goodijk een brug tussen de in de kerk van Noordwelle gevestigde - en vorige week officieel geopende - bezinningsplek Kloosterwelle en het dorp. In de kerk wordt gebe den, filosofeerde de dominee van de kerk in Renesse en Noordwelle spontaan. In Duitsland is, om een boom in Noordwelle te krijgen, ge werkt. Over de duurzaamheid van die traditie valt volgens de dominee, met de klimaattop van Parijs vers in gedachten, best te discussiëren. „Dat zullen we ook vast weieens doen met elkaar. Maar voor dit jaar rust mijn zegen er weer op. De boom staat een beetje scheef, maar hij wijst in ieder geval de goede kant op". Keurslagerij ^olhuijsen MAANDAG 14 DECEMBER 2015 Heeren doen het Vel zelf door Esme Soesman De Heeren van Noordwelle zorgen samen voor de boom. De saamhorigheid is enorm, foto's Marieke Mandemaker Rens Vermeer weet, vanachter het spit, met smaak over het juiste kruiden mengsel ('vooral veel peper') te vertellen De ring van Noordwelle waar de kerstboom zojuist is neergezet. Rechts is nog de oplegger van Robin Bos te zien, links de tent met eters en feesters Ds. Piter Goodijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52