Slinger van licht raakt met Wereldlichtjesdag ook Zierikzee Bikkelen bij de 'Leukste sportclub van Zeeland' 14 SCHOUWEN-DUIVELAND Plaats maken voor eigen label Koren zingen in Nieuwe Kerk In de regio Dorpshuis de Schut- se, 13.00 uur: Bridge; 18.30 uur: Harmonie+ leerlin genorkest; 19.00 uur: Tai-Chi; 20.00 uur: Breicafé; Trefpunt de Dors vloer, 15.15 uur: Slag werkles Crescendo; Dorpshuis 't Zuudénde, 13.00-17.00 uur: 't Wienkeltje; 14.00 uur: Kaarten ma ken; 20.00 uur: Country Line Dan ce; Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; Dorpshuis de Oos terhof, 20.00 uur: Zingen VZOS; Dorpshuis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; Bolle Dier en Tuin, 14.00-20.00 uur: Kerstfair; Fizi, 20.00 uur: Gluckauf; Ge meentehuis, 8.30-17.00 uur: Expositie Schilder achtige Lichtschrij- verij. Mijn dorp, mijn stad Dat gebeurde overigens niet al leen in Zierikzee maar over de he le wereld. Door allemaal op dezelf de plaatselijke tijd een kaarsje aan te steken, trekt er een slinger van licht over de aarde. „Dat is de mooie gedachte hierachter", licht Anne van Mil van de stichting En- na het idee van Wereldlichtjesdag toe. Zelf is Anne moeder van on der anderen Jessie, die in 1998 op vijfjarige leeftijd overleed. Zij richtte de stichting Enna op, die dit jaar - bij de vijfde editie- het stokje heeft overgenomen van de eerdere organisatoren van Wereld lichtjesdag: Janine Schouls, Anni- ta van den Ouden en Michiel de Voor de vijfde keer werd in Zierikzee Wereldlichtjesdag gehouden. Enna neemt de organisatie op zich. Zeeuw. Flet initiatief sluit naad loos aan bij één van de doelstellin gen van de stichting Enna. „Het ontmoeten van lotgenoten. Daar om alleen al is dit waardevol", zegt Anne. Zo'n dertig mensen kwamen gisteravond bijeen in de Zierikzeese Thomaskerk, die jaar lijks ruimte voor Wereldlichtjes dag beschikbaar stelt. Dat aantal is redelijk stabiel, zegt Michiel de Zeeuw - dominee van de Thomas- kerk. Maar het gaat deels wel steeds weer om andere mensen. „Mensen die, als ze hierna elkaar weer eens tegenkomen, elkaar makkelijker aanspreken." Tijdens de bijeenkomst staken de aanwezi gen een kaarsje aan en konden zij de naam hardop zeggen van 'ie mand die erbij hoort en er bij blijft horen'. Zoals De Zeeuw het in een gedicht verwoordde: De stil te wil me spreken/Van wie jij bent voor mij/Een ongekend ontbre ken/een levenslang voorbij. Toch woont in zoveel dingen/een deel van ons bestaan/Is dit een stil omringen/om jou te laten gaan? In de Nieuwe Kerk van Zierik zee vindt op zaterdag 19 decem ber een concert plaats ten bate van Woord en Daad, een chris telijke organisatie voor armoe debestrijding. Medewerking wordt verleend door kinder- en meisjeskoor Jedaja uit Nieuwerkerk, onder leiding van dirigent Frans Nieu- wenhuyzen, het christelijk ge- mengd Eilandenkoor uit Zierik zee onder leiding van Joost van Belzen en het Duivelands Man nenkoor onder leiding van Bram Bout. Het bikkelen, je eigen grenzen opzoeken, het respect en de enorm ge moedelijke sfeer. Elise Kunst uit Scharendijke en Joyce Lokerse uit Zierikzee zijn, sinds ze een klein jaartje geleden bin nenliepen bij team Zeltech in Zie rikzee, niet meer uit het trainings- honk weg te slaan. De kickboks school werd vorige week uitgeroe pen tot 'Leukste sportclub van Zeeland'. De vrijdagavond bij Zeltech be gint met een uurtje Lady's Only. Toen hoofdtrainers Leo 't Manne tje en Frédéric Mulder dat vrou wen- en meidenuur begin 2015 in voerden, stonden Elise en Joyce meteen op de stoep. „Omdat de drempel daardoor minder hoog werd. Je denkt toch: anders sta ik daar straks tussen van die stoere mannen iets klunzigs te doen." Nog geen jaar verder zijn ze er in middels elke dag dat er getraind wordt bij. Om zelf te trainen (bei den bereiden zich voor op het wedstrijdvechten) en om - als as sistenttrainers- te helpen bij de jeugd. Maar bovenal om de sfeer bij de club, waar je dus - weten ze nu - absoluut niet bang hoeft te zijn om af te gaan. „Vanaf de eer- 'Als je weet hoe je jezelf kunt redden heb je agressief gedrag absoluut niet nodig' Leo 't Mannetje, hoofdtrainer ste les was het leuk. Het is gemoe delijk. De groep is hecht. Kickbok sen is een individuele sport, maar we zijn hier echt een team. De ge vorderden helpen ons om beter te worden." Mulder is blij dat er ein delijk wordt afgerekend met het toch wel beetje negatieve imago dat al een paar jaar aan de sport kleeft. Het kickboksgala dat recent voor het eerst in vijf jaar weer in Amsterdam is gehouden 'was al exploderend in positieve zin'. „Dat we daarna de award voor leukste sportclub van Zeeland heb ben gewonnen, en ook nog eens zesde van Nederland zijn, is hele maal een hoogtepunt." Mulder houdt van het korte en explosieve karakter van het kickboksen. „Je traint je hele lichaam, maar het is ook een sport waar je bij na moet denken. Zomaar een stoot zetten, schiet niet op." Kickboksen maakt weerbaar, vult 't Mannetje aan. Hij richtte Zeltech 19 jaar geleden op als club in zelfverdedigingstechnieken. Als je weet hoe je jezelf kunt redden heb je agressief gedrag absoluut niet nodig, legt hij uit. „Alles draait om zelfbewustzijn, zelfver trouwen en zelfbeheersing. Je hele uitstraling verandert. Het is daar om ook zeker een mentale sport." BURCH-HAAMSTEDE DREISCHOR KERKWERVE NIEUWERKERK OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE ZIERIKZEE NOORDGOUWE Om plaats te maken voor haar eigen kledingcollec tie, die op 1 oktober 2016 gepresenteerd wordt, was het vrijdag en zaterdag open dag bij Vera de Jong van Nummer 11 in Noordgou- we. De winkel van Vera aan de Ring 11 puilt uit van de mooie twee- dehandskleding en allerlei artikelen die zij zelf creëert waarbij ze zich laat inspireren door hergebruik van materialen. Aan de muur van haar voormalige supermarkt hangen onder meer lijsten met door haar gemaakte collages. De Jong verricht in Nummer 11 naai- reparatiewerk, heeft een uitgebreide collectie tweedehandskleding én maakt zelf kleding. Op 1 oktober 2016 wordt dat eigen label tij dens een modeshow gepresenteerd en daarna zal haar eigen collec tie ook in Nummer 11 te koop zijn. Voor meer info: www.nummer11.info. door Esme Soesman ZIERIKZEE. De verschillen tussen wie overleden zijn, zijn enorm. Van kleine kinderen tot volwassenen, die net zo goed iemands kind zijn. Bij de gisteravond in Zierikzee ge houden Wereldlichtjesdag kwamen ouders van al die kinderen bijeen. ZIERIKZEE Het concert begint om 19.30 uur en de entree bedraagt 5 euro voor volwassenen, 2,50 euro voor kinderen, met een gezins maximum van 15 euro. BROUWERSHAVEN Kerstviering Vrouwen van Nu Afdeling Brouwersha ven De Vrouwen van Nu houden op woensdag 16 decem ber de jaarlijkse kerst bijeenkomst wordt in het Tonnenmaga- zijn in Brouwersha ven. Na een ontvangst met warme wijn volgt een broodmaal tijd en komt klarinet- tiste Carla Visser mu siceren en de samen zang begeleiden. Aanvang is om 17.30 uur. De zaal is geo pend vanaf 17.00 uur. Meer informatie is te vinden op: www.vrouwenvan- nu.nl/brouwershaven DREISCHOR Kerstmarkt De jaarlijkse kerst markt in Dreischor vindt op zaterdag 19 december plaats in Trefcentrum de Dors vloer. Veertig vrijwilligers van het Dorpshuis verzorgen de markt met kerstspulletjes, muziek, en lekker nijen. De markt wordt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur en is gratis toeganke lijk. door Esme Soesman Meer info: www.zeltech.nl. Elise Kunst en Joyce Lokerse zijn nog geen jaar lid van Zeltech en al niet meer weg te slaan. Elise: „Ik heb het vol gens mij nog nooit zo lang ergens vrijwillig volgehouden." foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51