Vuurwerkshow in plaats van zelf afsteken ^rr^TfWü-I huJ 4 NIEUWS VERTREK KAMERVOORZITTER Slechts eenmaal eerder werd voorzittershamer neergelegd Voorzitter van de Tweede Kamer Van Miltenburg is de derde WD'er die opstapt vanwege de omstreden deal met een drugsbaron. Wie volgt? Geen sprake van, klinkt het gedeci deerd in WD-krin- gen. Het was haar eigen beslissing. Volledig. Anouch- ka van Miltenburg, die zaterdag haar rol van Kamervoorzitter neerlegde, is niet door haar partij onder druk gezet om als bliksemafleider te fungeren in de affaire rond de zogenoemde Teeven- deal. Die suggestie was gewekt, omdat VVD'ers steken hebben laten vallen in de nasleep van de rel rond de deal met drugscrimineel Cees H. Informatie werd bewust achtergehouden, het parle ment werd diverse keren het bos in ge stuurd. Maar het vertrek van Van Miltenburg zorgt er niet voor dat de lucht geklaard is, zo valt te beluisteren op het Binnen hof. Zowel minister-president Mark Rutte als WD-bewindslieden op Veilig heid en Justitie, Ard van der Steur en Klaas Dijkhoff, wacht een zware week. Woensdag moeten zij zich in een debat verantwoorden voor hun aandeel in de affaire. De oppositie geeft een waarschu wing af. CDA-leider Sybrand Buma: „De voorzitter speelt slechts een margi nale rol in een veel grotere politieke kwestie. Het belangrijkste blijft het ja renlang niet ruimhartig en mogelijk zelfs onjuist informeren van de Kamer door het kabinet." D66-leider Alexander Pechtold zegt iets vergelijkbaars: „De hoofdverant woordelijkheid om verantwoording af te leggen over de gang van zaken rond de deal met drugscrimineel Cees H. ligt bij het kabinet en niet bij de Kamer voorzitter." Hoorzitting Van Miltenburg zou vrijdag haar kno pen hebben geteld. Volgens mensen om haar heen zag ze enorm op tegen de hoorzitting in de Tweede Kamer ko mende dinsdag, waarbij collega's haar zouden bevragen over haar rol in het vernietigen van de anonieme klokken- luidersbrief over de Teevendeal. Dat zou 'een drama' worden. Bij de VVD wisten ze dat, en Van Miltenburg voel de dat zelf ook aan. Emotioneel ge sloopt als ze was, vreesde ze dat ze daar in huilen zou uitbarsten. Vrijdag hakte ze de knoop door. Duidelijk is dat Van Miltenburg door haar rol in de affaire woensdag het ple naire debat nooit geloofwaardig had kunnen leiden. Wat nou precies de doorslag gaf in Van Miltenburgs besluit, blijft gissen. Zelf deed ze er zaterdag na haar korte verklaring in de Oude Zaal van de Tweede Kamer het zwijgen toe. Er was 'geen ruimte voor vragen'. Ter- 'De voorzitter speelt een marginale rol in een veel grotere kwestie' wijl er toch genoeg vragen onbeant woord bleven. Want waarom stapt ze op, als ze tot de laatste seconden van haar voorzitterschap blijft benadrukken dat ze 'zorgvuldig heeft gehandeld' door de klokkenluidersbrief door de shredder te halen? Degene die haar de brief gaf, had immers strikte vertrouwelijkheid ge vraagd, betoogt ze. Relletjes Volgens ingewijden is haar vertrek een optelsom van schandalen en schandaal tjes van de afgelopen periode. Ze stipte dat zelf ook aan: „De afgelopen drie jaar waren niet altijd gemakkelijk." Inderdaad was haar voorzitterschap een aaneenrijging van relletjes. De partij top van haar eigen VVD liet zaterdag in deze krant al weten dat ze de handen van haar aftrok. Van Miltenburg bleek vanaf het begin een brekebeen. Ze schut terde al tijdens de formatie van het kabi- net-Rutte II. Toen CDA-leider Sybrand Buma haar zomer 2013 'sturend optre den' verweet, verliet ze de zaal in tra nen. Boze fractieleiders lieten eind dat jaar - anoniem - kritiek horen in de Volkskrant. 'Totaal ongeschikt', vond de ene. 'Deze functie is een maatje te groot voor haar', vond de ander. De kritiek verstomde niet. Groen- Links-Kamerlid Linda Voortman werd onterecht beschuldigd en geschorst voor het lekken uit de commissie die over de benoeming van de Nationale Ombuds man ging. Toen Voortman werd vrijge pleit door de Nationale Recherche, deed Van Miltenburg er zes uur over om te be sluiten dat ze het betreurde 'te weinig oog te hebben gehad' voor de gevoelens van Voortman. De voorlaatste rel ging over één woord: nepparlement. Toen PW-leider Geert Wilders de term voor het eerst ge bruikte tijdens de Algemene Beschou wingen in september, zei Van Milten burg niets. Een maand later, toen de par tij de term weer van stal haalde, greep ze wel in. Het tekende haar wispelturig heid. Telkens was het resultaat van de optelsom: Van Miltenburg kon blijven. Niet in de minste plaats omdat ze de vraag 'Denkt u aan opstappen?' steevast beant woordde met een blijmoedig 'Absoluut niet'. Tot zaterdag. Vol gens ingewijden had ze drie jaar lang gedacht dat het gaandeweg wel beter zou gaan. Maar dat gebeurde maar niet. Op het ultrakorte lijstje met opgestap te Kamervoorzit ters prijken sinds dit weekeinde twee namen: die van Anouchka van Mil tenburg en van Fre- derik van Bylandt. Hij legde de voorzit tershamer in 1912 neer, óók na 3 jaar. CHU-politicus en graaf Van Bylandt werd in 1909 naar voren geschoven als voorzitter. Er was alleen één pro bleem: hij kon geen orde houden. Voor al de socialisten be zorgden hem kop zorgen. Koningin Wilhelmina had in 1911 genoeg van de reeks incidenten en rumoerige vergade ringen. Van Bylandt stapte een jaar later op, zogenaamd op doktersadvies. Tot de Tweede Ka mer een nieuwe voorzitter heeft ge kozen, wordt Van Miltenburg vervan gen door PvdA-Ka- merlid Khadija Arib. Zij is de onder voorzitter die het langst in de Twee de Kamer zit. DEN HAAG. Een meerderheid van de Nederlanders is voor een alge heel vuurwerkverbod, mits er ter compensatie een spectaculai re vuurwerkshow door gemeen tes wordt gegeven. In dat geval zegt 54 procent van de Nederlan ders het prima te vinden om tij dens oud en nieuw niet zelf met vuurpijlen in de weer te gaan. Zonder dat goedmakertje is 49 procent voor een vuurwerk verbod, blijkt uit een enquête van het blad Binnenlands Be stuur onder 2.500 Nederlanders, uitgevoerd door onderzoeksbu reau I&O Research. In de Tweede Kamer is geen meerderheid voor een vuurwerk verbod. Alleen GroenLinks, Par tij voor de Dieren en 50PLUS wil len dit. WD-Kamerlid Ockje van Teilegen wijst erop dat de af steek- en verkooptijden dit jaar al aan banden zijn gelegd. Zij ziet, net als coalitiepartner PvdA, niets in een algeheel verbod. Vuurwerk is buiten de jaarwisse ling wel verboden.Steeds meer gemeenten kiezen voor vuur- werkvrije zones. 56 gemeenten stellen zo'n zone in, 13 meer dan vorig jaar. Uit het onderzoek van Binnenlands Bestuur blijkt dat 78 procent van de Nederlanders daar voorstander van is. 5/8 dagen Beierse Allgau Sonthofen Zwarte Woud en Mainau 8/10 dagen Barcelona en Andorra Barcelona en omgeving/ Barcelona v.d. Valk Barcarola 10 dagen Porec Istrië Istrië Opatija Pittoresk Vrsar Istrië A S "ÜNIÜ'II Y door Hanneke Keultjes Sybrand Buma CDA-fractie voorzitter Drie liberalen struikelden tot nog toe over een deal uit 2000 met drugscri mineel Cees H.: Ivo Opstelten, Fred Teeven en Anouchka van Miltenburg. foto's ANP foto Bart Maat door Hanneke Keultjes En dat Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Brochureen (0318)58 09 58 boekingen. www bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4