w Oostenrijk - Hongarije Friese specialist zet zijn olympische race in Rusland op één 10 SPORT Sven Kramer liet bij de wereldbeker in Heerenveen aan Jorrit Bergsma zien wie er nog altijd de baas is op de 5 kilometer. Het was zijn tachtigste zege in honderd 5 kilometers. Een zelfgekozen top drie. COLUMN Diederik Smit aterdag vond de loting plaats voor dat Euro pees kampioenschapje waar we ons niet voor gekwalificeerd heb ben. Kennelijk gaat dat hele toer nooi ook zonder ons gewoon door. Eén troost: als je niet mee doet, kun je ook niet al je poule wedstrijden verliezen, zoals Oran je tijdens Euro 2012 deed. Nederland kan op zijn vroegst pas weer een EK-wedstrijd winnen in 2020. Tegen die tijd is het twaalf jaar geleden dat Nederland voor het laatst een wedstrijd won op een Europees kampioenschap voetbal. In het gunstigste geval le ven we momenteel in het twaalf jarig bestand. Andere Tijden Sport zal in mei 2020 ongetwijfeld een documen taire maken over die legendari sche zege op Roemenië tijdens het EK van 2008, het wonder van Bern. Er zullen interviews zijn met Demy de Zeeuw en Orlando Engelaar, basisspelers van toen. Dat laatste is echt waar. Als je niet meedoet, kun je ook niet al je poulewedstrijden verliezen, zoals Oranje in 2012 deed Ondanks de vaderlandse afwezig heid blijven er genoeg wedstrij den over om je op te verheugen. Zo verheug ik me op 14 juni, over exact een halfjaar: Portugal - IJs land, het meest westelijke EK-affi- che ooit, zeker als je de Portugese Azoren meetelt. Overigens ver heug ik me ook op de meest zui delijke, oostelijke en noordelijke EK-duels van de toekomst: Malta - Gibraltar, Azerbeidzjan - Ka- zachstan en Nova - Zembla. Op de dag van Portugal - IJsland staat ook Oostenrijk - Hongarije op het programma. Oostenrijk - Hongarije is een beetje het NEC - NAC van het Europese interland voetbal. Tot 1918 stonden beide landen bekend als Oostenrijk- Hongarije of de Donaumonarchie. De zoon van de laatste Oostenrijk se keizer, Otto von Habsburg, zou ooit rond de wedstrijd Oostenrijk - Hongarije gevraagd hebben: „Te gen wie spelen we?" Vanwege hetzelfde historische sentiment verheug ik me op de achtste finale Tsjechië - Slowakije en de kwartfinale Ierland - Noord-Ierland. Maar het meest verheug ik mij op de kraker Albanië - Roemenië: even een avondje geen voetbal en eindelijk weer eens tijd om een goed boek over de Donaumonar chie te lezen. lijk goed met druk om kan gaan. Maar veel vaker is het een nadeel. Ik zou wel weer eens onbevangen een 5 kilometer willen inknallen met een rondje 27. Maar daarvoor weet je te veel." Sotsji, 8 februari 2014 Tijd: 6.10,76 Het is niet om de gouden medail le waarom Kramer de olympische 5 kilometer van Sotsji na enig wikken en wegen op één zet. „Het was gewoon een fantas tische rit. Voor die baan, die om standigheden, was 6.10 ontzet tend hard." Het was de eerste schaatsdag van de Spelen, iedereen keek naar Kramer, goud was geen vraag maar een must. De druk, zo er vaart hij zelf, wordt met de jaren alleen maar groter. „Mijn rugzak wordt elke week zwaarder. Soms is het een voordeel, je weet hoe je een race moet indelen, dat je rede- Calgary, 17 november 2017 Tijd: 6.03,32 Het verhaal van deze rit begint zes dagen eerder in Salt Lake Ci ty. Enrico Fabris pakt er zijn we reldrecord af. Kramer baalt als een stekker, dit is zijn afstand. De revanchegevoelens worden in Cal gary elke dag sterker. „Bij mij kan op zo'n moment het licht uit gaan", zegt hij er nu over. „Soms moet je het vuurtje bij jezelf aan wakkeren, dat was nu niet nodig. Ik moest juist beheerst agressief rijden, want je kan je ook in twee rondjes helemaal opblazen. Ik was op dat moment niet eens su- pergoed, had behoorlijk last van mijn rug. Technisch gezien was het zeker niet de beste race. Maar ik ging mentaal door de muur heen en steeg boven mezelf uit. Winnen op karakter, qua erva ring is dit de mooiste." Nog altijd staat het wereldre cord overeind. „In het olympi sche seizoen 2023-2014 had ik har der gekund. Ik reed in Calgary en Salt Lake twee keer 6.04, maar re latief gezien met de handrem er op. Omdat ik niet kapot wilde gaan op die hoogte." Salt Lake City, 7 november 2005 Tijd: 6.08,78 „Ik was pas negentien jaar, het was de tijd dat ik nog hele nach ten wakker lag van een wereldre cord", zegt Kramer met enige spijt in zijn stem. „Ik reed tegen Carl Verheijen, maar ik was toen nog zo onervaren dat ik helemaal geen rit kon indelen. Carl heeft elf rondjes vóór me gereden, en toen gooide ik de hengel uit. Dan blijk je meer in je mars te hebben dan je vanzelf weet en kan je hem nog voorbij." De 6.08,78 was zijn eerste we reldrecord. Verheijen finishte twee tienden later. EERSTE TICKETS WK AFSTANDEN Sven Kramer won 80 van zijn 100 races over 5 kilometer en stond slechts 8 keer niet op het podium i z De mooiste van zijn tachtig overwinningen 3 Nu de eerste vier wereldbekerwed strijden zijn verreden, zijn ook de eerste WK-tickets vergeven. De bes te Nederlander in het klassement, op alle afstanden behalve de 5 kilo meter (vrouwen) en 10 kilometer (mannen), is verzekerd van de WK afstanden. De overige startbewijzen worden eind december verdeeld op de Nederlands kampioenschappen af standen. MANNEN 500 meter Kai Verbij 1000 meter Kjeld Nuis 1500 meter Kjeld Nuis 5000 meter Jorrit Bergsma VROUWEN 500 meter Jorien ter Mors 1000 meter Marrit Leenstra 1500 meter Marrit Leenstra 3000 meter Marije Joling Sven Kramer won in Heerenveen voor de tachtigste keer een 5 kilometer. De race kwam niet in zijn top drie. foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38