Raketstart kost Hassan bijna Europese titel Formatie van Henk Groener naar laatste acht op WK SPORT 9 De Nederlandse handbalsters hebben bij het WK de kwartfinales bereikt. Servië was een kansloze tegenstander. Van As is toch nog tevreden Ondanks vier zeges en slechts één nederlaag hebben de Ne derlandse hockeysters genoe gen moeten nemen met de vijfde plaats bij de finaleron de van de Hockey World Lea gue. Oranje verloor met de nieuwe bondscoach Alyson Annan in de kwartfinale van gastland Argentinië (o-i) en speelde daarom de strijd om plaats vijf tegen Australië. Li dewij Weiten maakte daarin het enige doelpunt. „Het valt moeilijk te accepteren, maar dat is het systeem van dit toer nooi", zei Naomi van As. „Over het geheel genomen mogen we tevreden zijn." NAESTVED. Als een tornado razen de Nederlandse handbalsters door de Naestved Arena, op weg naar de kwartfinales van het WK en een plaats bij het olympisch kwalificatietoernooi. Servië wordt onderweg opgepeuzeld (36-20) en het denken aan hogere doelen mag beginnen. Zingend komen de speelsters van het veld. „Want we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet." Als een school reisje waar maar geen einde aan wil komen. „Het liefst gaan we pas volgende week maandag naar huis, na de finale", zegt opbouw- speelster Lois Abbingh lachend. „We zitten nu wel even in de eu forie. Dat het zo makkelijk zou gaan, had niemand verwacht." De finale avant la lettre - bepa lend op het olympische traject - speelt Oranje als in een roes. De opgaande lijn uit de groepswed strijden wordt doorgetrokken. Het is een wedstrijd van de waar heid, maar Servië blijkt een kans loze tegenstander. De ploeg van de Balkan (met een wildcard van de partij) wordt gekleineerd. Oranje maakt indruk op alle on derdelen. Omdat wereldkam pioen Brazilië wordt uitgescha keld, is deelname aan het OKT nog niet voor honderd procent ze ker. „Maar dat gaat echt wel ge beuren", zegt bondscoach Henk Groener zelfverzekerd. Ongekende luxe Groener heeft zijn team ingesteld op een zware wedstrijd, een ge vecht waarin de fysieke kracht een rol gaat spelen. Maar niets is minder waar, Oranje overmees tert de tegenstander in de eerste helft. Na een kwartier is een gat geslagen (10-4), halverwege is de wedstrijd beslist (17-6), in de tweede helft kan Groener alle speelsters speeltijd gunnen. Onge kende luxe in een belangrijke wedstrijd op een WK. „Ze hebben geen enkele kans gekregen", beseft Abbingh, ook een beetje tot haar eigen verba zing. Misschien is Oranje wel be ter dan het zelf denkt, in de zes gespeelde wedstrijden heeft de ploeg een uitstekende indruk ach tergelaten. Keepster Tess Wester pareert de helft van de schoten, zoals in alle wedstrijden is gelukt. Groe ner kan trots zijn op de defensie, die wedstrijd na wedstrijd in druk maakt. In het hart van de dekking spelen Danick Snelder, Yvette Broch en Kelly Dulfer een voorname rol. Het drietal brengt minder kilo's in dan de meeste opponenten, maar wel meer leng te. Als het gaat om het pareren van vijandelijke aanvallen staat Nederland in de top van de klas sementen. Assistent Peter Portengen, te vens clubcoach bij landskam pioen Dalfsen, houdt zich meer bezig met het aanvallende gedeel te. Oranje heeft met Estavana Pol- 'We zitten nu wel even in de euforie. Dat het zo makkelijk zou gaan, had niemand verwacht' man, Nycke Groot, Laura van der Heijden en Lois Abbingh een kwartet opbouwspeelsters om ja loers op te zijn. De speelsters wis selen elkaar af, vullen elkaar aan, zorgen voor doelpunten als de col lega's het even laten afweten. Of Spanje of Frankrijk de ko mende tegenstander zal worden, dat is Abbingh eigenlijk om het even. Ze wil nog niet naar huis, nog lange niet. „We zitten zo goed in het toernooi, de spirit is er. We kunnen hele wedstrijden doorwisselen, zodat er voor mijn gevoel nog wel ruimte over is voor verbetering." Oprichter Gold Race overleden Ton Vissers, samen met Her man Krott oprichter van de Amstel Gold Race, is vrijdag op 93-jarige leeftijd in Oister- wijk overleden. Hij kampte sinds de zomer met een ern stige ziekte. De Rotterdam mer was in de jaren zestig ook ploegleider van de succes volle Willem II-Gazelle ploeg. Giri stijgt met stip op wereldranglijst Anish Giri stijgt na de Lon den Chess Classic van de acht ste naar derde plaats op de wereldranglijst. De Rijswijkse schaker (21) won twee keer en speelde zeven keer remise. Na een barrage om de eindzege met Carlsen en de Fransman Maxime Vachier-Lagrave ein digde Giri op de derde plaats. Na vijf minuutjes lopen op de paardenrenbaan van Hyères keek Sifan Hassan eens om zich heen. „Ik dacht wat gaat dit lang zaam", gaf ze later voor de came ra's toe. De 22-jarige atlete zette zich op kop bij het Europees kam pioenschap veldlopen en liep al snel solo. Het gat op de overige loopsters werd groter en groter. Op alle vlakken was ze de sterk ste. Op de korte heuveltjes, in de bochten, op de rechte stukken. Lang leek ze haar 'concurrenten' volledig weg te blazen. Maar toen kwam de laatste ron de. 8000 meter moesten de vrou wen lopen en Hassan loopt voor namelijk wedstrijden van 800 en 1500 meter. Een stemmetje in haar hoofd zei: dit is veel te ver voor jou, Sifan. Haar soepele pas sen werden ineens stroperig. Haar bochten recht en hoekig. De ont spanning op haar gezicht, waar mee ze de eerste rondes liep, maakte ineens plaats voor een ver beten blik. Hassan toonde haar tanden aan het publiek in het stad je in Zuid-Frankrijk. Bijtertje Ze bleek een bijtertje. Hassan keek even over haar schouder, zag de nummers twee en drie iets na deren, maar hield vol tot de finish. De Britse Kate Avery kwam acht seconden tekort en greep zilver. De Noorse Karoline Bjerkeli het brons. De Nederlandse Maureen Koster werd negende. „Ik ben nog nooit zo moe geweest", zei Has san, daarna in gesprek met de NOS. De raketstart had haar nog bijna genekt. „Ja, misschien wel. Maar daar kan ik niks aan doen. Ik ben een 1500-meter loopster. En 8 kilometer is niet hetzelfde. Dan voelt de start heel langzaam. Ik ging gewoon in mijn eigen tem po." Dat tempo zorgde in het slot wel voor de zwaarste kilometer uit haar carrière. „Toen zei mijn lichaam 'stop'. Ik was aan het vech ten met mezelf. Ik zat zo stuk." Hassan kon er inmiddels wel weer om lachen, gesterkt door de gou den medaille om haar nek. „Ik ben zo superblij. Weet je waarom? Ik ben een 1500-meter loopster en nu win ik hier op een heel moei lijk parcours." Ze is pas vijf weken weer een beetje aan het trainen. Haar blik is gericht op Rio de Janeiro. Daar wil ze goud. Want de bronzen me daille, op de 1500 meter tijdens het wereldkampioenschap in Pe king, voelde voor haar als een gro te teleurstelling. Alleen winst telt voor de ijverige Hassan. Zilver Vastenburg De 21-jarige Jip Vastenburg liep naar het zilver bij de beloften. In de categorie onder 23 jaar moest ze alleen de Belgische Louise Car ton voor zich laten. Bij de mannen stapte Khalid Choukoud gedesillu sioneerd uit. Vorig jaar werd de ge boren Marokkaan zevende, dit jaar hoopte de kopman van het Neder lands team stiekem op een plek in de top vijf. Michel Butter was de best geplaatste Nederlander in de door de Turk Ali Kaya gewonnen race. Hij werd zeventiende. MAANDAG 14 DECEMBER 2015 Handbalsters maken indruk op alle fronten HOCKEY door Herman Nijman Lois Abbingh Noami van As foto Getty Images WIELRENNEN SCHAKEN Laura van der Heijden (I) was met vijf treffers goed op schot in het duel met Servië. De Nederlandse vrouwen overklasten de opponent: 36-20. foto Soenar Chamid door Pim Bijl 8000 Sifan Hassan is de Europees kam pioene op de 1500 meter (indoor en outdoor) en toont ook haar klasse op de 8000 meter tijdens het Europees kampioenschap cross.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37