Beethoven van lieflijk tot en met robuust PZC COLOFON Inwoners Franse hoofdstad reageren positief Studenten van Scalda en HZ doen mee aan afsluitende demonstraties bij klimaattop. 16 ZEELAND Schuld Opvang Beethoven is de componist van stevige slotakkoor den en opvallende dyna mische effecten, maar ook van onverwachte stilte mo menten en subtiele frasen. De Philharmonie Zuidnederland be lichtte beide kanten van Beetho ven. Jörg Widmann liet zich inspire ren door Beethoven en schreef Con Brio, een dodecafonische con cert-ouverture waarin flarden Beethoven (noodlotsthema en koor uit Fidelio) te horen waren. Verschillende technieken van de strijkers waren te zien, maar voor al de knappe slagtechniek en de geweldig gespeelde partij van de paukenist vielen op. Het 2de Pianoconcert in Bes van Beethoven is een jeugdwerk, geschreven in de klassieke stijl. Het werk heeft een opgewekt ka rakter en kent vele lieflijke passa ges. Hannes Minnaar is uitge groeid tot een rijpe, overtuigende pianist. Hij bezit een lichte tou cher, maar verzorgt ook de stevige akkoorden. De balans tussen lin- ker- en rechterhand is perfect. Dit kwam bijzonder mooi uit in de ca dens van het allegro con brio, die virtuoos met mooie contrasten werd gespeeld. Jammer dat het or kest de verfijning van het spel van Minnaar regelmatig te fors beant woordde, vooral in het sfeervolle Adagio. Het Rondo met de vele te- genritmes werd door Minnaar knap en sterk ingezet. Het concer to eindigde in een jubelende stijl. Beethoven in een nieuw jasje in de Pastoral Symphony van Brett Dean werd in Middelburg ge schrapt, jammer want moderne werken worden nog te weinig uit gevoerd. Hannes Minnaar is een rijpe, overtuigende pianist. Hij bezit een lichte toucher, maar verzorgt ook de stevige akkoorden. De Zevende Symfonie in A van Beethoven werd voltooid in 1812. Een werk dat vooral opvalt vanwe ge de verschillende ritmes. Het or kest werd geleid door een energie ke Jamie Phillips en dat dynami sche kwam goed uit in het Alle gretto, met een speciaal mars the ma en aparte fugato frasen. Het ro buuste van de stijl werd intens in het Presto, een soort scherzo, waarin het orkest zachte passages afwisselde met soms oorverdoven de momenten. Het slot Allegro werd met veel schwung en echt con brio gebracht. Ik kreeg wel het vermoeden dat de Zeeuwse concertzaal te klein was voor het grote volume van het orkest. T: 088-0139995 Brieven In de krant (7 december) een arti kel over geldproblemen voor ge zinnen. Ik las een passage uit een boek van de politiek filosoof Alexis de Tocqueville (1805-1859) in verband met de oorzaken van het uitbreken van de Franse revo lutie. (vertaald uit het Frans): 'Het kost de mensen in de hogere klassen steeds de grootste moeite duidelijk gewaar te worden wat zich afspeelt in de geest van het lagere volk'. Dit lijkt me actueel. Geeft niet de PW veel mensen hoop op verbetering van levens omstandigheden? Werkgevers hebben geen belang bij een ho ger minimumloon. Ook de over heid denkt geen belang te heb ben bij hogere uitkeringen. Op de niet al te lange termijn kon dat wel eens een aanleiding voor opstand tegen het gezag en de multinationals worden. De Statencommissie is trots op de welwillende wijze waarop de Zeeuwse bevolking in het alge meen de vluchtelingen heeft be naderd (5 december). Voor heel veel inwoners van Zeeland is er mijns inziens geen draagvlak meer om nog meer 'vluchtelin gen' (georganiseerde migranten stroom) op te vangen. Er heerst een gevoel van onveiligheid, angst voor verdringing op de wo ning- en arbeidsmarkt, dagelijkse confrontatie met ellende en het leegzuigen van onze voorzienin gen. Vang deze mensen op in de eigen regio, geef onderwijs in de eigen taal en cultuur zodat ze, als het weer rustig in het land van her komst, dit land weer kunnen op bouwen. Investeer in een vredesmacht. Denk aan de miljoenen mensen die achterblijven. Daar moet (ook) de eigen familie die nu mas saal het land verlaat (meestal de beter gesitueerden) zorg voor dra gen, of laten we hen ook nog alle- zwart-wit, voorzien van een En gelse PARIJS. Het is half tien, zaterdag ochtend, als zich overal in Parijs groepjes vormen. Bij de Moulin Rouge staan bijna tweehonderd mensen, voornamelijk Nederlan ders. Onder hen ook negen Zeeuwen, zes studenten van Scal da en de HZ University of Ap plied Sciences en drie begelei ders. Ze krijgen de laatste instruc ties voor de actie Climate Justice Peace (Klimaat, Gerechtigheid, Vrede). Er wordt uitgelegd naar welke locatie ze zich in groepjes moeten begeven en wat ze daar precies moeten doen. De studenten zijn vanaf vrijdagmiddag in Pa rijs. „We heb ben met negenhonderd man in één slaap zaal gelegen", vertelt Martijn Acda (21) uit Kwadendamme. Flij studeert international maintenan ce management aan de HZ. „Er zijn hier mensen uit alle wind streken aanwezig, van Tsjechië en Kroatië tot Mexico en Peru. Dat is indrukwekkend. Je hoort vaak: 'Ja, ja, ja...het klimaat, dat is wel belangrijk.' Maar hier zie je hoeveel mensen zich daadwerke lijk inzetten voor het klimaat en wat ze er voor over hebben. Dan denk je wel even: 'Hé hallo'. Het is gezellig en het verbroedert. We zijn hier allemaal met één doel." De Zeeuwen vallen op door hun fel reflecterende mutsen en protestborden met hun foto's of die van medestudenten in RECENSIE PHILHARMONIE ZUIDNEDERLAND door Jeanette Vergouwen Pianist Hannes Minnaar. foto Marco Borggreve Van Beethoven naar Beethoven Werken van Beethoven en Widmann. Door Philharmonie Zuidnederland on der leiding van Jamie Phillips en met medewerking van Hannes Minnaar (pia no). Gehoord op zondag 13 december in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Ook Zeeuwen Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hans Rentmeester Bosdijklaan 7, Goes door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16