Het water staat Stichting Scheldekat tot aan de lippen De jaarlijkse adventsmarkt in Veere trekt al twintig jaar publiek 14 WALCHEREN Eeuwelinge geniet nog volop „Maar het nijpende geldgebrek maakt het er niet makkelijker op", verzucht voorzitster Marleen Drij- gers triest. „We hebben een forse dierenartsrekening staan, maar het geld is op. En onze dierenart sen zijn al zo soepel naar ons toe. Het is nu erg moeilijk. We moe ten het hebben van giften. We krij gen geen subsidie." Strijdvaardig: „Maar we geven niet op. Nooit." „We zien het elk jaar erger wor den. In Vlissingen worden relatief veel kittens gedumpt, maar ook op de Bevelanden gebeurt dat steeds vaker. Van mensen die de kosten van verzorging niet meer kunnen dragen of er gewoon geen zin meer in hebben." „Het lijkt zo leuk, een gratis kat je afhalen. Maar de kosten komen daarna; chippen, vaccineren, cas tratie, ontwormen en ontvlooien. Dat wordt helaas dus ook steeds minder gedaan merken wij. Als een kitten dan doodgaat omdat de wormen tot in z'n longetjes zit ten, zijn mensen verbaasd. 'Hé, hij ging opeens dood', horen we dan." Marleen is een vurig pleitbe zorgster van castratie. „Och, als je dat eens kon verplichten. Het van gen van kittens en volwassen kat ten kost ons enorm veel moeite en tijd. Die beestjes zijn er vaak zo slecht aan toe. Graatmager en ziek. Mensen beseffen niet dat een kitten het niet redt buiten. Die kan zich niet warm houden, geen muizen vangen." „We hebben dit jaar ruim drie honderd katten gevangen. Grof weg eenderde van het totale aan tal zwerfkatten. Ze worden overal gedumpt. Bij parkeerplaatsen, in woonwijken, het bos, bedrijventer reinen. Niet alleen in Vlissingen, ook veel in Middelburg, Kruinin- gen, Krabbendijke, Reimerswaal en Hansweert bijvoorbeeld." Zaterdag probeert een vrijwil ligster van de stichting nog een zwerfkatje te vangen in Vlissin gen. Marleen rijdt 's middags zelf naar Tholen. De broertjes Rakker en Rocky krijgen daar samen een nieuw thuis. „Dat is gelukkig de positieve kant van alles." Van een appeltak met roosjes of veertig licht jes, vogeltaarten tot een handdoek met gasten- doekje kunstig gevouwen in de vorm van een kerstmannetje. De twintigste adventsmarkt in de Veerse Kleine kerk aan de Ka- pellestraat biedt vrijdag en zater dag weer een keur aan producten. De veelal zelfgemaakte spulletjes gaan grif van de hand. Tot grote vreugde van de orga niserende Stichting Ontwikke lingssamenwerking Veere. Wilma Franke, vanaf het begin betrokken bij de tweedaagse goe de doelenmarkt, herinnert zich nog goed de eerste markt, twee de cennia geleden. „In de gerefor meerde kerk aan de Kaai. Heel kleinschalig, alleen onze stichting en de wereldwinkel. Spannend was dat toen." De markt groeide flink uit. Inmiddels doen ook Amnesty International, Vereniging van Vrienden van Tinea, KIA groep Protestantse Gemeente Veere, We reldwinkel Serooskerke en Unicef mee. De combinatie met de jaar lijkse Dickens Kerstmarkt op de Markt pakt ook goed. Het talrijke publiek drentelt tussen de kraampjes in de kerk en buiten op de Markt. In de kerk is het zaterdagmiddag dringen bij de zelfgebakken taarten. Voor 2.50 een kopje koffie mét een van de zeven soorten gebak, dat trekt Dringen bij de zelfgebakken taarten. Voor 2,50 een kopje koffie mét een van de zeven soorten gebak, dat trekt wel. wel. „Ja", glimlacht penningmees ter en plaatsvervangend voorzitter Merijn Vermast van de Veerse stichting, „alle taarten worden door vrijwilligers gebakken." De Middelburgse familie Koops geniet aan een tafeltje van taart en soep. Ze zijn voor oma Neeltje Franke naar Veere getogen. Oma heeft erwtensoep gemaakt. „Een hele grote pan vol", zegt de krasse 82-jarige Veerse trots. Even verderop verkoopt de Vrouwenpolderse Stichting Vrien den van Tinca ludieke kerststuk ken. Mien de Bruijn staat achter de tafel en heeft het er druk mee. „We proberen ieder jaar iets leuks, iets apart te maken." Dat is gelukt, een klant koopt drie stuk ken en neemt ook nog een zakje met felrode kerstappeltjes mee. De markt draait prima, consta teert Wilma: „Zoals ieder jaar. Het blijft gelukkig een succes." In de regio Mijn dorp, mijn stad Dorpshuis, 14.00-16.00 uur - Ta- feltennisactiviteit voor senioren Gemeentehuis, Tra verse 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstel ling 'ambtsketens, schakels tussen oud en nieuw' Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Adelaarstraat 26, 13.30-14.30 uur - Be- wegingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos met o.a. sjoelen en gezelschapsspellen CBK Zeeland, Ba lans 17,09.00-17.00 uur - Tentoonstel ling 'Van Zeeuwse Bodem'; Markt, 15.00-22.00 uur - ijs baan geopend; Cine ma Middelburg, 20.00 uur - Verto ning 'The Lobster'; Museum Veere, Kaai 25-27, 19.00-21.30 uur - Le zing kunstenaar en scheepsarchitect Lu- do van Well over in ternationale ontwik kelingen in de scheepsbouw Gymzaal de Combi natie, Pablo Picas- soplein 120-126, 09.00 uur - Gym nastiek voor peu ters die al zelf kun nen lopen, samen met een (groot)ouder; Biblio theek, Spuistraat 6, 13.00-17.30 uur - Ex positie 'Het Wilde Oog'; Gymzaal de Branding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106,16.00 uur - Kleutergym; Ter Reede, Vredehof laan 370,19.00 uur - Optreden Muziek vereniging 'Luctor et Emergo'; Cine Ca fé, Spuikomweg 3, 19-45-23.00 uur - Mr. Bright's Quiz Night Verenigingsge bouw, Dorpsdijk 38,14.00-15.30 uur - Volksdansen. £33» door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN. De laatste jaren ziet de Stichting Scheldekat dat het aan tal gedumpte kittens hand over hand toeneemt. Kittens die het in hun eentje niet redden buiten. De Stichting moet alle zeilen bijzetten om de kleintjes van een wisse dood te reden. www.scheldekat.nl door Annemarie Zevenbergen De adventsmarkt voor goede doelen in de Kleine kerk in Veere trekt jaarlijks veel belangstelling, foto Ruben Oreel ZOUTELANDE Schuurverkoop In Zoutelande is op zaterdag 19 decem ber de Werendijkse schuurverkoop in kerstsfeer. De diversiteit is enorm. Van meubels en boeken tot hand gemaakte sieraden en bloemstukken. De schuurverkoop vindt plaats op het volgen de adres: Werendijke 11 in Zoutelande. Be langstellenden kun nen ertussen 10.00 en 16.00 uur terecht. MIDDELBURG Kerstspel uit eeuwenoude traditie in Abdij Het kerstspel dat op vrijdag 18 december wordt opgevoerd in de Kloostergangen van de Middelburgse Abdij (foto) stamt uit een eeuwenoude tra ditie: al zeker vijfhon derd jaar spreken elf personages dezelfde teksten uit en zingen dezelfde liederen. Het spel werd rond 1850 ontdekt door taalkundige Karl Julius Schroer. Enkele liedteksten stammen zelfs van voor die tijd, uit de dertiende en veer tiende eeuw. Sinds dien wordt het spel op veel plekken in Eu ropa opgevoerd, on der de naam Oberu- fer Kerstspel. De oude teksten, voor de moderne mens niet altijd letterlijk te volgen, benadrukken de tijdloosheid van het kerstverhaal uit Lucas 1 en geven het tegelijkertijd een ma gische klank. In Zeeland wordt het Oberufer Kerstspel op gevoerd op vrij dag 18 december om 17.00 uur in de Kloostergangen van de Abdij in Middel burg. De toegang is vrij. De Abdij is niet ver warmd maar na af loop van het spel is er warme chocolade melk en warme wijn. I- AAGTEKERKE. Ze is een 'geweldige grootmoeder' vindt kleinzoon Hans. Hij spreekt met eerbied over oma Cornelia, 'Nel', Hoegen-Blee- ker. Zij vierde zaterdag haar 100ste verjaardag. Met een lunch in Domburg, waar ze tot haar 95ste woonde. De eeu welinge woont nu in Waterwel in Aagtekerke. Daar leest ze nog da gelijks haar PZC, verklapt ze. Haar twee dochters, vijf kleinkinderen en drie achterkleinkinderen, familie en vrienden feliciteerden de vief ogende oude dame. Ze ver keert nog in goede gezondheid, vertelt een van haar dochters Onder de verjaardagsgasten bevonden zich ook Veeres burgemees ter Rob van der Zwaag en oud-burgemeester Peter Diepenhorst van de voormalige gemeente Domburg, foto Ruben Oreel BIGGEKERKE DOMBURG MELISKERKE MIDDELBURG VEERE VLISSINGEN VROUWENPOLDER l NUVtS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14