Vlaamse boeren staken verzet tegen uitbreiding van Het Zwin Vluchtelingen moeten eigen vermogen opeten' Kerstmarkt in Axel is zo veel meer dan kraampjes met kerststukjes ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Rennende kerstmannen, schieten met ondergoed, glühwein en samen zingen op de 25e kerstmarkt in Axel Een wat glad figuur, type pooier spreekt in de Noordstraat in Axel de bezoekers van de kerstmarkt aan. Of we wat wil len? Stringschieten. Erika de Gucht staat in een roodverlichte kraam voor haar zaak Erika Body- fashion. Voor een euro mag ieder een drie strings uit de emmer pak ken, deze maximaal uitrekken en wegschieten. Wie het elastische ondergoed in een van de gaten schiet wint korting in Erika's zaak. En dat stringschieten valt nog lang niet mee. „Er loopt hier genoeg volk maar zie ze maar eens binnen te krijgen", verklaart ze. Het is druk in de binnenstad. De geur van wafels en glühwein. Meisjes van balletschool Petrella Lion dansen op straat met een kerstboom op het hoofd. De Gereformeerde Kerk Vrijge maakt is ook present. „De kerst markt doen we al heel lang", ver- telt organisator Ake Harmanny. „We willen op een sympathieke manier meedoen als kerk. Twee keer per avond zingen we samen de bekende kerstliederen. Veel mensen weten niet meer wat kerst betekent. Dan kunnen we als kerk wel zeggen 'wij doen daar niet aan mee' maar wij willen juist het beeld rechtzetten dat van de kerk niks mag." Op de Markt verzamelen zich de deelnemers aan de Santarun. 120 kerstmannen rennen twee rondjes door het centrum. Vorig jaar deden er nog twee keer zoveel mee aan de ludieke loop. „Het is ook een moeilijk tijdstip," ver klaart Mirjam Sariman van Axel.nl. „Óp een doordeweekse dag, om zes uur. De vorige keer was het op een zaterdag. Maar, we zijn er heel tevreden mee." En 'Als Axelaar móet je een keer meegedaan hebben. Dit kan weer van mijn bucketlist' met een brede lach onder de kerst- mannenmuts: „Nu tegelijk met de kerstmarkt, dat is wel heel leuk hoor. Het gaat niet om de snel heid maar om de fun." Bert Scheele ging het ook een beetje om de snelheid. Hij was de snelste kerstman. „Ik heb ze alle maal losgelopen", concludeert hij eenmaal over de finish. „Als Axe laar móet je een keer meegedaan hebben. Dit kan weer van mijn bucketlist." Hij wijst op zijn medail le, een kerstbal aan een lint. „Ja, daar doe je het allemaal voor he?" Vlaanderen en Nederland willen het natuurgebied uitbreiden met 120 hectare. Het overgrote deel daarvan komt in de Willem Leo- poldpolder, tussen Knokke en Re- tranchement. De meeste grond was daar in bezit van de Oost kustpolder, het Vlaamse 'water schap' dat het Zwin beheert. Oostkustpolder verpachtte de grond aan landbouwers. Toen de plannen bekend werden, verenig den die boeren zich. In eerste in stantie kregen ze veel steun, ver telt Vandepitte. „Maar eerst viel het Knokse gemeentebestuur ons af en daarna staakte ook de Oost kustpolder het verzet. En die was Meeste grond was in bezit van Oostkustpolder - het Vlaamse 'waterschap'. Die was lang tegen, maar verkocht toch. eigenaar van de meeste grond. Daarmee hield het een eind op." De vastberadenheid bij de acht direct getroffen landbou wers nam ook af, bevestigt Vande pitte. „Er werd gedreigd met ont eigening, mensen werden onder druk gezet. De één na de ander gaf de moed op. Drie stopten van wege hun leeftijd. De andere vijf hebben hun grond verkocht of ge ruild." Vandepitte boerde zelf niet in het gebied, maar heeft wel grond net buiten het toekom stige Zwin. Hij vreest vooral ver- zilting. „Dat gaan we in de gaten houden, al is het lastig om te be wijzen dat een slechtere oogst te wijten is aan verzilting." TERNEUZEN. De partij ssTerneu- zen wil weten of de asielzoekers, die in Marina Beach zijn neerge streken, op dezelfde manier wor den behandeld als 'gewone Neder landers'. Fractievoorzitter Cees Freeke vreest 'rechtsongelijkheid' als vluchtelingen met eigen ver mogen geen bijdragen voor op vang en voeding hoeven te beta len. Freeke wil weten of asielzoe kers zo goed worden gescreend als burgemeester Jan Lonink eerder beloofde. Hij vraagt burgemeester en wethouders of er veel hoogop geleiden onder de tijdelijke bewo ners van Marina Beach zijn. Het ei gen vermogen van een bijstands gerechtigde mag de twaalf mille niet te boven gaan, dus moeten vluchtelingen met meer spaargeld ook eerst zelf in hun levensonder houd voorzien, stelt ssTerneuzen. Freeke wil dat de gemeente de vermogenspositie van vluchtelin gen onderzoekt en wil van het col lege horen of rijkere asielzoekers - 'net als alle Nederlanders' - hun ei gen vermogen eerst moeten op souperen voordat zij een beroep op de overheid kunnen doen. Freeke betwijfelt overigens dat er veel hoogopgeleiden onder de vluchtelingen zitten, omdat de kwaliteit van het Syrische onder wijs minder zou zijn en er slechts weinig Syriërs doorstuderen. VRIJDAG 11 DECEMBER 2015 Van string tot samenzang door Guido van der Heijden Teije Bottinga (8) uit Axel moet nog veel oefenen met stringschieten. Hij schoot alle drie keren mis. Bert Scheele, winnaar Santarun 120 deelnemers aan de Santarun in Axel warmden zich onder een sneeuwkanon op voor de run, twee rondjes door het centrum van Axel. foto's Ronald den Dekker door Martijn de Koning KNOKKE-HEIST (B). Vlaamse land bouwers die boeren in het toekom stige, uitgebreide Zwin, hebben hun verzet tegen de vergroting van het natuurgebied gestaakt. Ze hebben hun grond verkocht of an dere grond aanvaard. Dat zegt Jan Vandepitte, voorzitter van de Asso ciatie Polderboeren Knokke-Heist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83