WD: Verlaag belasting met opbrengst kabeltaks Veiligheidslabel De Statie Verleng tbs voor dader in zaak weduwe Serné' Zorgconsument in het nauw Zwemles Doordat zorgverzekeraar 2 ZEELAND Het is weer de tijd waarin je van zorgverzekeraar kunt wisselen. Let goed op wat in 2016 wordt vergoed. Sam Buijsman ontdekte ineens dat CZ zijn reumatherapie niet meer vergoedt. COMMENTAAR De jaarlijkse dans om de gunst van de 'zorgconsument' leidt steevast tot excessen. Sommige verzekeraars on dergraven schaamteloos de solidariteit die de basis is van elke verzekering. Vaak wordt de suggestie gewekt dat je zelf kunt bepalen welke gevaren je loopt. Dat is maar ten dele waar. Je denkt misschien dat je een hoog eigen risico kunt nemen omdat je zo gezond bent, maar dat is speculeren. Verzekeren doe je tegen onverwachte hoge kosten. Bovendien doe je het collectief. Dus je houdt rekening met de risico's die an deren lopen. Alle zogenoemde keuzepolissen doen dit principe geweld aan. Verder werkt de over heid niet mee. Want het basispak ket is veel te schraal. Den Haag be weert dat alle verzekerden samen alle kosten betalen, maar in wer kelijkheid kun je je tegen allerlei kosten nauwelijks nog verzeke ren. Op deze pagina staat het re laas van een reumapatiënt die tus sen wal en schip komt. Elders in deze krant staat een stappenplan voor een veilige reis door de jungle aan zorgpolissen. Het is alle maal niet fraai. Marktwerking heeft hier en daar een positief ef fect op de zorgkosten. Maar de basis is fout. Wie ziek is, kan niet afzien van aankoop en is overgeleverd aan verzekeraars. Dat is geen vrije markt. En dus blijft het elk jaar een pijnlijk theater. Speculeren op lage zorgkosten ondergraaft uiteindelijk alle verzekeringen TERNEUZEN. De opbrengst van de kabelbelasting die Terneuzen van af volgend jaar heft, moet worden gebruikt om de jaarlijkse verho ging van belastingen voor burgers te stoppen. Dat vindt de WD-frac- tie in de Terneuzense gemeente raad. Fractievoorzitter Michiel Groe- neveld dient komende donderdag een voorstel met die strekking in tijdens de raadsvergadering. De ge meenteraad besloot afgelopen maand om kabelbelasting in te voeren. Dat houdt in dat eigena ren van kabels en leidingen in de grond belasting moeten betalen. Het gaat met name om netwerkbe heerders als Delta Netwerkbedrijf en Evides. Die rekenen dat bedrag door aan hun klanten, waardoor de rekening in de praktijk bij de burger komt te liggen. Ongewenst, vindt Groeneveld. Hij stemde vorige maand nog mee met een voorstel van D66 om de winst terug te geven aan de bur ger. Dat haalde het niet. Groene veld probeert het nu op deze ma nier. Mocht er, nadat de belastin gen niet verhoogd zijn, nog geld over zijn, dan kan dat worden ge bruikt om schulden terug te drin gen, vindt de WD. AXEL. De Axelse wijk De Statie krijgt dinsdag het Buurtlabel Vei lig Verkeer. Voorzitter Han van Opdorp van de Terneuzense afde ling van Veilig Verkeer Nederland en wethouder Frank Deij onthul len dan het bijbehorende bordje bij Dierenkliniek Axel aan de Oude Spoorbaan. Wijkcomité De Statie zet zich al jaren in voor het verbeteren van de verkeersveiligheid in de buurt. Zo enthousiasmeerden ze veel be woners mee te doen aan de cam pagne 'Bedankt dat je langzamer rijdt'. Ook in de toekomst blijft verkeersveiligheid hoog op de agenda staan. Het buurtlabel is juist ingesteld om bewoners te sti muleren zich te blijven inzetten voor een 'duurzame, verkeersveili ge buurt'. Almanak Tom (6) uit Goes is niet echt dol op zwemles. Met frisse tegenzin gaat hij elke zaterdag naar het zwembad om baantjes te trekken. Onlangs had de jongen een lang weekend voor de boeg, omdat de juffen van zijn school op vrijdag en maandag werden bijge schoold. „Nou, jongen, lekker vier da gen vrij!", zei z'n vader toen hij de jongen op donderdag van school had opgehaald. Toen bleek dat Tom wei gert om een dag waarop hij zwemles heeft als vrije dag te beschouwen. „Nee, papa", stelde hij verontwaar digd. „Ik ben drie dagen vrij. Je weet toch dat ik zaterdag zwemles heb?!" Verdeelkoelkast in Axelsestraat Het Terneuzense advies- en trainingscentrum A House 4 You heeft voor het tweede jaar een 'ver deelkoelkast' neergezet. In de hal van het pand aan de Axelsestraat staat een koel kast waar gulle gevers lang houdbaar eten en drinken in kwijt kunnen. Minder bedeelden of daklozen kun nen er vervolgens weer iets uithalen. Wie wat extra heeft gekookt, kan dat ook doneren, met de da tum van bereiding op het gerecht. De openingstijden van het centrum zijn maan dag, dinsdag en donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur. De koelkast staat er tot februari. Lichtjesavond op begraafplaats Verzekeraar en uitvaartver zorger Dela houdt dinsdag van 18.00 tot 20.00 uur lichtjesavond op de begraaf plaats aan de Van der Mael- stedeweg in Hulst. Bezoekers krijgen een kaars die ze kunnen laten branden bij de rustplaats van hun overleden geliefde of andere dierbare. Ook mensen wier dierbaren er gens anders zijn begraven, is een ruimte ingericht om een kaars te branden om hen te gedenken. Er klinkt stemmige live muziek en er brandt sfeer volle verlichting op de be graafplaats. Mensen kun nen na afloop een, door De- la aangeboden, drankje drinken in het uitvaartcen trum. Helft geld voor stadspark binnen De stichting die de voorma lige katholieke begraaf plaats in Axel wil omvor men tot stadspark, heeft in middels 15.000 euro aan gif ten binnen van bedrijven, fondsen en particulieren. Er is 30.000 euro nodig om alle plannen uit voeren, meldde stichtingsvoorzit ter Co van Schaik (foto) bij de aftrap van de campagne deze zomer. De begraafplaats, achter het Gregoriuscentrum aan de Walstraat, moet uit groeien tot 'groene long' in het centrum van Axel. De stichting kreeg geen ge meentelijke en provinciale subsidie, waardoor ze volle dig afhankelijk is van dona ties. Meer informatie is te verkrijgen bij Carlien Goense via 0114-650684 of carliengoense@gmail.com. Elke dinsdag en vrij dag gaat Middelbur ger Sam Buijsman (65) vol enthousias me naar de groeps therapie voor reuma patiënten in Oost-Souburg. Al ruim acht jaar lang. Niet alleen omdat het gezellig is, maar voor al omdat de therapie helpt en zijn leven een heel stuk aange namer maakt. „Op dinsdag ma ken we de ge wrichten en spieren los. Onder leiding van een gespe cialiseerde fy siotherapeut van para me disch centrum In Balans doen we oefeningen in een sport zaal. We ge bruiken daar allerlei fitness- apparatuur voor. Op vrij dag doen we balansoefenin gen. Want reu mapatiënten hebben vaak last van ontstekingen van ge wrichten, waardoor je proble men kunt hebben met het bewa ren van je evenwicht." Sam heeft reuma artritis, een au- to-immuunziekte. Zijn afweer systeem keert zich tegen zijn ei gen lichaam. Hoe die vorm van reuma ontstaat, weet niemand. Wat Sam wel weet is dat de ziek te chronisch is en dat hij vaak gewrichtsontstekingen heeft. „Voorheen slikte ik cocktails aan medicijnen om het onder controle te houden. Niet alleen duur, maar ook erg agressief. in plaats van 74 behandelingen worden straks door de zorgverzekeraar vergoed. Dat was verre van fijn. Om de ziekte - voor zover mogelijk - de baas te worden, ben ik toen ge zonder gaan leven. Ik ben meer gaan letten op wat ik eet en drink en ik ben gaan bewegen. In groepsverband." Daar begon hij in 2007 mee en hij heeft er veel baat bij, ver telt Sam. „Al die jaren dat ik die therapie volg, merk ik dat ik na zo'n oefenbeurt helemaal opleef. De stijfheid is uit mijn lichaam. Daardoor ben ik actiever gewor den. Ik beweeg me vrijer, ik wandel en doe wel eens een klusje. Als reu mapatiënt heb je de neiging om in je stoel te blijven zit ten, totdat het weer gaat. Maar daar word je ze ker niet beter van." Sinds Sam groepsthe rapie doet, is het slikken van medicijnencock tails verleden tijd. „Ik gebruik nu helemaal geen medicij nen. Beter voor lijf en portemon nee. Maar de groepstherapie doet veel meer. De groep heeft ook een sociale functie. Je wisselt al lerlei ervaringen uit en moti veert elkaar." Maar aan de helende groeps therapie dreigt nu juist een eind te komen. Sam is net als de mees te van 'zijn' groep verzekerd bij zorgverzekeraar CZ. „Zonder aan kondiging is de polis van mijn verzekering aangepast. Tot nog toe had ik een jaarlijks budget van 1250 euro. Daar ging ik 74 keer voor naar de groepstherapie. MIDDELBURG. Met de 31-jarige Jan van K. uit Sint Philipsland die in 2003 voor de verkrachting en doodslag op zijn bejaarde achter buurvrouw werd veroordeeld tot vier jaar en tbs met dwangverple ging, gaat het goed. Hij heeft een baan, is gehuwd, heeft een kind en een eigen woning. Alleen moet er volgens de deskundigen nog één ding wordt aangepakt en dat is dat Van K. spontaan over zijn verleden gaat vertellen. En daarom willen de deskundi gen dat die tbs nog maar eens met een jaar wordt verlengd. Zijn schoonouders weten im mers nog steeds niet waarvoor hun schoonzoon destijds die tbs kreeg opgelegd. Of ze het ook in derdaad willen weten is nog maar de vraag, maar de gedrags deskundigen vinden dat uiterma te belangrijk. Volgens Van K. en zijn echtgenote heeft die 'open heid' geen enkele toegevoegde waarde. Van K. is door zijn schoonfamilie geaccepteerd. De toen 80-jarige weduwe J. Serné-Dooms werd in december 2002 in haar woning in Sint Phi lipsland op gruwelijke wijze om gebracht. Zo had hij het slachtof fer, die tijdens haar slaap werd overvallen, vreselijk toegetakeld, haar keel dichtgeknepen en sek sueel misbruikt. Uitspraak is op 24 december. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN HULST AXEL CZ nekt door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81