wc school Amalia Krimpregio Zuid-Limburg maakte van nood een deugd Peking kan weer ademen NIEUWS 7 £^)K00PJEDEALNL) dagaanbiedingen van 11 december (v£euh m DpDr^ NIET TEVREDEN? GELD TERUGl) de politie in dat de medewerkers erop zijn gewezen dit goed in de gaten te houden. „Want dit mag niet nog een keer gebeuren, punt", aldus een politiewoord voerder. „De desbetreffende agent vond het incident zelf ook heel vervelend, dit knaagde aan haar als professional." De schoolleiding heeft met een brief de ouders van leerlin gen ingelicht over het voorval. 'Omdat wij constateerden dat door het snelle en accurate han delen van de betrokkenen de vei ligheid van onze leerlingen niet in het geding is geweest, hebben wij er indertijd voor gekozen dit bericht niet met alle ouders te delen', aldus rector Swen Zuider- wijk van Sorghvliet. Amalia zit in de eerste klas op het gymnasium. Eind augustus was haar eerste schooldag. Vol gens ingewijden wordt de prin ses continu in de gaten gehou den door beveiligers, zowel op school als buiten de schoolhek ken. De RVD wil niets zeggen over de beveiligingsmaatregelen. „Daarover worden geen medede lingen gedaan", aldus een woord voerder. Van koning Willem-Alexan- der is bekend dat hij op zijn mid delbare school - het Baarnsch Ly ceum - voortdurend werd verge zeld door twee beveiligers. „Ze waren altijd in de buurt, op de gang bijvoorbeeld", vertelde een oud-docent van Willem-Alexan- der eerder. In de notoire krimpregio Zuid-Limburg is iets bijzonders aan de hand. Voor het eerst in ja ren groeide het aantal banen er vo rig jaar weer, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vandaag presenteert. Hoe dat komt? Bij het CBS weten ze het niet. „Het is een kleine, maar opmerkelijke opleving", zegt hoofddemograaf Jan Latten. In het heuvelland zelf zijn ze minder verrast. De regio maakt een positieve kentering door, vol gens wethouder Martin de Beer van Economische Zaken van Heer len. Het woord krimpregio neemt hij liever niet in de mond - 'dat proberen we hier niet zo te bena drukken'. „Maar inderdaad, in de landelij ke leegstandslijstjes scoren we hoog. Toch zijn er afgelopen 2,5 jaar in de stad zeker veertig nieuwe winkels bijgeko men. We hebben subsidie regelingen ingesteld en be geleiden startende onder nemers. Daar zitten ver nieuwende zaken tussen, zo als een grote LEGO Store en een verkoopster van retrojurkjes. Dat brengt nieuw leven in het stads centrum." Na verloop van tijd kan in krimpgebieden een nieuwe dyna miek ontstaan, bevestigt Joop Via- nen, emeritus hoogleraar onderne merschap en regionale economie. „Dalende grondprijzen en een po tentieel aan arbeidskrachten die niet het onderste uit de kan wil len halen: dat heeft op bedrijven een aanzuigende werking. Men sen die werkloos zijn geraakt, star ten voor zichzelf. In gebieden waar de culturele binding met de streek groot is, zoals Zuid-Lim burg, zie je ook dat jongeren na Weinig banen in krimpregio's 51 56 62 67 hun studie toch terugkeren om een eigen bedrijfje te beginnen. Sommige starters groeien na een paar jaar uit tot serieuze bedrij ven. Zo gaan regio's een nieuwe le venscyclus in. Kijk maar naar het Ruhrgebied, dat een zware klap kreeg toen het tijdperk van de zware industrie eindigde. Nu is het weer een belangrijk centrum van moderne bedrijvigheid." Zuid-Limburg moet dat ook weer worden. De provincie en gemeenten in het voor malige mijngebied bou wen samen aan drie cam pussen waar die bedrijvig heid zich moet concentre ren. Heerlen wordt dé hotspot voor dienstverlening, hoopt wet houder De Beer. „Met de nieuwe campus zijn we er al in geslaagd Accenture en ICT-bedrijf Conclu sion aan te trekken. Die zorgen nu al voor tientallen banen, in de toe komst worden dat er honderden. De Belastingdienst, het CBS, APG en Obvion zitten hier al. Samen met de Universiteit van Maas tricht en de hogescholen ontwik kelen we nieuwe opleidingen en onderzoeksprogramma's op het gebied van smart services. Zo proberen we talentvolle, am bitieuze mensen voor de regio te behouden." De zuidelijke krimpregio heeft afgelopen jaren ook de lijn tjes met Duitsland en België aan gehaald. Heerlen gaat meer profite ren van zijn ligging, nog geen 10 kilometer van groeistad Aken, met zijn gerenommeerde techni sche universiteit, zegt De Beer. „Zo test DHL hier in Heerlen mo menteel een elektrisch bezorgau- tootje dat aan de universiteit van Aken is ontwikkeld." De wethouder ontkent niet dat de voorzieningen in zijn vergrij zende stad onder druk staan. Bibli otheken en sportaccomodaties worden daarom geclusterd en, zo als dat in ambtenarenj argon heet, 'multifunctioneel gemaakt'. Om verdere leegloop tegen te gaan, heeft de stad in cultuur echter juist extra geïnvesteerd. „We pro beren de urban culture van de jeugd te stimuleren", verklaart De Beer. „Zo is er een internationaal breakdance-evenement en heb ben we het Glazen Huis naar Heer len weten te halen. De schouw burg heeft weer een bruisende programmering die mensen uit de wijde omgeving trekt. We dur ven wel te spreken van een cultu rele lente." 'De groei van het aantal banen in krimpregio Zuid-Limburg is een kleine, maar opmerkelijke opleving' Nu slechts 69,95 Nu slechts 349,95 VRIJDAG 11 DECEMBER 2015 PEKING. Het hoogste smogalarm in de Chinese hoofdstad, code rood, is gisteren ingetrokken. Gistermiddag mochten er weer auto's rijden en vandaag gaan de scholen weer open. Een koufront heeft de verstikkende smog weg geblazen, en de lucht is weer blauw (foto boven). Dat was de afgelopen dagen wel anders (fo to onder). De luchtvervuiling was gevaarlijk ernstig met 300 of meer punten op de luchtkwali teitsindex van de Chinese hoofd stad. De smog kenmerkte zich door een hoge luchtvochtigheid, natte sneeuw en nauwelijks wind. Het is nu tijd voor een fris se neus met waarden van slechts 55 op de index. Die waarde is nog altijd meer dan twee keer zoveel als de maximaal aanvaard bare luchtverontreiniging vol gens de Wereldgezondheidsorga nisatie. Het is niet bekend hoe lang de lucht blauw en schoon blijft in Peking. Meteorologen vrezen dat het weer in de nacht van vrijdag op zaterdag zo veran dert dat er opnieuw smog ont staat. foto's Greg Baker/AFP door Annemieke van Dongen HEERLEN. Een krimpende bevolking hoeft niet te betekenen dat een re gio reddeloos leegbloedt. Zo lijkt het tij in krimpgebied Zuid-Lim burg langzaam te keren. Aantal banen per 100 mensen w i L- Krimi -Krimpregio >1 Jan Latten hoofddemograaf CBS Travelin' Classic heren schoenen met €100,- korting! Geschikt voor ieder seizoen en gelegenheid Ook voetbed en binnenzijde van hoogwaardig leer Soepele pasvorm en lekker comfortabel Rubberen, slijtvaste zool Adviesprijs Korting U bespaart: €169,95 59% €100,- Hoverboard met maar liefst €500,- korting Geschikt voor jong en oud, binnen 15 minuten kun je het leren Leukste manier om jezelf van A naar B te verplaatsen Krachtige motor, gyro sensoren, accelerometer en LED lampen Adviesprijs Korting U I 849,95 59% 500,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7